
Naujausios
Pažintis su dvylikos šalių kolektyvais
Šiemet „Laisvės vaikai“ vertė jau šešioliktąjį savo istorijos puslapį. Taigi jau beveik du dešimtmečius Plungės kultūros centras plungiškius kviečia pažinčiai su skirtingų šalių tautinio šokio grožį puoselėjančiais kolektyvais. Šiais metais festivalis subūrė šokėjus net iš dvylikos skirtingų pasaulio šalių. Stebėti jų pasirodymus buvo galima pasitelkus šiuolaikines technologijas. Ir žiūrinčiųjų netrūko, tad galima pasidžiaugti, kad „Laisvės vaikai“, net ir persikėlę į virtualią erdvę, neprarado savo populiarumo.
Prieš festivalio dalyviams pradedant pinti margą šokių pynę, plungiškius valstybinės šventės proga pasveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
„Kovo 11-oji – ypatinga šventė, kurią sutinkame gerumo, šilumos ir džiaugsmo kupinomis širdimis. Ir visai nesvarbu, jog gyvename karantine. Tai – tik fizinė būsena. Svarbiausia yra dvasinė
būsena – mūsų laisvė, laisva valstybė. Mylėkime Lietuvą“, – sveikindamas visus kalbėjo Savivaldybės vadovas.
Šventę pradėjo jos šeimininkai
Skirtingų šalių vaikus ir jaunimą liaudiškam šokiui suburiantį festivalį, kuris yra tapęs neatskiriama Plungės kultūrinio gyvenimo dalimi, pradėjo jo šeimininkai – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Suvartukas“, kaip visada, dovanojęs gražiausius savo šokius.
Be jo, Lietuvai atstovavo Šiaulių miesto „Jovaro“ progimnazijos ir „Didždvario“ gimnazijos vaikų ir jaunimo šokių studija „Šėltinis“, Gargždų kultūros centro šokių studija „Trepsiukas“, Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro šokių studija „Vyželė“, Mažeikių choreografijos mokyklos vaikų ir jaunimo šokių studija „Kauškutis“ bei Šakių kultūros centro šokių grupė „Pynė“, prie kompiuterių ar išmaniųjų telefonų ekranų susėdusiems žiūrovams dovanoję savo krašto kultūrą atspindinčius šokius.
Festivalyje – net egiptiečiai šokėjai
Liaudiško šokio ritmu sukosi ir svečiai: trečiąkart festivalyje dalyvavęs vienas geriausių Baltarusijos vaikų ir jaunimo tautinio šokio kolektyvų „Čabarok“ bei liaudies dainų ir šokių ansamblis „Lublin“ iš Lenkijos.
Ne pirmą kartą „Laisvės vaikų“ programą papuošė ir kolektyvas „Radost“ iš Serbijos, Ukrainai atstovavęs vaikų bei jaunimo šokių ansamblis „Dana“ bei ansamblis „Marula“ iš Sakartvelo.
Nuotaikingu pasirodymu nudžiugino ir mūsų broliukai latviai – Bauskės vaikų ir jaunimo centro šokių ansamblis „Memelite“. Be šio kolektyvo plungiškiai jau neįsivaizduoja šio festivalio.
Savo tautinio šokio bei apdaro grožį pristatė ir ansamblis „Aliya Guli“ iš Kazachstano, kolektyvas iš Vokietijos Thiuringijos krašto, Rudolšdato miesto, liaudies choreografijos ir muzikos studija „Vandeloff“ iš Bulgarijos, liaudiškos muzikos ir šokių ansamblis „Nufarul“ iš Moldovos Respublikos pietų ir net egiptiečiai šokėjai – šokių studija „Amgyat“.
Pasidžiaugė nenutrūkusia tradicija
Pasirodžius visiems kolektyvams, sveikinimo žodį tarė ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
„Kovo 11-oji – mūsų širdžių laisvės šventė. Labai džiaugiuosi, kad, nepaisant sudėtingos situacijos, festivalis vis tik vyksta, šiek tiek kitaip, šiek tiek naujai, bet svarbiausia – tradicija, kad ji nenutrūko“, – kreipdamasis į festivalio dalyvius bei žiūrovus kalbėjo jis, pasidžiaugdamas jau šešiolika metų gyvuojančiu festivaliu, kuriuo siekiama užtikrinti liaudiškų šokių sklaidą.
Direktorius liko patenkintas net ir pandemijos akivaizdoje nenutrūkusiu jaunų žmonių bendravimu. Jo žodžiais, kultūra ir draugystė yra pamatiniai kiekvienos šalies dalykai.
„Lietuva laisva tol, kol apie ją žino pasaulis, kol bendraujame, kol joje auga laisvi, nepriklausomi jauni žmonės. Dėkoju visiems su mumis šventusiems mūsų šaliai svarbią datą, pasidalinusiems savo šokiu, kūryba“, – pridūrė R Matulis, kartu vildamasis, jog kitais metais šokėjai vieni į kitus žvelgs gyvai susitikę Plungėje.
Plungėje – ir šventinės „važiuotynės“
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena Plungėje paminėta ne tik kasmetiniu festivaliu „Laisvės vaikai“. Švenčiant vieną svarbiausių Lietuvos datų, mūsų mieste, kaip ir kai kuriuose kituose šalies miestuose, surengtos „važiuotynės“, kurios pakeitė įprastai vykdavusias Kovo 11-osios tautininkų eitynes.
Vadinamosiose važiuotynėse – automobilių parade – plungiškiai dalyvavo itin gausiai. Plungės miesto gatvėmis nusidriekė ilgiausia automobilių kolona. Iškėlę Lietuvos trispalves bei istorines vėliavas plungiškiai renginio dalyviai pirmiausia rinkosi aikštelėje prie buvusio žirgyno. Iš ten mašinos, lydimos policijos ekipažų, judėjo kitur, taip sveikindamos Lietuvą šventės proga. Neeilinė akcija tiek Plungėje, tiek visoje šalyje sutraukė daugybę dalyvių.