Gandingos ir Varkalių piliakalnius sujungs pažintiniais takais

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­kos
R. Do­vil­tis ro­do ne­se­niai at­vertą vieną iš Gan­din­gos šlaitų
Prie Plungės pašonėje esančių Gandingos ir Varkalių piliakalnių nuo antros vasaros pusės zuja darbininkai, pirmyn ir atgal važinėja sunkiasvorė technika. Visus darbus akylai stebi ir nuo vaikystės gerai pažįstamas vietas skubriais žingsniais vėl ir vėl matuoja varkališkis gydytojas, bendruomenės aktyvistas ir Plungės rajono savivaldybės tarybos narys Raimondas Doviltis. Jo kartu su keliais bendraminčiais įkurtos asociacijos „Gondingos bičiuliai“ rūpesčiu jau kitąmet galėsime džiaugtis nauju pažintiniu maršrutu, vingiuojančiu palei savo istorine praeitimi garsius Gandingos ir Varkalių piliakalnius. Darbai jau įpusėjo, tad netruksime sulaukti ir jų pabaigos.

Bandymų jau būta

Pakvietęs po tvarkomą teritoriją pasivaikščioti žurnalistus, R. Doviltis pasakojo, kad sumanymas sujungti kaimyninius piliakalnius pažintiniais takais nėra originalus. Sykį, berods 1988-aisiais, tai jau bandyta padaryti. Palei vakarinį Gandingos šlaitą buvo supiltas gana platus kelias, rieduliais, vežtais iš akmeningojo Skuodo rajono, sutvirtinti Babrungo šlaitai, net pastatytas tiltas per upę. Tik šiomis naujovėmis džiaugtasi neilgai.

„Neįvertino to, kad Babrungas yra lyg kalnų upė. Ar ne po metų buvo išplauta viena tilto kolona ir galiausiai to tilto nebeliko“, – pasakojo R. Doviltis. Upė gerokai apgriaužė ir piliakalnio prieigose esančius savo krantus, tad gelbstint situaciją šį pavasarį, gavus lėšų iš Savivaldybės, akmenimis pavyko sutvirtinti šimtą metrų kranto.

Pasak mediko, tokį „kovingą“ charakterį Babrungas įgavo po to, kai šalia Plungės buvo pastatyta hidroelektrinė su vandens sifonu. „Tas sifonas veikia unitazo principu – kai prisipildo vandens, užtvanka atidaroma ir ta banga kai duoda, visus krantus išplauna. Gandingą plovė. Dabar Ožkuprį reikia gelbėti (Gandingos antrąjį piliakalnį – aut.)“, – pasakojo R. Doviltis.

Miškas „lipo“ į piliakalnius

Ne žmogaus, o pačios gamtos savivalė per laiką pakeitė ir piliakalnių šlaitus. Iki mūsų dienų išlikusiose senosiose nuotraukose matyti, kad kadais juos supo natūralios pievos. Dabar siekiama jas atkurti, valomi per pastaruosius dešimtmečius menkaverčiais krūmynais apžėlę plotai.

„Šios teritorijos trisdešimt metų buvo nešienautos. Tiek užteko miškui susiformuoti. Sąžalynai jau buvo „atėję“ iki piliakalnio šlaito“ , – R. Doviltis rodė šiemet jau nuveiktą didelį darbą – atvertas Gandingos piliakalnio prieigas.

Šiuo metu UAB „Telšių meistras“ darbininkai įrenginėja pėsčiųjų taką, vinguriuosiantį palei Gandingos ir Varkalių pirmąjį bei antrąjį piliakalnius, bus pastatyti informaciniai stendai ir rodyklės, įrengtos laužavietės, stačiuose šlaituose – mediniai laiptai, per Babrungo upę nutiesta akmenų brasta.

Darbų suplanuota nemažai. Jiems įgyvendinti iš Vietos veiklos grupės gauta 50 tūkst. eurų parama. Dar 4 tūkst. eurų, kaip minėta, skyrė Savivaldybė Babrungo pakrantei sutvirtinti.

Radiniai – smulkūs

Visi šioje teritorijoje esantys piliakalniai yra pripažinti istorinėmis kultūros paveldo vertybėmis, tad kažko imtis čia galima tik su griežta paveldosaugininkų priežiūra. Prie Gandingos piliakalnio tądien sutiktas klaipėdiškis archeologas Darius Balsas papasakojo, kad asociacijos kvietimu jau išžvalgyti keli šurfai šalia Varkalių piliakalnių. Radinys menkas – kelios smulkios, todėl sunkiai datuojamos keramikinės šukės.

„Neseniai žvalgėm Varkalių piliakalnius. Tiesiant takus giliai nekasama, nuimamas tik augalinis sluoksnis, tad sunku tikėtis kažką vertingo tokiame gylyje aptikti. Tik šurfuose radom keletą keramikos šukių. Labai maži fragmentai, sunkiai datuojami. Parengsim ataskaitą ir atiduosim jas Plungės muziejui saugoti.

O čia, šalia Gandingos, bus dešimt šurfų – laužaviečių, stendų vietose. Bet irgi daug nesitikime. Slėnyje tais laikais nelabai kas gyveno, nes upės vanduo tikriausiai buvo aukščiau. Labiausiai tikėtina kažką rasti piliakalnio aikštelėje, bet ten darbų nenumatyta“, – pasakojo archeologas.

Varkalių bendruomenė Gandingos ir Varkalių piliakalniais rūpinasi jau dešimt metų. R. Doviltis skaičiuoja, kad per tą laiką surengta jau 13 talkų. Pagrindiniai talkininkai – aplinkinių kaimų ir Varkalių gyvenvietės žmonės, mūsų istorinei praeičiai neabejingi Plungės gyventojai. Visad į pagalbą atskuba ir Plungės krizių centro vyrai, tad R. Doviltis gali džiaugtis turintis ypač didelį palaikymą. Juk ne veltui sakoma, kad kartu kibus galima kalnus nuversti. Tik šiuo atveju tikslas kiek kitoks – ne versti, bet atkurti tai, ką laikas ir žmonių veikla daug metų niokojo.