
Naujausios
Gondingos papėdėje
Konkuravo su režisieriais ir pedagogu
„Žemaičiui“ susisiekus su fondo „Diplomatai už gyvybę“ atstovu Linu Venclausku, paaiškėjo, jog E. Bunka nebuvo vienintelis teiktas šiam įvertinimui. L. Venclausko teigimu, fondo valdyba taip pat svarstė režisierių Manto Jančiausko ir Oskaro Koršunovo, pedagogo Vytauto Toleikio kandidatūras. Jos buvo pasiūlytos visuomeninių, nevyriausybinių organizacijų, taip pat anksčiau fondo nominuotų kandidatų ir laureatų.
Atstovas pažymėjo, jog kasmetinė tolerancijos žmogaus nominacija skiriama asmeniui, savo veiksmais, viešu pavyzdžiu ar atviru žodžiu stojusiam prieš ksenofobijos bei antisemitizmo, kitaminčių, kitatikių bei kitataučių persekiojimą, pasisakiusiam prieš smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškas visuomeniniame Lietuvos gyvenime.
E. Bunka šio titulo nusipelnė įvertinus jo ilgametį vadovavimą Jakovo Bunkos fondui, pilietines, edukacines iniciatyvas, pastangas gaivinant Plungės, Žemaitijos ir visos Lietuvos žydiškąją atmintį ne tik savo regione, bet ir visame pasaulyje.
Plateliškis pastebėtas ir už aktyvią švietėjišką poziciją bei publikacijas 2019 metais, polemizuojant ir konkrečiais faktais paneigiant pokario žydų nepagrįstą siejimą su komunistinės valdžios aukštomis pozicijomis Plungėje, už tai, kad Lietuvą matydamas globalioje perspektyvoje, atrado Leibos ir Tilės Karnovskių šeimą iš Vilkijos, kuri emigravusi į JAV tapo dar niekam nežinomo septynmečio elgetos Liuiso Armstrongo (tapusio garsiu trimitininku ir dainininku) globėja.
Tolerancijos žmogumi pripažintas E. Bunka bus apdovanotas šviesaus atminimo skulptoriaus Edmundo Frėjaus sukurtu atminimo medaliu ir diplomu. O Leonido Donskio premijos laureatui, kuriuo tapo kino kritikas, kultūrinės spaudos autorius ir redaktorius Linas Vildžiūnas, bus įteiktas diplomas bei 1 000 eurų premija.
„Įvertinti darbai, ne aš“
Apie pelnytą tolerancijos žmogaus vardą „Žemaitis“ kalbėjosi ir su pačiu E. Bunka. Plateliškis tikino esąs nustebęs tokiu įvertinimu, bet per daug jo nesureikšmina.
– Kokia buvo pirmoji emocija išgirdus apie jums skiriamą titulą?
– Visiškai jokios. Kažką darau ne dėl įvertinimų. Tiesiog užsiimu tuo, kas man patinka, kas man išties rūpi, nesitikėdamas, kad už tai bus dėkojama. Yra kaip yra. Kažkas kažką veikia, o kažkas visa tai stebi ir vertina.
– O ką jums reiškia ši nominacija?
– Visų pirma, mano supratimu, įvertinti mano darbai, ne aš pats. Man visada rūpėjo mūsų praeitis, žydiškoji istorija, kuri neatsiejama ir mūsų krašto dalis. Aš iš tikrųjų net nežinau, konkrečiai už kokią veiklą esu išrinktas tolerancijos žmogumi. Ko gero, už žydiškosios atminties gaivinimą. Niekam nėra paslaptis, jog man visada tai rūpėjo ir rūpi. Jei šitas įvertinimas atspindi, kad tam neabejingi ir kiti, tada ši nominacija man – išties reikšminga.
– Kadangi esate pripažintas 2019-ųjų tolerancijos žmogumi, būtų įdomu sužinoti, kaip jūs apibrėžtumėte tolerancijos sąvoką?
– Tikrai nežinau, kaip moksliškai apibūdinti šį žodį. Man tolerancija – tarsi taisyklė, sakanti, jog su kitais reikia elgtis taip, kaip norėtum, kad kiti elgtųsi su tavimi.
– Šiandien daug kalbama apie toleranciją, jos svarbą. Ar, jūsų nuomone, šiuolaikinė visuomenė pakankamai tolerantiška?
– Toli gražu! Ir nežinau, kada išmuš valanda, kai mes tapsime tolerantiškais žmonėmis, tolerantiška visuomene, tauta, gebančia priimti savo istoriją tokią, kokia ji išties buvo ir yra, mokančia neatstumti kitokių žmonių. Aš nežinau, kiek reikia laiko, kad mes pagaliau taptume laisvesni. Apie toleranciją bus galima tik paskaityti vadovėliuose, jei ir toliau bijosime sakyti tiesą, kalbėsime ne taip, kaip yra, o taip, kaip reikia ar yra naudinga. Ir tai nėra vien tik Lietuvos bėda. Tolerancijos stoka pasižymi ir kitos valstybės.
Plateliškis – aštuonioliktasis
Kaip jau buvo minėta, metų tolerancijos žmogaus nominacija yra kasmetinė. Pirmąjį apdovanojimą 2001-aisiais atsiėmė Tomas Šernas – Medininkų tragedijos liudininkas, reformatų kunigas.
E. Bunka tolerancijos žmonių sąraše bus įrašytas aštuonioliktuoju numeriu. Džiugu, jog mūsų krašto atstovas skleis žinią apie tai, kad net ir tyliai daromi darbai yra pastebimi bei įvertinami. Savo pavyzdžiu plateliškis galbūt paskatins ir kitus laisvus piliečius nesitaikstyti su reiškiniais, kurie kelia grėsmę visuomenės atvirumo ir liberaliosios demokratijos ateičiai. Būtent toks ir yra fondo tikslas.