Naujausios
Žygis skirtas garsiam karvedžiui
„Ūkišku“ mediniu šaukštu košę ant laužo maišiusi renginį organizavusio Plungės žemaičių dailės muziejaus darbuotoja Ingrida Šilgalytė, pasveikinusi būrį susirinkusiųjų, iš pradžių košės kviesti žadėjo tik sulaukus ristūnų. Bet jiems užtrukus ilgame kelyje nusprendė neleisti burzgti išalkusiųjų pilvams, tad negailėdama kabino košę ir krėtė į nesibaigiančias lėkštes.
Pasklidęs gardžios košės kvapas vis traukė prie katilo, tad vienam kitam, kol įkrės karštosios į lėkštę, teko ir palaukti.
O dar prieš vaišes plungiškius žemaitiška kalba sveikino žygio organizatorius Marijus Čekavičius iš Kražių, iš pirmosios Žemaičių sostinės, kaip ją pats pristatė. Ir papasakojo apie Joną Karolį Chodkevičių – Lietuvos etmoną, žemaičių seniūną, vieną žymiausių Europos karvedžių, kuriam pagerbti ir skirtas šis žygis.
J. K. Chodkevičius gimęs 1560 m., miręs 1621 m., tad šiemet, minint jo 400-ąsias mirties metines, 2021-ieji paskelbti šio karžygio metais. Ypač J. K. Chodkevičius daug nusipelnęs kretingiškiams, mat yra Kretingos įkūrėjas, o Kražiuose įsteigė kolegiją.
M. Čekavičiaus pasakojimu, žemaičų seniūnas gyveno Kretingoje, o seniūnu dirbo Kražiuose. Ir atlikti savo pareigų į Kražius jodavo žirgu, juo grįždavo atgal į Kretingą – tik jau atlikti ne seniūno, o vyro pareigų. Ne veltui Vyčio rinktinės žygio žemaitukais dalyviai jojo maršrutu Kražiai–Kretinga.
„Mėsliju, ka daugmaž tou keliu i juojam“, – sakė žygį rengęs M. Čekavičius.
Iki viešnagės Plungėje raiteliai jau buvo maudęsi Lūksto ežere, aplankę Medvėgalio ir Vembutų piliakalnius, pailsėti stabtelėję Medingėnuose. O pernakvoję Plungėje turėjo pajudėti į Karteną, paskui – į Kretingą, kur žadėta didelė šventė.
Buvo ant išnykimo ribos
Žemaitukai – ištvermingi žirgai, senovėje vadinti ašviniais – šventais gyvūnais. Būtent šie žirgai buvo nepakeičiami mūšiuose, ginant Žemaitiją. Anot M. Čekavičiaus, Žemaitiją anuomet gynė 200 pilių, o pagrindinis susisiekimas buvęs ežerais, upėmis ir žemaitukais, itin ištvermingais žirgais, vertais didžiausios pagarbos.
Nepaisant garbingos istorijos, žemaitukų veislė tris kartu buvo ant išnykimo ribos. Ten atsidūrė ir prieš 170 m., kai prie jų „iškeravuoijima“ prisidėjo ir Plungės dvaro gaspadorius Mykolas Oginskis. M. Čekavičius pasidžiaugė, kad šiandien Lietuvoje skaičiuojama 800 žemaitukų.
Bet, kaip sakoma, geriau vieną kartą pamatyti, nei tris kartus išgirsti. Susirinkusieji nekantravo žirgus išvysti savo akimis, paglostyti, o vaikai – ir jais pajoti. Išgirdę juos jau čia pat, visi spaudėsi kuo arčiau trijų ristūnų, fotografavo juos leidžiantis į stadioną, bandė paliesti žirgus raiteliams jau nulipus, klausėsi rago gausmo.
Žemaituku atjojęs kariškis Donatas Mazurkevičius taip pat priminė talentingą karvedį, seniūną J. K. Chodkevičių, didelių mūšių, tarp kurių svarbiausias – Salaspilio (1605 m.), su į LDK įsiveržusiais švedais, laimėtoją, iki šios dienos vertą pagarbos.
„Buvom jūsų žirgyne – žemaitukų nėra. Tai mūsiškiai gal sustos ir pradėsim naują veislę, tokią tarpinę“, – juokavo majoras.
O tada raiteliai, nulipę nuo žirgų, atidavė duoklę susirinkusiems, leisdami arklius apžiūrėti, o vaikams – ir pajodinėti. Stadionas prisipildė klegesio, kalbų ir muzikos.
Šį didelio dėmesio įvairiose Žemaitijos vietose sulaukusį žygį organizavo Žemaitijos inovacijų centras, Manvydo ir Marijaus ekologinis ūkis ir Žemaitukų žirgų auginimo asociacija.