
Naujausios

Į miestą – tik duonos ir „Žemaičio“
Kaimyninio Stalgėnų kaimo gyventojai turbūt imtų ginčytis, kad šios naminukės pavadinimas kilęs nuo jų kaimo vardo. Ir be reikalo. Kaip tikina Stalgėnų seniūnas Arūnas Jurkus, kadaise degtinė virta visame Minijos slėnyje, tad jos receptūrą galėtų savintis ne vienas kaimas.
Bet grįžkime į Stalgą. Seniūnas visiems norintiems parodytų 1865 metų žemėlapį, kuriame dabartinis seniūnijos centras – Stalgėnų miestelis – net nepažymėtas. Tada tokio nebuvo. Bet buvo Stalgas, Vainaičiai, Lekemė, kiti dabar baigiantys išnykti kaimai. Viskas pasikeitė pradėjus steigti kolūkius ir melioruoti apylinkes. Gyventojai kone varu suvaryti į miestus ar naujai suplanuotas gyvenvietes.
Savo gimtųjų namų dėl šios priežasties Stalge neteko ir Milda Baltinienė. Bet Lietuvai atgavus nepriklausomybę moteris susigrąžino tėvų žemes ir dabar savo sodyboje Stalgo kaime leidžia visas vasaras. Į Plungę sako važiuojanti tik duonos ir „Žemaičio“ nusipirkti.
Šeimos neganda – tuberkuliozė
Mildos seneliai Stalgo kaime buvo stambūs ūkininkai. Šeima buvo gausi, augo vienuolika vaikų, bet vėliau iš tokio gražaus būrio liko tik du – Mildos mama ir dėdė. Į šeima įsisuko anuomet dar nepagydoma liga – tuberkuliozė.
Likus tik dviem vaikams, ūkį nuspręsta padalinti pusiau. Mildos tėvai namą pasistatė truputį tolėliau nuo senelių, ant kalniuko. Šeima įsikūrė, pradėjo naują gyvenimą. Bet netrukus susirgo ir Mildos mama. Laimei, 1951 metais jie sužinojo, kad Amerikoje išrastas naujas vaistas – antibiotikas streptomicinas, galintis išgydyti tuberkuliozę.
Vaistai kainavo brangiai. Kad prasimanytų pinigų, Mildos tėvelis kiekvienais metais užaugindavo telyčią, ją parduodavo, o už gautus pinigus parsiųsdindavo žmonai gyvybiškai svarbių medikamentų. Pastaroji dėl ligos daug laiko praleisdavo ligoninėse, sanatorijose. Ten, stebėdama seselių darbą, išmoko suleisti vaistus, tad grįžusi namo dažnai skubėdavo pagalbą sergantiems kaimynams.
Visą tai stebėjo ir mažoji Milda, dėl mamos ligos augusi vienturtė. Atkartodama mamą ji gydė įvairius gyvūnėlius. Dažnai už tai ir bart gaudavo, nes ne visi jos „pacientai“ pasveikdavo. Tikriausiai šių vaikystės patirčių įkvėpta užaugusi Milda ilgai nesvarstė, kuriuo keliu žengti. Ji tapo felčere, sukūrė šeimą, užaugino tris vaikus. O dabar vasaras vėl leidžia savo gimtinėje.
Prieš atlaidus skubėdavo pas siuvėją
Milda šypsodamasi pasakojo, kad jai labai patiko mokytis. Į Stalgėnų mokyklą visus kaimo vaikus veždavo vežimu. Vieną savaitę arklį kinkydavo vienas tėvas, kitą – kitas, ir taip visi, kas galėjo. Kai orai subjurdavo ir kelias tapdavo nepravažiuojamas, vaikai į mokyklą keliaudavo pėsčiomis. Pamiškiais.
Pati didžiausia šventės buvo Stalgėnų bažnyčioje vykstantys Petro ir Roko atlaidai. Į juos susirinkdavo visų aplinkinių kaimų gyventojai. Prieš tai moterys ir mergaitės skubėdavo pas kaimo siuvėją pasisiūdinti naujų suknelių. Matyt, gandas apie Stalgo kaimo siuvėją buvo plačiai paplitęs, nes pas ją moterys atvažiuodavo net iš toliau.
O jau atlaidų dieną visi pasipuošę, kas pėsti, kas ratuoti, traukdavo į Stalgėnus. Po atlaidų čia pat, netoli bažnyčios esančiame miškelyje, susiburdavo mažuose rateliuose. Visi turėdavo po mažą butelaitį, bendraudavo, vaišindavosi, naujienomis dalindavosi.
Tremtis neaplenkė ir Stalgo
Stalgo žmonės buvo darbštūs. Kas daug dirbo, netingėjo, tas beveik nieko ir nestokojo. O kas turėjo labai daug, pateko į juodąjį sąrašą. Masiniai trėmimai neaplenkė ir Stalgo. Tuo metu kaime gyveno per 50 šeimų. Ištremtos gal aštuonios. Visos dėl to, kad turėjo daug žemės. Tai buvo pirmas kartas, kai Stalgo kaimas neteko tiek daug gyventojų. (Tiesa, prieš tai žmonių gretas gerokai praretino maras, bet niekas jau neprisimena, kiek gyvybių jis nusinešė.)
Tremties būtų neišvengusi ir Mildos šeima, tik kad tremti jau nebebuvo ko – šeimoje buvo likusios vien tik moterys. Mildai, tuomet dar mažai mergaitei, atminty įstrigo vaizdas, kaip tremiamiems patiems artimiausiems kaimynams Jankauskams jos mama tolimai kelionei sudėjo visus tądien iškeptus duonos kepalėlius.
Ištremtųjų namai su išdaužytais langų stiklais taip ir liko stovėti laukuose ilgus metus lyg kokie vaiduokliai. Greitai tos sodybos apaugo piktžolėmis, krūmokšniais. Žmonės iš jų nešdavosi, ko kam reikėjo. Kas dar sveikus likusius langų stiklus, kurie anuomet brangiai kainavo, kas stogų čerpes, baldus, buities rakandus.
Negyvenami namai pamažu smuko, nyko, kol tapo griuvėsiais. Vėliau juos visai sulygino su žeme. Tik pavienės obelys, stovinčios laukuose, kurį laiką dar bylojo, jog čia gyventa žmonių, bet ir jų šiandien nebėra.
Tik dvi kaimo sodybos sulaukė iš tremties grįžtančių šeimininkų. Viena jų stovi ir šiandien. Sugrįžę iš tremties Simaičiai savo namus rado jau užimtus. Kadangi jie buvo labai taupūs, iš tremties parsivežė susitaupę pinigų ir savo namą išsipirko. Ši šeima – pavyzdys visam kaimui, visai Lietuvai. Jei esi darbštus ir stiprus dvasia, gali vėl pakilti.
Beje, šioje sodyboje daug vasarų praleido žymi Lietuvos operos dainininkė Kristina Zmailaitė. Čia jos mamos tėviškė. Praėjusiais metais Simaičių vaikai prie sodybos pastatė ir pašventino didžiulį akmenį su kryžiumi.
Melioracija, kurios niekas nelaukė
Pasikeitus valdžiai susikūrė kolūkiai ir prasidėjo didžioji melioracija. Daug kas dar prisimena, kaip valdžia užsimojo nusausinti tyrą, esantį Stalgo kaimo miške. Deja, šis sumanymas nepavyko. Didžiulis ekskavatorius nuskendo, liko kyšoti tik jo strėlė. Visi tada gailėjo pinigų, kurie liko ekskavatorinininko, spėjusio iššokti pro langą, švarko kišenėje. Tai buvo jo tądien gautas atlyginimas už viso mėnesio darbą.
Daug kas važiuodavo į kaimą specialiai pamatyti ir įsitikinti, ar tai ne pramanas. Drąsesnieji net užlipdavo ant strėlės, fotografuodavosi. Su metais strėlė vis smego gilyn, o šiandien jos jau – nė ženklo. Gal visai nugrimzdo į didžiulį liūną, o gal nupjovė metalo ieškotojai. Ir tokių kalbų būta.
Dėl melioracijos Mildos tėvų namą nugriovė. Kaip ir daugelio kitų kaimo žmonių. Už gautas kompensacijas visi galėjo statytis naujus namus netoliese naujai suplanuotoje gyvenvietėje arba įsikurti mieste. Mildos mama išsikraustė gyventi į Plungę. Taip pasielgė beveik visi, kurių ilgus metus kurtas gyvenimas subyrėjo į šipulius. Tai buvo dar vienas kartas, kai Stalgo kaimas neteko labai daug gyventojų.
Kaimą išgarsino... degtinė
Stalgo kaime gyveno paprasti žmonės. Žymių arba nebuvo, arba niekas jų nepamena. Bet prakalbus apie Stalgą visi žinojo, jog tai geriausių degtindarių kaimas. Naminės degtinės gamyba kaime suklestėjo karo ir draudimo metais. Ją varė visi arba beveik visi. Niekas nesislapstė, nes niekas per daug ir negaudė. Naminukę gamindavo iš grūdų, dažniausiai – iš rugių. Todėl ji turėjo specifinį rugio (kiti dar sakydavo – duonos) kvapą.
Stalgo naminukę vertino dėl jos aukštos kokybės. Iš šio kaimo ji iškeliaudavo į tolimiausius Lietuvos kampelius. Bet dažniausiai ją varė savo reikmėms. Ir gėrė kultūringai, nedažai ir po nedaug. Girti vietiniai patvoriais nesivoliodavo.
Savo gamybos degtine kaimo žmonės užpildavo rupūžę, gyvatę, česnakų skilteles, tuopų pumpurus ir įvairias žoleles. Butelius sustatydavo tamsioje palėpėje, o susirgę gydydavosi tomis savo užpiltinėmis. Trindavo, tepdavo, darydavo kompresus. Juk pas gydytoją senais laikais niekas neskubėjo, nes jis buvo toli ir brangiai kainavo.
Šį nelegalų amatą perimdavo vaikai ar anūkai. Tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir iširus kolūkiams, tiek mieste, tiek kaime įsivyravus bedarbystei, nelegalią degtinę kai kas pradėjo varyti stambesniais kiekiais. Prasidėjo degtindarių gaudymas. Kaime vis dažniau pasirodydavo policija. Susekti degtindariai bėgdavo, miške palikę visą įrangą.
Kas išsigando, šią veiklą metė. Vėliau, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, daugelis išvyko dirbti į užsienį. Kaimas vėl neteko dalies gyventojų. Jie sugrįždavo tik aplankyti likusių artimųjų. O šis nelegalus verslas vis traukėsi, kol visai žlugo. Šiandien tai – jau istorija.
Ar keturi vaikai išgelbės kaimą?
Stalgo kaimas kadaise buvo gana didelis. 1923 m. jame buvo 37 sodybos, jose gyveno 232 žmonės. Šeimos buvo didelės, vaikiško juoko ir išdaigų kaime niekada netrūko.
Vaikai lankė 1919 metais atidarytą Stalgėnų pradinę mokyklą. Niekas nesitikėjo, kad praėjus šimtui metų nebebus kam joje mokytis. Šiandien „Ryto“ pagrindinės mokyklos Stalgėnų skyrius turi tik... 37 mokinius. Kiti važiuoja mokytis į Plungę ar Rietavą. Ir pačiame Stalge gyvena tik dvi mokyklinio amžiaus mergaitės ir du dar visai mažiukai berniukai. Ar pamils jie savo žemę, šį kaimą?
Prieš atsisveikinant su Milda rūpėjo dar išgirsti, ko reikia, kad šis kaimas išliktų? „Būtų gerai, kad likusieji neišvažiuotų. O taip pat, kad atsikraustytų jaunų šeimų. Kad jas gandrai dažnai lankytų. Juk kaimas be vaikų – kaimas be ateities“, – kalbėjo moteris.