Naujausios
Komplimentai skriejo iš visos Lietuvos
Virtualioje erdvėje atsidūrusi plungiškės, prisistatančios sceniniu taip pat žemaitišku Austiejos vardu, daina
2021-ųjų išvakarėse skambėjo ne tik plungiškių namuose – jos klausėsi jei ne visa, tai bent pusė Lietuvos. Ir visai nesvarbu, kad dalis dėl žemaitiško teksto net nesuprato, apie ką šis lyriškas kūrinys.
Po Austiejos pasidalintu įrašu ėmė lietis komentarai, skrieję iš visos Lietuvos ir, žinoma, Plungės. „Tokia šilta, jautri. Nuostabiai graži daina, visai kaip tu. Tikėjau tavimi, tikiu ir tikėsiu. Būk moteriškai laiminga“, – rašė Aida. Jai antrino ir Voldemaras, anot kurio, šioje dainoje vyraujanti subtili harmonija glosto ausis.
O štai Virginijus apie plungiškės „kūdikį“ atsiliepė žemaitiškai: „Tėkrā dėdelē gražė daina. Nieka nier smagiau, kāp girdietė gimtuojė žemaitiu kalba, katra nauduojama kāp ligiavertė kėtuom kalbuom. Jau senē laiks bova atsikratītė ivaizdė, ka žemaitėškā per ekrana gal šnekietė tik apsimuovus vīžas ir užsidiejus šiaudėnė skrībelė laiduo apei kaima.“
Kiti tiesiog dėkojo Austėjai už nepaprastai jautrią dainą, kelio į klausytojų širdis pasiprašiusią šventiniu laikotarpiu. „No užpīlė moni ėš vėsū posiu su ta tava daina... Na tik iš Žemaitėjės, iš Lietovuos, al ė ėš užsėinė jau siunt nuoruodas – A GĖRDIEJĒ... Žiaurē džiaugūs tava siekmė. Esi verta. Esi stebūklos, ruodontis, ka mūsa ruoda gal skombietė dėdėlē švelnē. Diekou tavėi“, – komentavo Arūnas.
Ir tai – tik lašelis komentarų ir palaikymo, kurių sulaukė daina pasidalijusi plungiškė, kuri save vadina tikrų tikriausia žemaite. Šia kalba jauna mergina bendrauja ne tik su savo artimaisiais ir gimtojo krašto žmonėmis, bet visur, jei tik ją supranta. Austėja neslepia, kad ji net mąsto žemaitiškai.
Ir visai nekeista. Plungiškiai žino, kad ji augo žemaičių istorijos ir kultūros puoselėtojų – Dianos ir Vidmanto Gendvilų – šeimoje. Pastarasis net vadovauja Žemaičių kultūros draugijos Plungės skyriui „Gondinga“.
Šio skyriaus iniciatyva anksčiau Plungę sudrebindavo žemaitiškos dainos festivalis-konkursas „Esam ė būsem“, kurio viena iš idėjų – žemaičių tarmės populiarinimas. Šiame renginyje, žinoma, yra dalyvausi ir Austėja su tuometine savo grupe.
Apie stiprų žemaitiškumo jausmą Gendvilų šeimoje byloja ir žemaitukų žirgynas. Kaip pats Vidmantas ne kartą yra prisipažinęs, šią veislę jis puoselėja taip pat skatinamas patriotiškų jausmų. Anot jo, arkliai labai papuošia gyvenimą, o nacionalinės veislės – dvigubai.
Žemaitukams neabejinga ir Austėja, kuri, kalbėdama apie savo pomėgius, nepamiršta paminėti ir jodinėjimo. Jos asmeniniame nuotraukų albume – daugybė fotografijų su žirgais.
Norėjo žmonėms duoti kažką gražaus
Apie gamtą, žirgus mergina galėtų kalbėti ilgai. Tačiau dar ilgiau – apie muziką ir kūrybą. Jos abi jaunos merginos gyvenime, jos žodžiais, užima užtikrintą vietą. Esą nors ir dirba aktore, niekada neapleido muzikos. Net yra įsigijusi reikiamą aparatūrą dainoms įrašyti. Viena jų – didžiulio populiarumo sulaukusi „Žiaurē grāži žėima“, kuria dalinosi tūkstančiai klausytojų, taip parodydami, kad šis kūrinys palietė ir juos. Toks ir buvo Austėjos noras. Apie visa tai mergina su malonumu sutiko papasakoti ir gimtojo krašto žmonėms.
– Vos tik pasirodžiusi tavo daina sulaukė didžiulio palaikymo – ja imta dalintis socialiniuose tinkluose. Tai darė ir visai tavęs nepažįstantys žmonės. Ar tikėjaisi tokios visuomenės reakcijos?
– Nesitikėjau. Tuo metu, kai nutariau įrašyti šią dainą, dirbau prie trijų dainų, kurioms ruošiau aranžuotes ir negalėjau apsispręsti, kuriai iš jų atiduoti visą energiją ir kurią pirmiausia pabaigti. Prisipažinsiu, ŽGŽ tarp jų nebuvo.
Norėjosi motyvacijos, grįžtamojo ryšio, įkvėpimo baigti pradėtus darbus. Taip pat virė didelis noras pasakyti kažką tikro ir gero, įkvėpti. Troškau, kad žmonės jausmu apčiuoptų kažką gražaus. Tad nutariau prisėsti prie pianino ir paprastai padainuoti. Visi norai išsipildė.
– Klausydamiesi šios dainos plungiškiai viduje didžiuojasi, kad jos atlikėja – kraštietė. Tai ne kartą minėta ir komentaruose. Ar tai, kad tavęs su pasididžiavimu klausosi gimtojo miesto žmonės, tau daug reiškia?
– Labai branginu visų žmonių atsiliepimus, nesvarbu, iš kur jie. Plungiškių dėmesys, žinoma, turi savo skonį ir tuo yra ypatingas. Stovi tvirčiau, kai tave palaiko žmonės, gyvenantys žemėje, iš kurios esi kilęs. Ačiū, plungiškiai.
– „Žiaurē grāži žėima“ – nepaprastai lyriškas, jautrus ir šiltas kūrinys. Klausantis jo, užplūsta geros emocijos. Kas įkvėpė šiai dainai?
– Liūdnos, trapios ir gilios gyvenimo akimirkos, noras joms suteikti atsvarą, paverčiant jas kažkuo neaprėpiamai gražiu ir teikiančiu laimę.
– Kiekvieną kūrinį mes perleidžiame per savo patirtį ir savaip interpretuojame. O kaip tu pati pristatytum šį savo „kūdikį“.
– Tai – daina apie viltį ir nepasidavimą, nesibaigiantį tikėjimą, kad viskas bus gerai. Man ypatingi visi mano kūriniai.
O „Žiaurē grāži žėima“ išskirtinė dar ir tuo, kad ilgai laukė savo eilės. Priedainis gimė 2018-ųjų rudenį, krentant pirmajam sniegui. Posmeliai – 2020 metų rudenį.
– Kodėl ŽGŽ nusprendei pasidalinti būtent paskutinę praėjusių metų dieną? Ši data atsitiktinė ar kažkuo ypatinga?
– Tuo metu vyravo pakili nuotaika. Graži data kažkam prasmingam, kaip padėka praėjusiems metams, naujų sutikimui. Ši daina tapo simboliniu perėjimo vainikavimu.
– Žemaitiška daina iš tavo lūpų, žinoma, nenustebino. Tačiau kas tavyje užkodavo tą itin stiprų žemaitiškumo jausmą? Ar nesunku kurti žemaitiškai? Galbūt prireikia ir pagalbininkų, redaguojant žemaitiškus dainų tekstus?
– Žemaitiškumo jausmą saugojo aplinka. Absoliučiai pirmiausia – šeima, namai ir, galiausiai, pati Plungė. Žemaičių kalba yra labai graži savo gilumu, sąskambiu, balsėmis... Be abejo, reikalingas aštresnis pojūtis ją tinkamai pateikti. Tai reikalauja ieškojimų. Jei pasiseka rasti – šia kalba išskirtinai papuoši norimą išreikšti prasmę.
Dėl žemaičių kalbos gramatikos, kaip užrašyti sukurtus tekstus žemaitiškais rašmenimis, dažnai pasitariu su plungiškiu Kęstučiu Vaitkumi. Esu labai jam dėkinga.
– Ar kuri tik dainų tekstus, ar ir muzika yra tavo?
– Viskas mano, išskyrus keletą senesnių dainų, kurias kūrėme studijų metais drauge su iš Telšių kilusia Laima Visockiene. Viena iš tokių dainų – plungiškiams puikiai žinoma „Auksa žovis“.
– Pasidalink savo ateities planais. Gal artimiausiu metu išgirsime ir daugiau tavo kūrinių?
– Kol kas galiu pasakyti tik tiek, kad mano planai susiję su muzika. Ir toliau ketinu kurti bei savo kūryba dalintis su kitais.