Naujausios
Skirtingos profesijos, bet pomėgis tas pats
Šiandien, kai virtualios fotografų bendruomenės dygsta lyg grybai po lietaus, realiame gyvenime veikiantys fotoklubai primena egzotiškas retenybes. O juk persikraustymas į skaitmeninę erdvę niekada neatstos gyvo bendravimo, kolegiškų bendradarbiavimo niuansų. Ne paslaptis, kad būtent tokiuose klubuose iš mėgėjų išauga puikūs fotografai.
Plungė jau nuo seno garsėja fotografijos tradicijomis. Pamatai padėti jau praėjusio šimtmečio septintajame dešimtmetyje, kai čia įsikūrė Lietuvos fotomenininkų draugija. Bet laikui bėgant keitėsi žmonės, mintys, idėjos, ir fotografai pamažu išsivaikščiojo kas sau.
Prieš aštuonerius metus Plungės viešojoje bibliotekoje įsikūrė fotoklubas „Žybt“, bendram darbui sukvietęs fotografijos entuziastus. Jam vadovauti išrinktas rietaviškis Mantas Viržintas klubo vairą laiko iki pat šiol. Per organizacijos gyvavimo metus būta visko – vieni fotografai įsiliejo į klubo gretas, atrado jame bendraminčių, kiti, pasinėrę į kitokius pomėgius, klubą paliko. Kaip pastebėjo senbuviai, visada sunkiausia buvo sulaikyti jaunimą, kuris tik apšilęs kojas jau, žiūrėk, ir pakeldavo sparnus gyvenimo skrydžiui.
Išvykoje sustabdytos akimirkos sugulė į parodą
Parodą pradėjęs Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokinys akordeonistas Elijus Danilevičius tik dar kartą patvirtino, kad fotografija ir muzika – puiki kompanija. Pasiklausius jaunojo muzikos virtuozo, M. Viržintas susirinkusiesiems pristatė metinę klubo parodą.
Pasak klubo vadovo, taip sutapo, kad jau antrus metus iš eilės parodai pasirenkama tema „Menininkai, jų dirbtuvės ir darbai“. Kitą parodos dalį sudaro fotografijos, laimėjusios kiekvieną mėnesį klubo rengiamus konkursus.
Seimui Etninės kultūros globos tarybos siūlymu 2020-uosius paskelbus Tautodailės metais, fotografai nieko nelaukdami jau sausio 19 d. išsiruošė į pirmąją kūrybinę kelionę pas Žemaitijos menininkus. Per vieną dieną jie suspėjo aplankyti net penkis auksinių rankų meistrus, o išvykoje įamžintus vaizdus išeksponavo šioje parodoje.
Iš susitikimo su Platelių miestelio pakraštyje gyvenančiomis ir kuriančiomis Rūta Kavaliauskiene bei jos dukra Ieva Stumbraite fotografai grįžo pilni įspūdžių ir su užfiksuotais tikro gyvenimo atvaizdais. Juos nustebino ne tik menininkių kūrinių gausa, bet ir jų subtilus išdėstymas namuose. O ar fotografams pavyko iš meno padaryti meną, pasakyti gali tik pačios plateliškės.
Klubas taip pat aplankė Plokščių kaime įsikūrusį medžio drožėją Gediminą Černiauską. Šiomis dienomis menininkas gyvena liūdnomis nuotaikomis, mat yra iškeldinamas iš būsto, kuriame glaudėsi. Jo namuose tvyrojusią slogią nuotaiką pavyko perteikti ir fotografijose. Liūdnas ir mąslus menininko žvilgsnis nuotraukose kalba pats už save.
Neįamžintas neliko Skirpsčių kaime gyvenantis Rimantas Laima. Ne daug jo darbų pavyko fotografams užfiksuoti, nes dauguma jų pasklidę po visą Lietuvą. Vieni įkurdinti kapinėse, kiti – sodybose ar pakelėse.
Kūrybinę kelionę fotografai užbaigė Žemaičių Kalvarijos „Caritas“ skyriaus globos namuose. Ten jie susipažino su tapytoja Ona Lidija Kazlauskiene. Kad vienišų senelių apsuptyje galima ne tik gyventi, bet ir kurti, fotografai netruko įsitikinti. Už vestibiulyje esančios bibliotekos lentynų įrengta mažytė jos studija, kurioje telpa visos tapyti reikalingos priemonės ir jau baigti jos darbai.
„Žybt“ skaičiuoja nuveiktus darbus
Pasak M. Viržinto, klubo nariai ir praėjusiais metais nesnaudė, darbavosi, kūrė, o savo darbus visuomenei pristatė personalinėse parodose. Vadovas pasidžiaugė plungiškiu Antanu Jonaičiu, kuris savo „Fotografijos parodą, skirtą Žemaitijos metams paminėti“ pristatė net septyniose skirtingose erdvėse. Kostas Slivskis savąją parodą „Gamta visų namai“ surengė po atviru dangumi Šilutėje, medžiotojų šventėje. Kristinos Paulauskaitės paroda „Tavo lango šviesa“ visuomenei pristatyta Kulių kultūros centre.
Nepastebėta neliko labai stipri viekšniškės Loretos Kazlauskienės portretų paroda „Viekšnių žmonės“. Geru žodžiu paminėtas ir fotografas Kęstutis Vaitkus, kuris savo parodą „Latvijos vaizdai“ skyrė kaimyninės valstybės šimtmečiui. Daug pagyrų sulaukė Silvos Galvadiškytės paroda „Miestelis ir parkas“, praėjusiais metais eksponuota Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje.
Bet daugiausiai gražių žodžių sulaukė telšiškė Alina Čapienė. Anot vadovo, ji kaip viesulas įsiveržė į klubą, iš letargo miego pažadindama kolegas. Jos paroda „Atvirlaiškiai Tau“ dar ir dabar keliauja iš vieno miesto į kitą. O ir fortūna praėjusiais metais jai šypsojosi ne kartą. Plungėje ir Ukmergėje vykusiuose konkursuose jos nuotraukos laimėjo pirmąsias vietas. Keturiolika telšiškės darbų saugoti į savo fondus paėmė Žemaičių dailės muziejus, nemažai nuotraukų išspausdinta įvairiuose leidiniuose.
Už nuopelnus – šimtmečio ženklelis
Savo įžvalgomis apie parodą ir augantį fotografų meistriškumą pasidalino bibliotekos direktorė Violeta Skėrienė. Ji pasidžiaugė fotografų unikaliu matymu, jų gebėjimu pamatyti tai, ko paprasta akis, atrodo, net nepastebi, ir pakerėti išlepintą žiūrovą. „Labai smagu, kad į parodą jau ne pirmus metus atvyksta fotografai iš Akmenės ir Mažeikių. Juk tarp klubų užsimezgusi draugystė skatina stebėti kolegų darbus, semtis idėjų ir tobulėti“, – kalbėjo V. Skėrienė.
Parodoje apsilankęs Seimo narys Andriejus Stančikas pasveikino fotografus su dar viena metine paroda, o K. Slivskiui įteikė Šimtmečio ženklelį. Pats fotografas, paprašytas tarti keletą žodžių, pagyrė kolegas už progresą. „Tai – viena stipriausių klubo rengtų bendrų parodų. Smagu, kad visi tobulėja, o fotografų naudojama technika sparčiai gerėja. Aš jau pasenau, bet džiaugiuosi jaunais žmonėmis, kurie ateina į klubą, turi minčių ir kuria“, – džiaugėsi fotografas.
Šiemet buvo nuspręsta suteikti galimybę žiūrovams išrinkti jiems labiausiai patikusią fotografiją. Nuotrauka laimėtoja tapo Vilmos Antropikienės portretas „Osvaldas“. Nors renginyje ji ir nedalyvavo, jos laukia prizas.
Metinės parodos metu klubas pasipildė naujais nariais – trims fotografams įteikti pažymėjimai ir ženkleliai. Kažkas yra pasakęs, kad 10 000 pirmųjų fotografijų yra pačios blogiausios, todėl naujokams palinkėta mokytis ne tik spaudžiant fotoaparato mygtuką. Muzika, literatūra, kinas, dailė, pasaulio pažinimas – visa tai taip pat lavina fotografo akį.
Pasibaigus oficialiajai daliai parodos svečiai buvo pakviesti prisėsti ir peržiūrėti rodomas skaidres, kuriose įamžinti fotografų kelionių įspūdžiai. 2019 m. klubas vyko į dešimt dienų trukusią kelionę „Žemaitija – Odesa“. Neužsisėdėti, keliauti jie žada ir šiemet. Kadangi tautodailės metai jau įgauna pagreitį, artimiausia kelionė pas amatininkus jau suplanuota vasario 29 dieną.
O parodą Plungės viešojoje bibliotekoje galima aplankyti iki kovo 5 dienos.