
Naujausios
Kraštotyrininkas širdimi
Nors M. A. Duobliui praeityje teko „matuotis“ ne vieną profesiją ir dirbti ne vieną darbą, šiandien jis visa širdimi atsidavęs kraštotyrai. Ne veltui plungiškis jau ne vienerius metus draugauja su bibliotekoje veikiančiu Plungės kraštotyrininkų klubu „Pilaitė“. Jo dalimi jis tapo bene 2015-aisiais. Kaip sakė klubo vadovė Otilija Juozapaitienė, Algirdas tada atėjo ne tuščiomis – atsinešė didžiulį jo sukauptos kraštotyrinės medžiagos archyvą, kurį vėliau padovanojo bibliotekai.
„Jūsų jubiliejaus proga net dangus pasiuntė dovaną – ryškiai tvieskiančią saulę. Taip džiugu matyti, kad pasveikinti jūsų bei padėkoti susirinko tiek daug jums artimų žmonių. Visi atėjo su nuoširdžia padėka už visus nuveiktus darbus. Juk su mumis jūs buvote nuo pirmųjų nepriklausomos Lietuvos metų. Pirmasis vadovavote Plungės miesto tarybai. Jūs nebijojote ir padarėte tiek daug reikšmingų darbų. Buvote sąjūdietis, o kas daugiau, jei ne sąjūdiečiai iškovojo mums nepriklausomybę. Ačiū jums už tai. Dėkoju ir už tai, kad įsiliejote į kraštotyrininkų gretas, už dovaną bibliotekai, kuria naudojasi mokiniai, studentai, dėstytojai. Jūs širdimi esate kraštotyrininkas“, – kalbėjo O. Juozapaitienė.
Perleido beveik 2 tūkst. dokumentų
Prie gražių žodžių sukaktuvininkui prisidėjo ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, atkreipęs dėmesį į tai, kad M. A. Duoblys bibliotekai perleido net dvylika segtuvų, kuriuose – beveik 2 tūkst. Plungės praeitį menančių dokumentų. Į kruopščiai sudėliotus segtuvus kraštotyrininkas suguldė informaciją apie Plungės burmistrą Edvardą Misevičių, Lietuvos laisvės armiją, Sąjūdį, Plungės dirbtinių odų gamyklą, Plungės miesto tarybą, politinių kalinių ir tremtinių chorą „Tėvynės ilgesys“, chorų dainas. Segtuvuose – ir Sachiko Hatanaka (Japonija) laiškai M. A. Duobliui.
„Dėkoju už tai, ką padarėte, ir ką dar padarysite. Kaip ir bitės, kurių medų dovanoju, esate darbštumo simbolis“, – sakė meras, įteikdamas jubiliatui padėkos raštą už nuveiktus darbus, gėlių bei atminimo dovanas.
Padėkos rašto už istorinės atminties išsaugojimą, Plungės viešajai bibliotekai padovanotą savo kraštotyros archyvą gimtuvininkas sulaukė ir iš bibliotekos direktorės V. Skierienės. Pasak jos, istorija yra mūsų darbų lobynas, praeities liudijimas, pavyzdys ir pamokymas dabarčiai, įspėjimas ateičiai. Tai esą puikiai suvokia M. A. Duoblys.
Dalijosi prisiminimais
Plungiškį, anuomet aktyviai dalyvavusį ir politiniame bei visuomeniniame Plungės, o kartu ir visos šalies gyvenime, jubiliejaus proga sveikino ir vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė bei Plungės konservatorių pirmininkas Adomas Zamulskis. „Ištraukiau iš jūsų biografijos tokį įdomų faktą – 25 metus dirbote dirbtinių odų gamykloje. Matosi, kad per tiek metų užsiauginote gerą, storą odą. 90 metų! Pagarba žmogui ir pačiam amžiui“, – kalbėjo pirmininkas. O vicemerė palinkėjo ir toliau išlikti tvirtu Lietuvos ąžuolu.
Atskirą žodį M. A. Duobliui tarė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Plungės filialo pirmininkė Liucija Bertulienė ir Plungės rajono buvusių tremtinių nevyriausybinės organizacijos „Paliesti tremties“ pirmininkė Aniceta Grikšienė. Pastaroji prisiminė chorų festivalius, dainų šventes, kuriuose abu dalyvavo. „Mus siejo muzika“, – sakė ji, nepamiršdama padėkoti jubiliejų švenčiančiam bičiuliui ir už darbus, nuveiktus tremtinių organizacijos labui.
Ypač gražiai apie garbaus jubiliejaus balandžio 12-ąją sulaukusį plungiškį atsiliepė Danutė ir Adomas Dikšiai, kurių žodžiais, Algis yra tas žmogus, kurį norisi tik geru minėti. Adomo ir Mato Algirdo keliai susitiko 1968-aisiais Ivanove, Rusijoje, kur abu kaip jauni šaltkalviai buvo atvykę į komandiruotę mokytis iš japonų, kaip montuoti japoniškus įrengimus.
„Algis visada buvo man pavyzdys, autoritetas, įkvėpęs mane siekti aukštojo mokslo, kitų tikslų. Kartu mes važinėjome į Maskvą. Esu jam dėkingas už daug dalykų, – prisiminimais dalijosi A. Dikšys ir pasakojo, kaip su kolegomis laukdavo balandžio 12-ąją minimos Kosmonautikos dienos. – Bet ne Jurijų Gagariną tądien mes eidavome pagerbti, o savo Algį su gimtadieniu sveikindavome.“
„Visus aš jus myliu“
Mintimis į praeitį nusikėlė ir pats M. A. Duoblys, kuris prisipažino šios dienos laukęs su didžiuliu jauduliu. Dalindamasis prisiminimais plungiškis susitelkė ties kraštotyra, tuo dar sykį paliudidamas, kokią svarbią vietą ši užima jo gyvenime.
Kraštotyrininkas pasakojo, jog bene pirmoji jo surinktą kraštotyrinę medžiagą netikėtai užsukusi į jo namus išvydo O. Juozapaitienė. Pamačiusi, kiek visko ir daug sukaupta, ši esą iškart pareiškė, jog visą tai turi pamatyti plungiškiai. Taip bibliotekoje buvo surengta pirmoji kraštotyrininko archyvo paroda, kurioje – Plungės istorija, svarbūs įvykiai, žmonės.
Matas Algirdas rinko ir kaupė medžiagą ne tik apie Plungę. Jis surinkęs daug naudingos informacijos ir apie kitus kraštus – šį savo archyvą perleido Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Atiduota ir daugybė nuotraukų. Kalbėdamas apie jas plungiškis išskyrė jo bičiulio karo korespondento užfiksuotas akimirkas iš J. Gagarino žuvimo vietos arba jo mamos brolio Stasio Vaičiaus nuotrauką, kurioje pastarasis drauge su Prezidentu Valdu Adamkumi. Jie abu, kaip sakė kraštotyrininkas, bėgo nuo rusų į Ameriką.
Tas pats dėdė vėliau iš savo asmeninių lėšų, paskatintas Mato Algirdo, Nasrėnuose, Kretingos rajone, pastatė modernius senelių globos namus bei paminklą vyskupui Motiejui Valančiui. „Mano misija buvo, kad tie pinigai – dėdės santaupos – ateitų į Lietuvą. Aišku, aš norėjau, kad senelių namus pastatytume Plungėje, bet jis nesutiko – norėjo, kad jie iškiltų jo tėviškėje – Nasrėnuose“, – pasakojo plungiškis, prabėgomis prisiliesdamas prie visos savo giminės istorijos, kurią jis taip pat po kruopelytę surinko ir išsaugojo.
Kalbėdamas jubiliatas nepamiršo padėkoti visiems, kurie atėjo jo pasveikinti. „Visus aš jus myliu, kaip dabar sakyti madinga. Tegu gyvuoja Lietuva ir slava Ukrainie“, – neslėpdamas susijaudinimo sakė šventės bibliotekoje kaltininkas.
Gražaus susitikimo metu būta ne tik proginių kalbų ir sveikinimų, bet ir dainų. Sukaktuvininką pasveikino ir politinių kalinių bei tremtinių choro „Tėvynės ilgesys“ choristės, dovanojusios vieną mėgstamiausių Mato Algirdo dainų. Ją drauge su choristėmis traukė ne tik jubiliatas, bet ir meras A. Klišonis bei kiti renginio dalyviai. Žinoma, jubiliejaus proga nuskambėjo ir „Ilgiausių metų“.