Naujausios
Gondingos papėdėje
Kur talentas – ten ir jautrumas
Po minėtojo renginio Alsėdžių parapijos salėje vis neapleido mintis artimiau susipažinti su kūrėja ir papasakoti apie ją „Žemaičio“ skaitytojams. Zita maloniai sutiko pabendrauti, tad netrukus jau sukau į Makščius. Čia mane ypač šiltai ir juokingai (net pilvu šliauždama) pasitiko pinčeriukė Pupa. Kol kalbėjomės su Zita, šalia krosnį kūreno jos vyras Edvardas. Paklaustas, ar žmona jam skaito savo kūrybą, linksmai sako tų „niekų“ sočiai prisiklausantis.
Zita tik šypsosi žiūrėdama į sutuoktinį. Neseniai jiedu paminėjo auksines vestuves. Kartu nugyventa net 50 metų. Per tiek laiko vienas kitą pažįsti kaip nuluptą. Žinai, ką iš tikrųjų jaučia tau artimiausias žmogus. O ką kalba... „Ai, negi supaisysi. Juk pati kartais vėjų prišneku“, – atlaidi Zita. Ir tuoj apie save: „Esu labai jautri. Jei kam negerai, galiu verkti kartu. Suprantu žmogaus skausmą. Visų man gaila. O kai netekau vienintelės sesers, vos stogas nenuvažiavo – taip sunku buvo.“
Tas jos jautrumas – kaip ant delno, kai graudinasi skaitydama savo kūrybą. Zitai – 72-eji. O kurti ji pradėjo po 1991 metų sausio tryliktosios įvykių. Tada, sako, jausmai nebetilpo krūtinėje. Ir pirmasis eilėraštis buvo kupinas skausmo ir klausimų, kas laukia mūsų, lietuvių?
Geriausia dovana – šunytė
Nuo tada jau daug parašyta. Zita prasitaria, kad dabar ruošiama autorinė jos kūrybos knygelė. Pati pirmoji. Už tai ji esanti dėkinga Adelei Daukantaitei, globojančiai tokius liaudies poetus ir vadovaujančiai „Vingiorykštės“ literatų klubui. Ir šunytė Pupa – Adelės dovana. Padovanojo sužinojusi, kad Zita svajoja tokią turėti.
„Mažą kaip žiurkę, įvyniotą į rankšluostį, atvežė... Užkaišiojom visus plyšelius troboj, kad kur neįlįstų – kaip beištrauksi paskui? Tokia maža buvo“, – prisiminė tą svajonės išsipildymo dieną. Nuo tada Pupa džiaugsmo ir meilės duoda daug – tai pas vieną glėby, tai pas kitą. O miega tik vyro kojūgaly. Šis džiaugiasi – šildo kojas. Tik jei reikia kokią erkę ištraukti – nepasiduoda nė už ką, kanda kaip pasiutus.
Gera turėti tą mažylę. Juk vaikai jau seniai išėję į pasaulį laimės ieškoti. Užaugintos dvi dukros ir sūnus. Nors pastarasis ir nenešioja Dargių pavardės, bet augino jį nuo trejų metukų, tad dabar, kaip Zita sako, jis tikresnis už tikriausią. „Labai berniuko norėjau. Pažįstami pasakė, kad yra vienas mažylis vaikų namuose. Nuvykus ten atvedė tokį bumšlaimėlį. Pasisodinau ant kelių ir apsiverkiau. Lankėm jį dažnai, o po to leido pasiimti globoti. Ir dabar nėra savaitės, kad jis nepaskambintų. Esam labai artimi“, – vėl graudinosi.
Laimingi Zita ir Edvardas, gerus vaikus užauginę, septynių anūkų ir keturių proanūkų jau sulaukę. Jaučia savo vaikų rūpestį: dukra Astra čia pat, Plungėje, socialine pedagoge dirba, Helena Anglijoje su vaikais ir anūkais įsitvirtinusi, o jaunėlis Algiukas Norvegijoje, pats jau dviejų sūnelių tėvas.
„Tai buvo tokia laimė“
Pati Zita gimė Mažeikiuose. Nelaiminga jos mamos gyvenimo pradžia: jaunutė būdama pamilo rusų karininką, bet neištvėrė jo žiaurumo ir nėščia žiemą, vilkdama rogutes su savo manta, iš Renavo dvaro grįžo pas mamą.
„Labai vargingai gyvenome, sunku buvo. Vienintelis šviesulys tame skurde – babūnėlė Stanislava Česnauskienė – mamos mama. Ji buvo gryna žemaitė ir mokėjo daugybę visokių pasakojimų, žaidimų. Abi su sese laukdavome sekmadienio vakarų, kai sėsdavome į lovas, nugaromis į pečių. Ir klausydavome, klausydavome. Net seilė ištįsdavo. Ypač patikdavo babūnėlės žaidimas su žirniais, kuriuos kišdavo po pirštais. Tai buvo tokia laimė...“ – net dabar prisiminus džiaugsmu blizga Zitos akys.
Tai bene vieninteliai geri jos prisiminimai iš ankstyvosios vaikystės. Kamavo Zitą visokios ligos, nuo blogos mitybos puolančios, todėl babūnėlė sugalvojo su abiem anūkėm (viena septynerių tada buvo, o kita – ketverių) eiti į Kretingos atlaidus melsti sveikatos. Kelias iš Židikų (Skuodo r.) – apie 50 kilometrų. Ėjo jos dvi savaites, miegodavo ant šieno pas žmones, valgyti mažai ką turėjo, bet galiausiai Kretingą pasiekė.
Ten Zita nugirdo, jog babūnėlė žada prašyti išmaldos, kad galėtų namo grįžti autobusu, nes be galo pavargo visos. Ir jai taip pasidarė negera dėl to, kad ryte nesikėlė – norėjo gėdos išvengti. Tai išvydusi jas priglaudusi moteris pasakė, kad galėtų palikti jai tą mergaitę, mat yra čia kiaušinių, grietinės, kitų gėrybių, apie kurias Zita tik pasvajodavo.
Ir ką jūs manot? Zita paprašė babūnėlės ją palikti tai moteriai. Ši taip ir padarė, o pati su antrąja anūkėle išvyko autobusu namo.
Liko gyventi Zita su svetimais žmonėmis. Ištisus septynerius metus be mamos. Ketverius metus lankė Dupulčių pradinę mokyklą, po to trejus mokėsi Kretingoje. O kai globėja Marija Narkienė mirė, Zita parašė babūnėlei laišką, ir toji ją parsivežė. Tokie tat jos vaikystės gyvenimo vingiai.
Geru žodžiu ir dabar Zita mini Dupulčių pradinių klasių mokytoją Vaitkevičių: „Ir nosį nebijojo nušluostyti, ir į kampą statė, bet nemušė“. Sako, aplankiusi jį jau senuką. „Prisiminė mane, sakė, gera buvau mokinė, bet tinginė,“ – juokėsi moteris.
Grįžusi namo, mokėsi Plinkšių žemės ūkio technikume, kur vienintelė gaudavo aukščiausią balą iš rusų kalbos. „Matyt, tai mano genuose. Visada sekėsi rusų kalba“, – teigia Zita.
Zūnės ir Tėškų nuotykiai
Gal kad gyvenimas neglostė, humoras Zitos kūryboje užima ypatingą vietą. O dar kai jis žemaitiškas, griūk negyvas! Be to, moteris moka skaityti: lėtai, darydama logines pauzes, taisyklingai dėdama kirčius. Daug jos eilėse senų žemaitiškų žodžių, kurių prasmę, jei nesi grynas žemaitis, gali suvokti tik iš konteksto. Ne veltui Vilniuje, Mokytojų namuose vykusioje Žemaitijos menininkų vakaronėje, išgirdęs Zitą skaitant savo kūrybą, renginio vedėjas pareiškė: „Na va, turim antrą Erlicką!“
Savo kūrybos skaityti moteris jau keletą metų kviečiama į „Žemaitiškų skaitymų“ konkursus. 2017 metais Lietuvos labdaros ir paramos fondas „Baltasis balandis“ apdovanojo ją „Humoro medžiu“, o Skuode už skaitymus laimėjo antrąją vietą ir gavo didžiulį paveikslą. Laisvalaikiu ji studijuoja Juozo Pabrėžos knygą „Žemaičių kalba ir rašyba“, tobulina savąją kūrybos kalbą.
Turi Zita savo heroję Zūnę. Apie ją dažnai ir kuria: „Eso Prietrankalė Zūnė/Da panelė, ne babūnė/ Baise nuorio ištekietė/nežinau nu kuo pradietė. Eso daili, eso minkšta/kap dešrelė švieže kimšta.../Eso ne basa, ne plėka/Buoče ūkė mon palėka,/Gal nerektom mon tuo vyra/Bet kad ūkie darbų yra...“
Arba humoristinė poema apie Tėškų porą, kuri „per gana trumpa čiesa/prisigimdė gyvą biesa“ vaikų ir aiškinosi, kas yra jų tėvas. Įdomu skaityti, netikėta pabaiga pribloškia. Imi garsiai juoktis, nes tyliai jau neišeina, kai Tėškienė vyrui aiškina: „Jaunuos buobas to norieje, bet iš paskos nesospieje/ Vo aš karšta sava būda/neįmerksio juk į prūdą... Galų gale paaiškėja, kaip vargšas vyras buvo apgaudinėjamas. Gražiai susukta.
Iš kur tas humoras?
„Ogi skaitau anekdotus, užsikabinu, kažką perdirbu, prikuriu, ir atsiranda istorijos. Malonu būti įvertintai, bet geriausia dovana, kai žmonės laimingi juokiasi arba susimąsto. Gyvenimas įdomus, nereikia pasiduoti liūdnoms mintims. Aš pati džiaugiuosi gyvendama savo gyvenimą, pabrėžiu – savo, o ne kitų. Labai patinka būti gamtoje, uogauti, grybauti. Seniau užsiimdavau peltakiavimu. Mano darbelius net į Angliją veždavo. Dabar jau akys nebe tos, tai džiaugiuosi rašydama.“
Paklausta, kas dabar ją jaudina, ko norėtų, atsako savo eilėmis: „Kodėl takai užžėlė, namus palikę lemčiai / tik aš tikiu dar laukiu/ širdis viltim gyvena...“
Nesnuku numanyti, kad ramybės neduoda begalinis ilgesys tų artimųjų, kurie toli už Lietuvos ribų. Gal išleista pirmoji Zitos kūrybos knygelė truputį nuramins tą ilgesį ir pradžiugins sielą – ją skaitys ir džiaugsis, ir ne tik patys artimiausieji. Tikrai gerų dalykų ten bus. Sveikatos tau, Zita. Ačiū, kad rašai.