
Naujausios

Ligota vaikystė
Stanislavos vaikystė prabėgo gretimame Vainaičių kaime. Šeimoje augo keturi vaikai, ji – pati jauniausia. Kiek prisimena, nuo pat mažumės buvo labai silpnos sveikatos. Dėl vis kamuojančių ligų baigė tik keturias klases. Daugiau niekur nebesimokė, bet labai anksti pradėjo dirbti. Po darbų kolūkyje, jos pagalbos reikėjo ir tėvų namų ūkyje: melžti, šerti, ravėti.
Šeima buvo religinga, o ypač – mama. Ir Staselė nuo pat mažumės mėgo lankytis bažnyčioje, nes pramogų kaime to meto vaikai visai neturėjo. Tad sekmadieninės išvykos į bažnyčia būdavo tikras įvykis.
Kiek paaugusi, ji pati, jau kaip adoruotoja, dalyvaudavo iškilmingose procesijose, barstydavo žiedelius ir mokėsi garbinti Švenčiausiąjį Sakramentą. O ir besidžiaugiančiųjų baltai apsirėdžiusiomis mergaitėmis tada netrūko. Juk į Stalgėnų bažnyčią žmonės anuomet sugužėdavo iš visų aplinkinių kaimų.
Staselė prisiminė, kad jaunystėje kaime turėjo vyresnę draugę, kuri retsykiais pakviesdavo ją eiti į Stalgėnuose vykdavusius šokius. „Mes gyvenome pačiame kaimo gale. Labai tolimas kelias buvo iki Stalgėnų, bet kadangi draugė viena eiti bijodavo, tai vesdavosi mane. Po vakaruškos mane jau reikėdavo partempti, nes juk aš buvau dar visai jaunutė. Bet ir nelabai buvo laiko toms linksmybėms“, – prisiminė.
Ištekėjo Staselė 22 metų. 1976 metais su vyru ir pirmagimiu sūneliu persikraustė gyventi į Stalgėnus. Čia susilaukė ir dukters. Vaikai mokėsi, jiedu su vyru dirbo, turėjo ūkelį. Gyvenimas tekėjo savo vaga. Kiek paūgėjęs, sūnus Antanas taip pat pradėjo patarnauti bažnyčioje, tuo džiugindamas mamos širdį. Tarnavo ilgai, kol baigė Stalgėnų mokyklą.
Reikalinga bažnyčiai ir žmonėms
Mirus vyrui, po metų moteris pardavė gyvulius, nes prižiūrėti ūkį vienai pasidarė per sunku. „Pročkele“ anuomet bažnyčioje dirbo jos brolienė. Ji dažnai pasikviesdavo ir Stanislavą į pagalbą. Netrukus ši jau taip priprato darbuotis bažnyčioje, kad ir nekviesta skubėdavo giminaitei į pagalbą.
Taip sutapo, kad netrukus po vyro mirties Stalgėnų bažnyčios tarnautoja pasiligojo, pardavė namą ir išsikraustė gyventi į miestą. Perimti jos darbus norinčiųjų neatsirado, o išvažiuoti ir palikti bažnyčią be priežiūros moteriai neleido širdis. Taip jos įkalbėta, Staselė perėmė Stalgėnų „pročkelės“ pareigas. Ir vaikai tokiam mamos apsisprendimui neprieštaravo.
Stalgėniškė lenkdama pirštus suskaičiavo, kad, jai betarnaujant, bažnyčioje pasikeitė net keturi kunigai. Per tokį trumpą laiką tai – labai daug.
„Geriausia būtų, kad kunigai parapijai tarnautų tiek, kiek jiems paskirta. Bet paskutiniais metais jie mūsų parapijoje ilgai neužsibūna, mus palieka jau po pirmųjų tarnystės metų. Gal todėl, kad parapija nedidelė, gal tikinčiųjų per mažai? Kiekvienas kunigas pirmiausia yra žmogus, su savo charakteriu, įpročiais ir norais. Juk ir man, ir žmonėms reikia laiko priprasti prie naujai paskirto kunigo“, – kalbėjo Stanislava.
Kiekvienas naujai paskirtas kunigas bažnyčioje įveda naują tvarką. Vienas reikalauja prieš pamaldas skambinti varpais ir taip pakviesti tikinčiuosius į maldos namus, o kitas ne. Antai tik metus Stalgėnų bažnyčioje tarnavęs kunigas Jonas Jucys sumanė patrumpinti presbiterijos tvorelę. Parapijiečiams sutikus, dalį jos nupjovė ir kaip relikviją padėjo į saugią vietą, jei ateity kam prireiktų.
Labiausiai į atmintį „pročkelei“ įstrigo kunigas Jonas Baginskas. Jis su pertrauka Stalgėnų parapijoje tarnavo dešimt metų. Ir daug nuveikė. Jo dėka kaimas turi atnaujintą šarvojimo salę. Daug lėšų skyrė ir bažnyčiai gražinti. Bet visų svarbiausia, kad jis labai patiko parapijiečiams, nes buvo paprastas, šiltas žmogus. Labiausiai jai širdį glosto prisiminimas, kad kunigas J. Baginskas po atlaidų visada pakviesdavo puodeliui arbatos. Dosnus buvo, todėl ir išsiskirti su juo buvo labai sunku.
Pareigų gausa
Staselė bažnyčiai tarnauja iš pašaukimo, ne dėl pinigų. O ir kokie ten pinigai... Per mėnesį gaunanti vos 40 eurų atlygį. Bet darbo bažnyčioje netrūksta. Ji šluoja, plauna grindis, siurbia kilimus, valo ir skalbia, puošia bažnyčią, sodina, ravi ir laisto šventoriuje pasodintas gėles. Kai reikia, ir varpais paskambina. Parapijos šarvojimo salę tvarko. Paruošia bažnyčią laidotuvėms, mirusiųjų paminėjimams ar vestuvėms. Nors vestuvinių apeigų ši bažnyčia retai sulaukia – kaime nebėra jaunimo.
Staselė pasidžiaugė, kad pagelbėja seniūnija. Vasarą jai nereikia žolės šventoriuje pjauti, o tai labai palengvina jos darbą. Kai reikia, darbininkai ir tvorą perdažo. Rudenį sugrėbti lapus padeda viena darbšti kaimo moterėlė. Sunkiausia būna žiemą. Jei prisnigus išpuola laidotuvės, tenka labai daug sniego nuo šventoriaus nukasti. Ir pagalbininkų tada sunku rasti. Kai gali, jai pagelbėja dukra su anūku.
Žiemą smarkiau pašalus tenka šarvojimo salėje krosnį kūrenti, kartais – net kelias naktis iš eilės. Ir bažnyčioje tada tenka darbuotis greičiau, kad nesušaltų, nes ji nešildoma. „Kai labai šalta mums net antakiai apšarmoja, garai iš burnos tik eina... Ir rankos baisiausiai šąla. Vienas kunigas buvo atsivežęs elektrinį šildytuvą, tai skubėdavom prie jo rankų pasišildyti. O kaip šiemet bus, nežinia“, – nuogąstavo stalgėniškė.
Su siaubu Staselė prisimena pastaruosius penkerius metus, kai buvo likusi be zakristijono, vienui viena. Ir žvakes degti, ir kunigui apsirengti padėti, ir smilkalus paruošti, ir daugybę kitų darbų reikėjo padaryti vienai. Artėjant šv. Velykoms reikėdavo juostas iš bažnyčios palubės nuleisti ir vėliavas iškabinti.
Prašydavo, kad kas padėtų, ir už tai pinigus mokėdavo. Sunkiausia esą vyrus prikalbinti per didžiąsias šventes patalkinti, kryžių ar vėliavas panešti. „Reikėjo vyrams pečius glostyti ir vos ne rankas bučiuoti, kad sutiktų“, – prisiminė sunkias dienas.
Gėlės – iš savo darželio
Pats didžiausias darbymetis prasideda vasarą. Savo ūkelyje moteris augina gausybę gėlių, kuriomis ir puošia bažnyčią. Karštomis vasaros dienomis jos greitai vysta, tenka dažnai keisti. Tai ir eina į bažnyčią du tris kartus per savaitę nešina pilnu glėbiu gėlių.
Kai kurie žmonės patys po laidotuvių palieka bažnyčiai gėlių. Kurie nesusipranta, ji pati paprašo. „Vieni po vestuvių tiek atnešė gėlių, kad pilnas vazas primerkiau. Visą mėnesį jos puošė bažnyčią, džiugino tikinčiųjų akis ir širdis“, – džiaugėsi prisimindama parodytą neįprastą dosnumą.
Kai pabosta kaime, Staselė išsiruošia į Plungę. Atvažiavusi visų pirma traukia prie Plungės bažnyčios. Čia ji pasimeldžia prie kunigo Petro Našlėno kapo. Ir į bažnyčią užsuka pasižvalgyti. Įdomu jai, kaip Plungės „pročkelės“ tvarkosi, kaip bažnyčią puošia, kokios naujos mados. Parsivežusi naujų idėjų, bando jas pritaikyti savo bažnytėlėje.
Laisvais vakarais Staselė daug meldžiasi, kalba rožančių. Mėgsta ir knygas skaityti. O televizorių įsijungia retai. Sako, akis tausoja.
Pašnekovė pasidžiaugė, kad nuo šiolei jai bus lengviau, nes jau mėnuo, kai vėl turi pagalbininką – zakristijoną Jurgį Žibinskį. Daug rūpesčių dabar nukrito nuo jos pečių. Bus ir smagiau dviese darbuotis.
Paklausta, ar nesunku jai taip dažnai į bažnyčią keliauti, iki kurios – gana toli, moteris nusišypso. Sako, kad kol leidžia oro sąlygos, į bažnyčią rieda dviračiu, o kai pašals, eis palengva pėsčiomis: „Čia mano antrieji namai. Bažnyčioje atsigauna širdis. Pamainos sau neturiu – kol kas nėra nei norinčių, nei galinčių mane pakeisti. Tad rūpinsiuosi ja tol, kol paeisiu.“
