Šalia bibliotekos – interaktyvios supynės

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­kos
Len­telė­je ant ak­mens – žydų gelbė­tojų pa­vardės
Praėjusį penktadienį plungiškiai po darbų rinkosi į Plungės viešąją biblioteką, kur jų laukė įsimintinas grupės „Rakija Klezmer Orkestar“ koncertas bei pasakojimai apie žydų gelbėtojus. Tiesa, prieš sueinant į biblioteką surengtas dar vieno traukos objekto mūsų mieste – interaktyvių supynių – pristatymas.

Visa tai – projekto „Atminties žemėlapyje tamsiųjų laikų tylieji humanistai“ dalis. Įgyvendinant šį projektą šalia bibliotekos turėjo atsirasti ne tik interaktyvios supynės, kuriomis pradėjus suptis ima groti klezmerių muzika bei pasigirsta pasakojimai apie mūsų krašto žydų gelbėtojus, bet ir Gelbėtojų sodas. Jame ketinta sodinti vaismedžius, taip įamžinant pasmerktiesiems pagalbos ranką nepabijojusius ištiesti kraštiečius.

Bet dėl tam tikrų kliūčių kol kas pastaroji idėja liko neįgyvendinta. Tačiau bibliotekos darbuotojai viliasi, kad tai pavyks padaryti ateityje. O kol negalima pasodinti sodo, nutarta Plungės rajono žydų gelbėtojus įamžinti atminties lentoje iškalant jų pavardes.

Minėtoji lenta įkurdinta visai šalia interaktyviųjų supynių. Jas išbandyti buvo galima jau penktadienį. Pradėjus suptis, pirmiausia supynės ima šviesti. Dar kiek pasilingavus, pasigirsta muzika – žydų klezmerių melodijos, vėliau – bibliotekos darbuotojos Uršulės Padagienės įgarsinti tekstai apie tris žydų gelbėtojų šeimas – Stefaniją ir Antaną Strikaičius, Oną ir Boleslovą Stulpinus bei Emiliją ir Kazį Vitkevičius.

Dar vienu traukos objektu Plungėje pasidžiaugė ne tik apie jį susirinkusiesiems papasakojusi U. Padagienė, bet ir Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė. Pasak jos, tai – pirmosios tokios supynės Lietuvoje. Direktorės teigimu, iš pradžių baimintasi, ar jos tinkamai veiks, ar atlaikys, tačiau šiandien galima pasidžiaugti, kad supynės – tvirtos bei patikimos, ir laukia visų dėmesio.

Sėkmingai įgyvendinamu projektu pasidžiaugusi V. Skierienė nepamiršo padėkoti pavaduotojai Zitai Paulauskaitei, kurios surinkta istorinė medžiaga ir buvo pagrindas šiam projektui. Dabar jį sėkmingai tęsia U. Padagienė ir Gintarė Gurevičiūtė-Gailė.

„Be galo džiaugiuosi, kad kolegėms pavyko labai subtiliai paliesti Plungės žydų temą. Manau, kad toks pasirinkimas gražiai įprasmins žydų tautos atmintį mūsų rajone. Be to, tokiu būdu bus atiduota pagarba ir žydų gelbėtojams“, – kalbėjo bibliotekos vadovė ir pakvietė visus išbandyti supynes, o tai padarius rinktis į grupės „Rakija Klezmer Orkestar“ koncertą bibliotekoje.