Dvi mamos sukūrė edukacinę erdvę visiems Plungės vaikams

Nuotraukos iš Dovilės ir Ilonos asmeninio archyvo
Idėją įkurti mažiesiems patyriminį kambarį Ilona (kairėje) ir Dovilė išrutuliojo po parką stumdydamos vežimėlius su savo pagrandukais Luku ir Sofija
Ne taip seniai – balandžio 18-ąją – Plungėje, Telšių gatvėje, duris atvėrė nauja erdvė mūsų patiems mažiausiems vaikučiams – vaikų patyrimų kambarys „Pagrandukai“, kviečiantis vaikučius smagiai praleisti laiką, susipažinti su ankstyvuoju ugdymu, kuriame susijungia penki pagrindiniai pojūčiai: rega, klausa, lietimas, skonis ir kvapas.

Vaikų auginimas sujungė bendrai veiklai

Šios patyriminės vaikų erdvės įkūrėjos ir sumanytojos – dvi veiklios, sumanios ir jėgų nestokojančios mamos Ilona Liniuchinienė ir Dovilė Broneikienė. Ilona gimusi ir augusi Plungėje, tačiau kurį laiką buvo palikusi savo gimtą miestą ir gyvenimą kūrė Klaipėdoje.

Prieš ketverius metus moteris su šeima nutarė, kad atėjo metas sugrįžti prie savo šaknų – į Plungę. Dabar su vyru augina dukrą Gabiją, sūnų Mantą ir pagranduką Luką. Šiuo metu Ilona yra motinystės atostogose ir visą savo laiką, meilę bei dėmesį skiria vaikų priežiūrai ir jau minėtiems „Pagrandukams“.

Dovilė kilusi iš Kretingos rajono, tačiau gyvenimas taip sudėliojo kortas, kad prieš penkiolika metų atsikraustė gyventi į Plungę. Nė pati nepajuto, kaip greitai priprato prie naujos aplinkos, žmonių, ir dabar užtikrintai tvirtina, kad Plungėje gyventi ne tik gera, saugu, ramu, bet ir smagu.

Jos šeimoje auga sūnus Emilijus ir pagrandukė dukrytė Sofija. Jauna moteris, dar prieš išeidama į motinystės atostogas, ilgą laiką dirbo statybų sektoriuje, projektavimo srityje. Taigi abi mamos dirbti su vaikų ugdymu susijusioje srityje pradėjo tik augindamos savo mažuosius.

Idėja gimė vaikštant parke

Anot „Pagrandukų“ įkūrėjų, gyvenimas nedideliame mieste turi savų pliusų ir minusų. Auginti vaikus čia tikrai gera ir saugu, galima itin greitai, neįstringant automobilių kamščiuose, nuvežti juos į būrelius ar mokyklą.

Nėra didelių problemų ir gauti vietą darželyje. Tačiau moterys sutartinai tvirtina, kad pramogų ir edukacijų, lavinimo užsiėmimų mažiausiems mūsų mieste tikrai pasigenda.

„Tiesiog kol mūsų vaikučiai buvo dar visai mažiukai, stumdydamos vežimus po mūsų nuostabų Oginskių parką kalbėjome, kad po kurio laiko, kai paaugs mažyliai, tikrai norėsis lankyti kažkokius užsiėmimus. Taip ir pradėjome domėtis, ką siūlo kiti miestai, kokių veiklų norėtųsi mums pačioms“, – kalbėjo Dovilė.

Ilona buvo pirmoji iniciatorė, užsiminusi apie patyriminį kambarį mažiesiems ir savo įsivaizduojamą jo viziją. Tada ir Dovilė papasakojo jau kurį laiką mąstanti apie tai – kaip viskas turėtų atrodyti, nuo ko pradėtų ir kokią erdvę norėtų sukurti.

Pirminės bendraautorių svajonės buvo labai didelės ir, kaip vėliau paaiškėjo, – labai skyrėsi nuo realaus šiandieninio vaizdo. Bet, nepaisant to, moterys vis tiek labai džiaugiasi radusios bendrą kalbą ir pradėjusios įgyvendinti savo sumanymus, nenuleidusios rankų.

Nuo kalbų prie darbų

Nieko nelaukusios Dovilė ir Ilona pradėjo domėtis apie patyriminį ugdymą ir jo teikiamą naudą. Važinėjo į užsiėmimus kituose miestuose, konsultavosi, skaitė įvairius mokslinius straipsnius apie pačių mažiausiųjų vaikučių smegenų vystymąsi.

Sako supratusios, kad ne viskas, kas yra apčiuopiama ir išmokstama, vaikams suteikia naudos, bet kad labai didelę įtaką siekiant, jog ateityje sektųsi ir mokslai, ir sportas, ir kitos įvairios sritys, turi būtent sensoriniai, motoriniai užsiėmimai.

Moterys įsitikinusios, kad patyriminės veiklos ypač naudingos vaikams, turintiems specialiųjų poreikių. Mažieji, laisvai tyrinėdami ir turėdami galimybę atrasti, patiria nenusakomai daug džiaugsmo, dėl ko išsiskiria laimės hormonai dopaminas ir serotoninas.

Toks laisvas ir nevaržomas žaidimas lavina visą spektrą savybių, būtinų XXI amžiaus žmogui: kūrybingumą, vaizduotę, sprendimų priėmimą, loginį ir kritinį mąstymą, problemų sprendimą, savarankiškumą, pasitikėjimą savimi ir kitais. Taip pat mažina stresą bei suteikia vaikams galimybę valdyti situacijas.

Ir dar vienas labai svarbus dalykas – kad vaikai visa tai daro kartu su savo pačiais brangiausiais žmonėmis – tėvais.

Močiutes ir senelius pavaduos stovyklos

Dovilės ir Ilonos įkurtoje „Pagrandukų“ studijoje veiklos keičiasi kas savaitę, tad vaikai, kurie lanko užsiėmimus, visada nustemba, kad jų laukia naujos įdomybės ir potyriai.

Veiklos parenkamos tokios, kurios, panaudojant įvairias sensorines priemonės, lavina smulkiąją ir stambiąją motoriką.

„Mes turime net savo šūkį 5P: paliesk, pamatyk, pauostyk, paklausyk ir paragauk. Vienu metu į užsiėmimą registruojame dešimt vaikučių. Užsiėmimo trukmė – viena valanda. Labai laukiame visų pabiručių nuo 9 mėnesių iki 6 metų amžiaus. Taip pat pas mus galima smagiai ir išradingai atšvęsti vaikų gimtadienius“, – aprodydamos studiją pasakojo jos įkūrėjos.

Buvo smalsu sužinoti, iš kur moterys semiasi tiek idėjų. „Kai pradedi tuo gyventi, nemažai dalykų ateina savaime, o kartais ir naktimis pavyksta vieną kitą idėją susapnuoti. Bet pagrindinis informacijos šaltinis yra internetas, kuriame nei idėjų, nei pavyzdžių netrūksta“, – atsakė abi sutartinai.

Plungiškės prasitarė turinčios tikrai daug planų ir idėjų, tačiau pridūrė, kad dar ne laikas garsiai apie juos kalbėti. O artimiausiu metu 5–10 metų amžiaus vaikučius ketina pakviesti į dieninę vasaros stovyklą.

„Šią stovyklėlę sugalvojome, nes pačios puikiai žinome, kaip yra sunku su mažaisiais vasaros metu. Juk ne visada močiutės ir seneliai gali ateiti į pagalbą, o ir vaikams smagiau bendrauti su bendraamžiais, susirasti draugų ir išmokti bei patirti naujų dalykų“, – kalbėjo Dovilė ir Ilona.

nuotrauka
Edukacinės erdvės įkūrėjos Dovilė ir Ilona džiaugiasi, kad Plungės mamos labai palankiai priima naujoves ir lankytojų netrūksta