
Naujausios

Diena Plungėje
Dieną du iš jų – vilniškis Egidijus Šustauskas ir plungiškis Paulius Gadeikis – lankėsi Plungės Senamiesčio mokykloje, kur mokiniams bei mokytojams papasakojo apie neapsakomai didelį pilietiškumo jausmą ir gražius darbus, atliktus Karagandos apylinkėse, pagerbiant Kazachstano lageriuose kalėjusius ir ten amžino poilsio atgulusius lietuvius.
Vėliau prie jų prisijungė dar keturi ekspedicijoje dalyvavę jauni vyrai – Augustas Kišonas, Manvydas Borusas, Marijus Štilinis ir Tomas Vaitkūnas. Susitikimas su šiuo šešetu vyko Žemaičių dailės muziejuje.
Iš viso šiais metais į Kazachstaną vyko šešiolika ekspedicijos dalyvių, nors atrankoje dalyvavo apie 1 080 jaunų žmonių.
Atrinktieji dešimt dienų – tiek truko komandos misija Karagandos apylinkėse: Dolinkoje, Karabase, Spaske, Prostornoje, Ekibastūze – plušėjo dėl Lietuvos istorijos išsaugojimo šiame krašte. Juk jame esančios vietovės mums, lietuviams, beveik tiek pat svarbios kiek ir vietiniams žmonėms, nes, skirtingais duomenimis, Kazachstano lageriuose kalėjo nuo 20 iki 80 tūkst. lietuvių.
„Ten pabuvoję supratome, kad Kazachstanas mums – ne gimta, bet labai artima žemė, kurioje nuveikėme tikrai nemažai darbų“, – kalbėjo misijoje dalyvavęs šešetas. Vaikinai tikino, jog tiek prieš išvykstant, tiek ekspedicijos metu ir po jos jautė didžiulį visos Lietuvos palaikymą. Tik jis net ir sunkiausiu metu neleido palūžti bei suteikė jėgų šukuojant kapines (jų aplankyta net dvidešimt), tvarkant atrastus 130 lietuvių kapus, statant atminimo simbolius – kryžių bei koplytstulpius.
Netoli Karabaso lagerio – lietuvio tremtinio kryžius
Pirmąjį koplytstulpį lietuviai pastatė Prostornoje, kitu papuošė Dolinkos kapines, kuriose nėra išlikę politinių kalinių atminimo ženklų. Kryžius iškilo šalia Karabaso lagerio. Įdomiausia, kad jį prieš lietuvaičiams išvykstant į misiją Lietuvoje sumeistravo tremtinys Bronislovas.
Plungėje viešėję misijos dalyviai prisiminė, kaip svarstė, ko atsisakyti, kad į kuprines galėtų sutalpinti kryžiaus konstrukcijas ir nuvežti jas į Kazachstaną. Vienintelis lietuvio tremtinio prašymas buvo iškelti jo sumeistrautą kryžių tinkamiausioje jam vietoje ir paskirti jį visų tremtinių ir politinių kalinių atminimui įamžinti.
Ekspedicijos dalyviai gautą misiją įgyvendino su kaupu. Mat kryžius iškilo išties simbolinėje vietoje – Karabaso lagerio pašonėje. Juk būtent Karabaso geležinkelio stotis buvo vieta, kurioje pabuvojo visi ištremtieji. Iš čia politiniai kaliniai būdavo paskirstomi po visą Karlagą. Iš Lietuvos atgabentas kryžius, anot misijos dalyvių, siunčia liūdną žinia, kad dalis kalinių liko amžiams šiose apylinkėse.
Džiaugėsi radę politinio kalinio dukros kapą
„„Misija Sibiras“ nėra šešiolikos žmonių misija. Tai – visos Lietuvos projektas. Spaudė širdį, matant žmonių išgyvenimus mus išlydint. Jie krovė mums duoną, medų, sūrį, taip rodydami, kiek jiems ši misija reikšminga. Didžiulį įspūdį paliko ir prieš kelionę į Kazachstaną vykę susitikimai su politiniais kaliniais bei tremtiniais. Mes jiems – tarsi anūkai. Jie mūsų laukdavo su vaišių nukrautais stalais. Pasijausdavome tarsi per giminių susitikimą. Tokiais momentais supranti, kokią atsakomybę neši, dėl ko viską darai“, – kalbėjo M. Štilinis.
Vaikinai sakė, kad po susitikimų su skaudžią lemtį išgyvenusiais žmonėmis misijos dalyviai suprato, kad išvažiuoja su bagažu ne tik kuprinėje, bet ir širdyse.
Bendraudami su plungiškiais beveik dvi savaites Kazachstane praleidę misijos dalyviai itin jautriai pasakojo apie kitą savo įgyvendintą užduotį, kurią jiems buvo paskyręs buvęs politinis kalinys, šiuo metu 93-ejų Jurgis Dirvonskis. Su juo ekspedicijos dalyviai susitiko ruošiantis didžiajai išvykai. Jurgis komandos prašė surasti jo dukros Nijolės, mirusios, kai jai buvo vos aštuoni mėnesiai, kapą.
93-ejų buvęs politinis kalinys per „Google Maps“ parodė vietą, kur daugmaž turėtų būti palaidota kūdikystėje mirusi jo dukrelė. Jurgis prašė ten uždegti žvakelę.
Prisimindamas mergytės amžinojo poilsio vietos paieškas, E. Šustauskas pasakojo, kaip sudėtinga buvo ją atrasti. Paieškos buvo ilgos ir, atrodė, bevaisės. Komanda jau buvo praradusi net mažiausią viltį surasti kapvietę. „Kapines skiria geležinkelis – vieną pusę buvo jau apieškojusi ankstesnė ekspedicija, todėl ieškojome kitoje pusėje. Čia radome palaidotų daug lietuvių, bet Jurgio dukros kapo nebuvo. Sakau – einame, gal į aną pusę pažiūrėkime“, – pasakojo E. Šustauskas.
Anot jo, rytojaus vakarą, jau besibaigiant paieškoms, komanda dar kartą nuvyko į šią vietą ir E. Šustauskui paskutinę akimirką pavyko aptikti minėtąjį kapelį. Jis buvo be užrašo. Būtent dėl šios priežasties šios kapvietės nepastebėjo ankstesnės ekspedicijos dalyviai. Egidijus sakė, jog atpažinti kapą pavyko tik pagal kryžių, kuris matėsi Jurgio misijos dalyviams įduotoje nuotraukoje.
„Fotografijoje matėsi kryžius, angelas, supiltas antkapis su gėlėmis, bet per daug metų antkapio nebeliko, liko tik kryžius, buvo matyti tik angelo sparneliai“, – prisiminė misijos dalyvis. Pasak jo, būtent tokios akimirkos ir įprasmina šią misiją.
Apie tai, kad pagaliau pavyko surasti ilgai ieškotą kapą, komanda iškart pranešė ir Jurgiui. „Jis nustebo. Apsidžiaugė, o vėliau ir pravirko. Ši patirtis suteikė be galo daug motyvacijos, noro toliau tęsti gerus darbus“, – atviravo Egidijus.
Grįžo kitokie
„Misijos Sibiras“ dalyviai per ekspediciją pabendravo su trimis Kazachstane gyvenančiais lietuviais – politinių kalinių vaikais, anūkais, kurie savo gyvenimus sukūrė toje šalyje, tačiau puikiai žino, kad jų tėvynė – Lietuva.
Vienas iš jų – Dimitrijus Rugys, kalbėjęs, kad savo šaknimis yra lietuvis, bet charakteriu – kazachas. Būtent dėl pastarojo ir negrįžo į Lietuvą. Nežinojo, ar ten yra laukiamas. Lietuviai kazachams visada atrodė vakariečiai, todėl jie tarsi jautėsi prastesni. Dimitrijui misijos dalyviai įteikė Lietuvos trispalvę. Ši akimirka sugraudino mūsų kraujo turintį kazachą.
Vėliau lietuviai apžiūrėjo jo namą, kuris – kitoks nei kitų čia gyvenančių žmonių, mat turi rūsį. Šią idėją Dimitrijus pasakojo pasiskolinęs būtent iš lietuvių.
Misijos dalyviai papasakojo ir daugiau įdomių dalykų, bet svarbiausia, ką jie paminėjo, kad ši ekspedicija, jos metu nuveikti darbai, sutikti žmonės išugdė juose dar didesnį patriotiškumo jausmą. „Mes grįžome kitokie. Labiau subrendę. Kitaip suprasdami daugelį dalykų, tremtį, ją išgyvenusių žmonių bei politinių kalinių likimus. Ši misija pakeitė mūsų mąstymą“, – prisipažino Augustas. Jam pritarė ir jo bičiuliais tapę kiti ekspedicijos dalyviai.FOTO AUTORIUS