
Naujausios

Ryžosi ne visi
Per Antrąjį pasaulinį karą nužudytų Lietuvos žydų atminimas pagerbiamas kiekvieną rugsėjį, minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną. Šia proga prisimenamas ne tik krauju paženklintas žydų tautos likimas, bet ir jų gelbėtojai – lietuviai, kurie išdrįso pasipriešinti okupaciniam rėžimui ir, nepaisydami mirtino pavojaus, gelbėjo pasmerktuosius mirti.
Lietuvoje žydų gelbėjimas vyko itin sunkiomis sąlygomis – iš laikraščių sklindant nuožmiai antisemitinei agitacijai, vykstant masiniams ir sistemingiems žydų šaudymams, kuriuose, kaip byloja dokumentai, dalyvavo nemažai vietinių talkininkų.
Tad gelbėti žydus – buvusius kaimynus, pažįstamus ar net svetimus – ryžosi toli gražu ne visi. Tačiau nemažai kunigų, gydytojų, inteligentų, ūkininkų priėmė pasmerktuosius savo namuose, dalijosi su jais maistu, slėpė nuo piktų akių.
O juk slėpti teko ne vieną dieną, bet ištisus trejus metus. Tad savaime suprantama, kad tokiam rizikingam žingsniui turėjo pritarti visa šeima. Reikėjo visų pastangų ir pasiaukojimo. Juk ne tik žydams, bet ir jų gelbėtojams kiekvieną minutę į nugarą kvėpavo pavojus.
Nepaisant to, kaip svarstė neseniai įtėviui po mirties skirtą apdovanojimą atsiėmusi Zita, žmonės tai darė – slėpė ir gelbėjo nekaltai persekiojamus beviltiškoje padėtyje atsidūrusius žydus.
Didvyriams – apdovanojimas
Šis žiaurus istorijos puslapis prisimenamas pagerbiant anuomet savo gyvybę dėl žydų paaukoti galėjusius žmones. Lietuvoje jie apdovanojami Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Memorialinis institutas holokausto aukoms ir didvyriams atminti Jad Vašem Jeruzalėje apdovanoja žydų gelbėtojus Pasaulio tautų teisuolio medaliu, kuriame išgraviruota: „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“.
Pasaulio tautų teisuoliais pripažinta ir Telšiuose bei Plungės rajone gyvenusiems žydams gerai žinoma šarneliškių Juozo ir Bronislavos Straupių šeima. Juozo iniciatyva ir rūpesčiu bei keleto kitų Šarnelėje gyvenusių žmonių pastangomis iš Alsėdžių ir Telšių getų buvo išgelbėti 25 žydai.
Rugsėjo 20-ąją Prezidento rūmuose, Vilniuje, vykusios ceremonijos metu apdovanoti šios legendinės žydų istorijos dalyviai – Stasė ir Konstantinas Kaniavos bei M. Bedaukis, kurie kiek išgalėdami padėjo Straupiams ir jų kaimynams ūkininkams Kerpauskams maistu, kepė ir vežė duoną. O B. Straupienės sesuo Emilija Korzienė parūpindavo vaistų, iškilus pavojui, savo namuose priglaudė žydę.
Prisimenant Straupių žygdarbį, apdovanota ir jų dukra Bronislava Birutė Jereminienė. Karo metais, kuomet jai buvo vos dešimt, ji ne kartą gelbėjo visus savo šeimos narius ir slepiamus žydus nuo pražūties. Šeimos paslapties mergaitė neišdavė net per kratą Straupių sodyboje 1942-ųjų vasarą.
Iš prisiminimų
Kaip „Žemaičiui“ sakė Z. P. Butaitė, vyresnioji Straupių dukra Birutė buvo šeimos akys ir ausys – viską matydavo ir girdėdavo. Jei pasirodydavo, kad šeimos didžiajai paslapčiai gresia pavojus, tuoj įspėdavo tėvus ar senelę.
Apie tai rašoma ir Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi įteikimo ceremonijai išleistoje knygelėje „Gyvenimą dovanojusios širdys...“, kur išspausdintas trupinėlis Birutės prisiminimų.
Birutė iki šiol prisimena, kaip kartą pro langą pamačiusi atvažiavusius du vežimus ir iš jų iššokusius žmones, pasileido bėgti namų link. Atlėkusi ji įspėjo tėvus. J. Straupis suspėjo pasislėpti netoliese buvusiame rugių lauke.
B. B. Jereminienės atmintyje giliai įsirėžė, kaip 1942-ųjų vasarą į sodybą įsiveržę rudamarškiniai, grasindami visus sušaudyti ir sudeginti sodybą, liepė tuojau pat parodyti, kur Straupiai slepia žydus. Jie naršė po visą sodybą, durtuvais badė daržinėje sukrautą šieną, išlandžiojo tvartus, klėtį, pašiūres.
Eidama iš paskos iš išgąsčio ir baimės linkstančiomis kojomis Birutė meldėsi: „Gerasis Dievulėli, padėk, kad nerastų, pasigailėk mūsų...“ Mergaitė visa maža širdele tikėjosi, kad rudamarškiniai neras vištidės, kurioje po laktomis buvo žydų bunkeris. Ten sulaukę kvėpavimą tūnojo šeši žmonės.
Laimei, jos tėtis spėjo užbėgti į vištidę ir perspėti apie kratą. Sprukdamas Juozas dar uždarė bunkerio dangtį bei apmėtė jį išmatomis. Būtent todėl vokiečiai jo ir nepastebėjo.
Birutė šito nežinojo ir eidama į vištidę manė, kad čia – jau kelio galas. Mintyse atsisveikino su visais, bet neišsidavė, nesusvyravo. Pamačiusi, kad bunkeris užmaskuotas, ramiau atsiduso. Nemalonus kvapas ir prie blizgančių chrominių aulinių batų limpančios išmatos nervino vokiečius, jie raukėsi, spjaudėsi ir neilgai ten „svečiavosi“. Išėję laukan ilgai trynė batus į žolę ir keikėsi.
Birutė iki šiol mena kone juodas gestapininko akis, kurios nuo pykčio tiesiog žaižaravo. Vyras, žadėdamas daug šokolado, tardė mergaitę, kur slepiasi žydai, tačiau ši, kad ir mažutė, bet buvusi labai drąsi. Pamelavo, esą jokių žydų pas juos nėra. Net purtoma gestapininko ji neprabilo. To nebyliai prašė jos mamos akys. Moteris stovėjo suakmenėjusi ir tarsi maldavo dukros tylėti.
Padėjo maistu ir drabužiais
Laimei, mūsų pašnekovei to patirti neteko. Tačiau šį sunkų laikotarpį dabar jau garbaus amžiaus rietaviškė atsimena. „Žemaičiui“ jis pasakojo, kad J. ir B. Straupiai globojo mirčiai pasmerktus žydus.
Tuomet ji to nė nenutuokė, buvo per maža. Bet vėliau sužinojo, kad J. Straupis pirmiausia iš Alsėdžių į Šarnelę pas J. Ir A. Kerpauskus atvežė 12-os asmenų Faktoriaus šeimą. Po kurio laiko iš Telšių ten pat atvežti dar keli žmonės. Vėliau J. Straupis iš Telšių geto į savo namus parsivežė telšiškius gydytojus Miriam ir Maušą Blatus su dukrele Liba, Miriam motiną Chają Todesienę, Taubę Jankelevičiūtę ir Malką Kaplanaitę. Likvidavus Telšių getą, paskutinį Juozas parsivežė gydytoją Dovydą Kaplaną.
Išmaitinti tokį būrį žmonių buvo neįmanoma užduotis, bet, laimei, į gelbėjimą įsitraukė ir kiti Alsėdžių apylinkių valstiečiai. Tarp jų – rietaviškės tėvas su neoficialia žmona Ona Jelskaite.
M. Bedaukis turėjo apie 70 hektarų žemės. Žydams šeima prikepdavo duonos, kepalus sukraudavo į vežimo galą, apkraudavo šiaudais, ant jų pasodindavo trejų metukų Zitą ir veždavo į Straupio ir kitų žydus slapsčiusių valstiečių namus.
„Aš žinojau, kad ir mano tėvai prisidėjo prie žydų gelbėjimo – padėjo maisto produktais, drabužiais. Gal būtų ryžęsi ir apgyvendinti kokią šeimą, tačiau mūsų sodyba buvo šalia judraus kelio, be to, aplink gyveno įvairiausių žmonių, kurie, užuodę bent menkiausią įtarimą, iškart būtų mus įskundę. Būtent dėl to tėvai nusprendė vokiečių taikiniu tapusiems žmonėms kitaip padėti“, – kalbėjo Z. P. Butaitė.
Kad M. Bedaukis kartu su nesantuokine žmona padėjo žydams, rašoma ir archyviniuose dokumentuose. Pirmojo Pabaltijo fronto Vidaus reikalų liaudies papulkininkio Romanovo 1944-ųjų spalio 18-osios pranešime LSSR vidaus reikalų liaudies komisarui apie nacių metais žydus gelbėjusius Telšių apskrities Alsėdžių valsčiaus gyventojus rašoma: „6. Bedaukis Martynas, apie 60 metų, vidutinis valstietis, lietuvis, Šarnelės kaimo gyventojas. Jis ir jo šeima šelpė žydus drabužiais ir maisto produktais“.
Kurį laiką – tyla
Apie tai, kad M. Bedaukis šelpė žydus, žinojo ir šviesaus atminimo tautodailininkas Jakovas Bunka. Būtent su juo Z. P. Butaitė pirmiausia pasidalijo vaikystės prisiminimais.
J. Bunka viską pasižymėjo ir perdavė atitinkamoms institucijoms. Taip prasidėjo rietaviškės bendradarbiavimas su žydų tautos istorija besirūpinančiais žmonėmis iš sostinės. Tai tęsėsi ne vienerius metus. Paskui – tyla.
Moteris įsitikinusi, kad žinia apie M. Bedaukį buvo nutilusi pasklidus informacijai apie prieštaringai vertinamą alsėdiškį partizaną Stanislovą Bedaukį. Manyta, kad šis – jos tėvo giminaitis.
Ir štai po ilgų metų rietaviškę pasiekė žinia apie rengiamas iškilmes sostinėje, kurių metų jos tėvui po mirties bus skiriamas apdovanojimas. Į sostinę Zitą lydėjo kaimynė. Moteriai apdovanojimų įteikimo ceremonija paliko didžiulį įspūdį. Ten ji susitiko ir su kitais vienaip ar kitaip žydams padėjusiais žmonėmis ar jų giminaičiais. „Man tai – ypatingas įvykis“, – prisipažino Z. P. Butaitė.