
Naujausios
Tarp keturių laureatų – trys mūsiškiai
Plungė, kuri nuo seno garsėja itin giliomis liaudies meno tradicijomis bei jų puoselėtojų gausa, gali didžiuotis, kad senąsias tautodailės meno subtilybes perkanda vis jaunesni mūsų krašto kūrėjai. Antai tarp keturių šiųmetinio konkurso laureatų – net trys mūsiškiai. Labiausiai stebina būtent jų amžius. Jauniausiai darbštuolei – vos dvylika, o jos darbai išties kelia nuostabą. Žvelgdamas į juos nė nepagalvotum, kad juos sukūrė tokios jaunos rankos.
Ši jaunoji autorė, savo darbais papirkusi komisiją, – Rūta Ruginytė, kuri mokosi Platelių meno mokykloje. Mergaitės mokytoja – Lina Ruginienė, iš viso į konkursą atvedusi šešis jaunuosius talentus.
Dvylikametė Rūta kelią į sėkmę šiame konkurse prasiskynė kruopštumu išsiskiriančiais skulptūros darbais.
Žinomas mūsų krašto tautodailininkas Viktoras Raibužis konkursinei parodai paruošė net devynis kūrėjus. Vienas iš jų – septyniolikmetis Plungės „Saulės“ gimnazijos moksleivis Paulius Brazdeikis – pripažintas geriausiu amatininku.
O štai mokytojas Valdas Simutis konkurse dalyvavo tik su vienu auklėtiniu – šešiolikmečiu Dominyku Dozorovu. Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos moksleivio darbai jam pelnė geriausiojo vardą tarp jaunųjų grafikų.
Laureato titulu šiemet pasipuošė ir mokytojos Irutės Miltakienės mokinė Urtė Balsytė. Septyniolikmetė, atstovavusi Mažeikių moksleivių techninės kūrybos centro Dizaino studijai „Magija“, laimėtoja tapo pateikusi dažnam parodos lankytojui amą atėmusius tapybos darbus.
Kaip ir kasmet, apdovanoti ir daugiausiai žiūrovų simpatijų sulaukę „riaubukai“. Savo prizus tradiciškai skyrė ir Plungės bičiuliai iš Švedijos – Boksholmo komunos „Draugas draugui“.
Konkursai ir parodos – kūrybinio kelio pradžia
Laimingąjį ketvertą bei visus šiųmetinio konkurso dalyvius pasveikino vertinimo komisijai pirmininkavęs dailininkas bei Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas.
Pasak jo, tokie renginiai jauniesiems kūrėjams yra be galo svarbūs. Juk į juos jie jie atneša vertingiausia, ką turi – savo kūrybos vaisius, į kuriuos įdeda daug darbo, vaizduotės. Pirmininko žodžiais, konkursai ir parodos yra jaunųjų talentų kūrybinio kelio pradžia.
„Tai – įžengimas į technologijas, technikas, pažinimą, į vaizduotės materializavimą“, – kalbėjo J. Rudzinskas, kuriam itin svarbu, kad šio konkurso ir jo dalyvių dėka tęsiamas garsiojo skulptoriaus S. Riaubos pradėtas darbas.
„Riaubos jau nėra, bet yra jo vardu pavadintas konkursas. Jūs tęsiate šio didžio kūrėjo darbą, taip tarsi dėdami pamatus ateinančioms kartoms, tradicijų puoselėjimui“, – džiaugėsi pirmininkas, o laureatus ragino tinkamai įvertinti pelnytus laimėjimus. Pasak dailininko, visus apdovanojimus reikia įvertinti per savo prizmę, sąžinę, mąstymą, atsakomybę, per tai, ką pedagogai jiems „įkrovė“, per išmintį bei žemaitišką tradiciją. Anot jo, pasiekimai ir laimėjimai turi suteikti mistinius sparnus, padėsiančius dar stipriau atsiduoti kūrybai, tobulėti.
Dar J. Rudzinskas pasidžiaugė, kad plungiškiai tiek metų puoselėja konkurso tradiciją. Mat šis renginys išties išskirtinis, nes yra vienintelis tokio žanro konkursas Lietuvoje, kuris ne tik populiarina tautodailę tarp jaunimo, bet ir nuolat primena apie S. Riaubą – unikalųjį šventųjų ir „faifuoklių“, kaip savo kūrinius vadino pats autorius, drožėją.
Daugiau nei du dešimtmečius veikiančia kūrybine iniciatyva, skatinančia etninės kultūros tęstinumą, pažinimą ir sklaidą tarp 10–19 metų jaunimo, džiaugėsi ir Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė bei šio konkurso organizatorė Jolanta Miltenė. Pasak jos, tai – konkursas, paliekantis gilų tautodailišką braižą vaikų ir jaunimo širdyse, taip aiškiai atsispindintį jų kūriniuose.
„Pandemija menininkų neveikia“
Apie jaunųjų „riaubukų“ konkurso svarbą kalbėjo ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. „Kūrybiškumui karantinas durų neuždarė“, –
gražiausių darbų turtinga paroda džiaugėsi direktorius ir tikino, jog visi parodos autoriai yra nugalėtojai. R. Matulio žodžiais, jaunųjų menininkų dėka Lietuva auga, tampa išskirtinė, kultūriškai brandi.
Nepamiršo direktorius padėkoti ir vaikus bei jaunimą konkursui paruošusiems pedagogams bei daugybę darbų apžiūrėjusiai bei vertinusiai komisijai, kurioje, pasak jo, – tikri korifėjai: dailininkas J. Rudzinskas, tautodailininkė bei konkurso iniciatorė Zafira Leilionienė, nusipelnęs mūsų krašto kryždirbys, skulptorius Antanas Vaškys, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Paveldo skyriaus vyr. specialistė Aldona Kuprelytė ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė bei Telšių kultūros centro etnografė Sigita Dacienė.
Visus konkurso dalyvius, jų mokytojus pasveikino ir Plungės rajono savivaldybės vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė, kurios teigimu, Plungėje kultūra – aukštumoje. Jai įtakos neturėjo net pandemija. „Pandemija menininkų neveikia“, – sakė ji ir pasidžiaugė pagaliau atgyjančiu kultūriniu gyvenimu.