
Naujausios
Renginio kokybė nenukentėjo
Kas dvejus metus rengiamo festivalio-konkurso iniciatorė buvo Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos vadovė Rita Urniežienė, kuri nuo pat renginio „gimimo“ tikėjo jo sėkme ir prognozavo jam tolimą ateitį. Ir jos įžvalgos pasitvirtino – šiųmetiniai „M. K. Oginskio kūrybos perlai“, vykę pandemijos akivaizdoje, buvo ne mažiau meistriški ir turtingi nei ankstesniais metais. Ir visai nesvarbu, kad festivaliui-konkursui teko persikelti į virtualią erdvę – dėl to jis neprarado savo žavesio. Dabartinis Rietavo meno mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas įsitikinęs, kad net ir nuotoliniu būdu vykęs renginys kokybės neprarado. Tai, kad konkursą teko organizuoti pasitelkiant šiuolaikines technologijas, N. Jasinskas vertina kaip renginio augimą, seno ir naujo persipinymą, praeities ir modernios dabarties žaismą.
Visas mūsų gyvenimo sritis išderinusio koronaviruso pakoreguotu ketvirtuoju festivaliu-konkursu liko patenkinti ir vertinimo komisijos nariai.
Praeitis ne užmirštama, o iškeliama
Prieš paskelbiant festivalio-konkurso rezultatus, vokalistų vertinimo komisijos pirmininkė Irena Milkevičiūtė pasidžiaugė ne tik sudėtingomis sąlygomis vykusiu šiųmetiniu renginiu, bet ir tuo, kad apskritai Rietave toks „gimė“.
„Šis konkursas – labai svarbus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, kadangi prisimename kompozitorių, kuris buvo šiek tiek užmirštas. O jo kūrinių atlikimas mus pakelia į žinojimą. Puiku, kad praeitis ne užmirštama, o iškeliama. Džiaugiuosi matydama ir girdėdama dainuojančius bei muzikuojančius jaunus žmones, kurie, tikiu, taps profesionalais. Ši misija – be galo svarbi“, – kalbėjo viena ryškiausių Lietuvos muzikos kultūros asmenybių bei pasaulinį pripažinimą pelniusi dainininkė.
Kolegei antrino ir pianistų vertinimo komisijos pirmininkas Rokas Zubovas. Garsus pianistas, kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio proanūkis įsitikinęs, jog už įsimintinus pasirodymus, papuošusius festivalio-konkurso programą, turime būti dėkingi ne tik jauniesiems talentams, kurie, žinoma, yra svarbiausi, bet ir jiems pasiruošti renginiui padedantiems tėveliams, o ypač mokytojams.
R. Zubovas kalbėjo, kad jaunimo, jų talento dėka komisijų nariai patyrė nepaprastą džiaugsmą. Esą širdis džiaugėsi matant tiek daug talentingų, save muzikai atiduodančių jaunų atlikėjų. „Ir svarbiausia – visiškai neatrodė, kad pasikeitusios konkurso sąlygos jiems būtų buvusios sudėtingos. Atrodė, kad jaunieji žmonės visiškai pasineria į muziką ir tiesiog dalijasi savo talentu. O tai yra pati didžiausia dovana tiek komisijai, tiek tėvams, tiek mokytojams bei visiems kitiems“, – pastebėjimais dalijosi garsus pianistas. Bei pridūrė suprantąs ir tai, kaip buvo sudėtinga karantino sąlygomis paruošti tokias sudėtingas programas.
Laimėjo geriausi iš geriausiųjų
Gražiai apie festivalį kaskart atsiliepia ir viena iš jo entuziasčių aktorė Virginija Kochanskytė. Jos žodžiais, šis renginys dėl M. K. Oginskio kūrybos įtvirtinimo ir sklaidos – svarbus įvykis ne tik Rietavui, bet ir visai Lietuvai.
Kartu su Rietavo meno mokyklos vadovu N. Jasinsku vesdama šiųmetinius „M. K. Oginskio kūrybos perlus“, aktorė džiaugėsi, kad šis renginys atveria galimybę pažinti nepaprasto talento kūrėją M. K. Oginskį, kuris buvo įsitikinęs, kad muzikai taisyklių nepakanka.
Kompozitorius yra prisipažinęs, kad niekada nekūrė pagal užsakymą. „Garsus ir moduliacijas man pasufleruodavo entuziazmo protrūkis, meilė, draugystė arba graudulys, kartais – skausmas arba gilus sielvartas. Kūrinyje perteikdavau mane apėmusius jausmus ir sielos būklę“, – savo knygoje „Laiškai apie muziką“ rašė M. K. Oginskis.
Anot V. Kochanskytės, tik tokią kūrybos sampratą turėjęs kompozitorius ir galėjo sukurti tiek daug gražių kūrinių – tikrų perlų, kurie festivalio-konkurso dalyvių talento dėka pirmiausia krito į vertinimo komisijų narių širdis.
M. K. Oginskio kūrybos perlų iš viso jiems pažėrė 55 dalyviai, iš kurių ir išrinkti patys geriausieji. Didįjį konkurso prizą – obeliską ir piniginę premiją – laimėj Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto studentas vokalistas Vilius Venckus.
Tarp pianistų geriausia pripažinta Šiaulių „Juventos“ progimnazijos ir Juliaus Janonio gimnazijos mokinė Milda Marija Kiškūnaitė, kuriai taip pat atiteko obeliskas ir piniginė dovana.
Juos sveikino ne tik komisijų nariai, bet ir renginio vedėjai aktorė V. Kochanskytė ir Rietavo meno mokyklos vadovas N. Jasinskas, kurie vylėsi, kad jubiliejinis – penktasis – festivalis-konkursas vyks jau „gyvai“ ir kad kitąmet M. K. Oginskio kūrybos grožį galėsime pajusti nebe per kompiuterių ekranus.