
Naujausios
– Jau beveik metus išdidžiai vadinatės mažąja kultūros sostine. Žinoma, šis statusas – net tik įvertinimas, bet ir didžiulė atsakomybė. Juk visuomenei reikia įrodyti, kad šis vardas suteiktas ne šiaip sau.
– Taip, tai – ne tik džiaugsmas, bet ir didžiulė atsakomybė, įsipareigojimas prieš save ir kitus. Juolab kad Žlibinai nuo seno garsėja kaip galingas kultūros židinys. Už tai žlibiniškiai dėkingi buvusiems kultūros sėjėjams: Stefai Stonienei, Aldonai Banaitienei, Nijolei Puplauskienei. Būtent jų „diriguojami“ kolektyvai ne vienerius metus garsino Žlibinus ir visą Plungės rajoną.
Kūrybinę dvasią palaikė bei puoselėjo ir buvę Kultūros centro vadovai, tarp kurių – ta pati S. Stonienė, Daiva Garbenčiutė, Vida Lučinskienė, Nijolė Norbutienė bei Žydrūnas Purauskis. Jų indėlis jaučiamas iki šiol. Be abejonės, didžiuojamės ir tais darbuotojais, kurie dar tebedirba ir tebesėja šias daigias kultūros sėklas, nes jie visi yra nuostabūs kultūros puoselėtojai ir mėgėjų meno kolektyvų vedliai, perduodantys visą savo kūrybinį potencialą savo kolektyvo nariams.
– Prisimename išties puikiai pavykusį pristatymo renginį, kurio metu Žlibinuose ir suplevėsavo Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliava. Tąkart žadėta visus metus stebinti įvairaus pobūdžio renginiais.
– Šiems ypatingiems metams buvome numatę 54 puikius renginius. Esame tikri, jog kiekvienas žiūrovas būtų radęs savo „saldainiuką“, nes rengdami programą mąstėme apie kiekvieno skonį bei pomėgius. Planavome žiūrovų antplūdį ir tam iš visų jėgų ruošėmės: atnaujinome sceną, įsigijome didžiulį multimedijos ekraną, kad žiūrovai jaustųsi patogiai, kad visa savo esybe pajaustų tą užburiančią energiją, perduodamą meno kūrėjų.
Deja, bet teko dar kartą įsitikinti gilia protėvių išmintimi, jog mes planuojame, o Dievas juokiasi. Tačiau žlibiniškiai nelinkę verkšlenti. Džiaugiamės atsinaujinę, o svarbiausia – esame sveiki ir gyvi. Viską įgyvendinsime, kai tik galėsime.
– Pusšimtis renginių – skamba išties solidžiai, bet užsiminėte ir apie neįgyvendintus užmojus. Papasakokite, kaip pandemija pakoregavo šių metų planus.
– Žinoma, ne viską, ką buvome suplanavę, pavyko įgyvendinti. Kai ką teko supaprastinti. Pavyzdžiui,
„Žydinčio jazmino šventę“ galvota rengti Gintaro ir Virginijos Končių sodyboje, sukviečiant visas Lietuvos mažąsias 2020 metų kultūros sostines, bet dėl visų saugumo teko apsiriboti mūsų Kultūros centru.
Nors pirminės idėjos teko atsisakyti, turėjome ne ką prastesnį renginį, per kurį susirinkusiesiems pristatyti fantastiški spektakliai ir jų kūrėjai. Žmonės liko labai patenkinti. Ypač visus sužavėjo Lino Zubės lėlių teatro lietuviškos pasakos motyvais parengtas spektaklis „Trys seserys“. Ne mažiau įsiminė ir Tauragės liaudies teatro spektaklis „Bobutės susipyko“. O kur dar mūsiškių – Šateikių mėgėjų teatro grupės – spektaklis „Mirusiųjų reikalai“.
Žinoma, „Žydinčio jazmino šventė“ turėjo būti ne tokio masto ir ne tokio formato, bet tai nesumenkino šio renginio esmės, nes žiūrovai liko patenkinti. O mums nėra nieko svarbiau už grįžtamąjį ryšį.
– Mažosios kultūros sostinės stengiasi didelį dėmesį skirti veikloms, skatinančioms ir stiprinančioms bendrystę, atskleidžiančioms jų tapatybę ir formuojančioms įvaizdį, kuria naujas kultūros tradicijas bei gaivina senas, puoselėja jas. Į ką orientavosi žlibiniškiai?
– Žlibiniškiai niekada nebuvo orientuoti tik į save. Tai – ne mūsų, žemaičių, būdui. Mes draugiški ir mėgstantys bendrauti žmonės. Aš manau, kad Žlibinai seniai yra atsiskleidę gražiausiomis spalvomis, visos čia esančios įstaigos gražiai bendrauja ir bendradarbiauja. Spėjome sukurti naują veiklą – pramoginius porinius šokius, kurių paslapčių moko mūsų choreografė Loreta Vaitkutė.
Senieji Žlibinų gyventojai norėjo atgaivinti teatro grupę, kuri kažkada už spektaklį „Dobilėlis penkialapis“ pelnė aukščiausią įvertinimą. Jei ne tas karantinas, jau ir ji veiktų. Juk turime suradę ir režisierę. Tačiau kol kas tenka kantriai laukti pandemijos pabaigos. O jau tada duosim garo – scenoje išvysite ne tik senuosius meno kolektyvus, bet ir naujus.
Mes tiesiog stengiamės, kad visi rastų sau mėgstamą laisvalaikio praleidimo būdą, savo nišą. Žlibiniškiai orientuoti į turiningą užimtumą, kūrybiškas veiklas, patriotišką valstybinių švenčių šventimą. Žlibinų gyventojai gyvena čia ir dabar, džiaugdamiesi tuo, ką turi, ir saugodami viską, kuo didžiuojamės, ką mylime ir puoselėjame.
– Koronavirusas kultūrinį gyvenimą tiesiog įšaldė. Pavasarį švietimo bei kultūros įstaigos buvo vienos pirmųjų, kurioms teko užsidaryti. Dabar situacija vėl kartojasi. Kaip pandemija atsiliepė Žlibinams?
– Tiesa, Covid-19 pandemija gerokai pakoregavo ir mūsų planus, bet kultūros sunaikinti neįmanoma, nes ji yra pačiuose žmonėse ir atsiskleidžia gražiausiomis spalvomis, kai žmogus dainuoja, šoka, vaidina ar dalyvauja kitose kūrybinėse veiklose. O šis laikotarpis mums suteikia galimybę neskubant viską gerai apgalvoti, planuoti mūsų dar laukiančių renginių scenarijus, ieškoti naujų dainų, šokių choreografijų, kurti muziką ir ruoštis visa tai pateikti savo mylimiems žiūrovams.
Labai džiaugiuosi, kad mūsų darbuotojai yra kūrybiški ir net, kaip jūs sakote, „įšaldymo“ laikotarpiu nesame atsiriboję nuo žmonių. Veiklos vyksta nuotoliniu būdu, virtualioje erdvėje rengiamos įvairiausios akcijos, žaidimai, konkursai.
– Ar labai žlibiniškiai nusiminė, kai jiems buvo užkirstas kelias įrodyti, jog mažosios kultūros sostinės titulu pasipuošė neatsitiktinai?
– Tikrai truputį nesmagu, bet juk negali žmogus dabar savęs graužti dėl išderintų planų. Juk visa tai – ne dėl mūsų kaltės. Visame pasaulyje tas pats chaosas, mes – ne išimtis.
Galiu pasakyti tik viena – Žlibinai senai buvo verti vadintis mažąja kultūros sostine, nes Žlibinų kultūros centro mėgėjų meno kolektyvus lanko 99 žmonės, o tai apie šių žmonių kūrybingumą, meilę menui, norą išsaugoti papročius, senąsias tradicijas bei jas puoselėti pasako labai daug.
Čia ir kultūriniai objektai, kurie net ir viską mačiusiems LRT žurnalistams gniaužė kvapą. Apžiūrėję Žlibinų ir Kantaučių bažnyčias, nuvykę prie Dievo stalo akmens, aplankę tikrus meno puoselėtojus, Purvaičiuose gyvenančius Gintarą ir Virginiją Končius ir išklausę senųjų Keturakių kaimo gyventojų Janinos Dargvilienės ir Linos Petreikienės gyvenimo prisiminimų Marijos Pečkauskaitės – Šatrijos Raganos – buvusioje dvarvietėje, mūsų kraštui jie negailėjo gerų žodžių.
– Ko labiausiai gaila, atsigręžus į paskutinius mėnesius skaičiuojančius 2020-uosius?
– Labiausiai gaila, kad nėra to tiesioginio ryšio su meno mylėtojais ir žiūrovais. Gaila tiek daug įdėto darbo planuojant, tariantis, derinant visas detales su partneriais. Gaila, kad Kultūros centro darbuotojai, bibliotekininkė ir bendruomenės nariai, tiek daug savęs atidavę, negalėjo pasidžiaugti to darbo rezultatu su visuomene.
– Galbūt žlibiniškiai gali tikėtis, kad suplanuoti, tačiau neįvykę renginiai dailiai įsirašys į kitų metų Žlibinų kultūrinio gyvenimo puslapį?
– Žinoma. Stengsimės visus neįvykdytus planus perkelti į kitus metus, tad ne tik žlibiniškiai, bet ir kiti Plungės rajono gyventojai tegu nepraranda tikėjimo ir vilties, jog viskas bus gerai. Svarbiausia – būkime sveiki, o žemaičiai šventes tikrai moka švęsti. Tad iki malonių susitikimų Žlibinuose.