Į muziką atvedė sušlubavusi širdis

Nuotraukos iš asmeninio Tautvydo GAUDĖŠIAUS archyvo
T. Gaudėšius sako visada save matęs kaip dainų tekstų rašytoją, ne atlikėją
Tautvydas Gaudėšius – plungiškis, muzikantas, atlikėjas ir dainų autorius, LRT OPUS radijo laidos vedėjas, visiems geriau žinomas „FC Baseball“ lyderis. Dar paauglystėje palikęs gimtuosius tėvų namus, išvyko gyventi į Vilnių, o šiandien maudosi populiarumo viršūnėse, jo dainos skamba radijo eteryje, o bilietai į koncertus tiesiog išgraibstomi. Nepaisant to, atlikėjas sako niekada nesvajojęs apie populiarumą – tiesiog norėjęs kurti dainas.

Sekėsi viskas, ko tik imdavosi

T. Gaudėšius užaugo Plungėje, tradicinėje, daug dirbančioje, nuolat užsiėmusių žmonių šeimoje. Mokėsi Senamiesčio pagrindinėje mokykloje, daug skaitė, lankė lengvąją atletiką ir gana anksti susidomėjo menais.

„Man šio pasaulio visad atrodė negana, ne kas kitas, o menas mane išlaisvindavo. Pamenu, gulėdavau lovoje, klausydavausi muzikos ir svajodavau apie tai, koks gi tas pasaulis. Koks gyvenimas manęs laukia ateityje, kaip kursiu meną, muziką. Dabar esu labai laimingas, galėdamas pasakyti, kad viskas kažkaip panašiai ir susiklostė“, – pasakojo atlikėjas.

Tėvai buvo gana griežti, bet jų dažnai nebūdavo namuose, nes labai daug dirbo. Tad jaunuolis kartu su sese turėdavo gana daug laisvo laiko ir erdvės saviraiškai. Pašnekovas tvirtina, kad tikrai yra ką prisiminti iš jaunystės dienų: „Keisti, bet gražūs anuomet buvo laikai.“

Dar mokyklos suole T. Gaudėšiui sekėsi viskas, kas jį patį sudomindavo ir patraukdavo, kitaip sakant, labai blogai sekėsi tik tikslieji mokslai, kurių nemėgo. O literatūra, istorija, užsienio kalbos ėjosi lyg sviestu patepta.

Tautvydui visada patiko rašyti, kurti, interpretuoti. Net mokytis eilėraščius mintinai būdavo smagu – tai būdavo tarsi malonūs iššūkiai. O dabar juokiasi mintinai atsimenantis per du šimtus savo dainų tekstų, parašytų lietuvių ir anglų kalbomis, tačiau nebepadeklamuotų nė vieno kadaise mokykloje iškalto eilėraščio.

Plungiškis ISM Vadybos ir ekonomikos universitete Vilniuje studijavo tarptautinį verslą ir komunikaciją, o Londono Middlesex universitete – žiniasklaidos ir kultūros studijų programą. Tačiau studijų nebaigė, nes pagrindine jo veikla gana anksti tapo muzikos kūrimas.

Vietoj lengvosios atletikos – gitara

Būdamas šešiolikos, T. Gaudėšius labai daug sportavo ir lankė lengvąją atletiką. Prieš vieną Lietuvos čempionatą, norėdamas gauti medicininę pažymą, apsilankė pas medikus. Po išsamių tyrimų paaiškėjo, kad dėl didelių organizmo patiriamų krūvių vaikinas turi širdies pakitimų.

nuotrauka
Muziką pradėjęs kurti vos šešiolikos, šiandien T. Gaudėšius maudosi populiarumo spinduliuose

Iš gydytojų jaunuolis išgirdo perspėjimą – privalo mesti sportą arba bent jau stipriai apmažinti krūvius. Žingeidžiam ir visko ištroškusiam paaugliui tada žūt būt reikėjo rasti, už ko griebtis.

Kaip tik tuo metu visiškai atsitiktinai pamatė britų grupės „Oasis“ koncertą. Intrigavo ne tik muzika, melodija, žodžiai, bet ir muzikantų laikysena... Nieko nelaukęs Tautvydas paprašė mamos gimtadienio proga padovanoti jam akustinę gitarą. Tik išmokęs pirmuosius akordus, pradėjo rašyti dainų tekstus. Nuo tada plungiškio gyvenimas įgavo aiškią kryptį, kuria sėkmingai keliauja jau šešiolika metų.

Trūko šeimos palaikymo

Plungiškis prisipažino ilgai nesulaukęs artimųjų palaikymo. Šeimos nariai iki galo taip ir nesuprato, kaip stipriai jį įtraukė muzika. Pašnekovas svarstė anuomet dar nemokėjęs to iškomunikuoti ir pats – buvo kuklus paauglys, kuris nuolat lindėdavo užsidaręs savo kambaryje.

Pirmosios savo sukurtos dainos atlikėjas jau net neatsimena. Atmintyje įstrigo tik prisiminimas, kad vos išmokus brazdinti gitara tris pagrindinius akordus, atėjo įkvėpimas ir kūrybinė palaima, kuri nepaleidžia iki šiol. Muzika buvo tarsi tas atsakymas, ašis, kurios visada taip ieškojo.

2015 metais, pasivadinęs Junior A, plungiškis pradėjo kurti elektroninę muziką. Netrukus, vos išleidus antrąją dainą „Sleep Machine“, atlikėją pastebėjo įrašų kompanijos. Po poros metų Tautvydas išleido pirmąjį oficialų albumą „Born Busy“ ir jau netrukus pateko į „Spotify“ grojaraščius „USA Viral Top 50“ ir „New Music Friday USA“ šalia tokių pasaulinių garsenybių kaip Frank Ocean ir Lana Del Rey. Tautvydo kūryba susidomėjo didžiausios muzikos leidybos kompanijos pasaulyje, Junior A kūrinius ėmė groti „Apple“ radijas „Beats 1 Radio“ ir britų „BBC Radio 1“.

Pereinamosios kartos vaikas

Daugeliui kyla klausimas, ką vis tik reiškia pavadinimai Junior A ir „FC Baseball“?

„Tai tiesiog žodžiai. Vienas mano vaikystės herojų Paul Weller kartą yra pasakęs, kad pavadinimas nieko nereiškia, kol nieko po juo nenuveiki. Tai panašiai ir čia – Jaunėlis A ir „Futbolo klubas beisbolas“ daugiau niekada nebus tik žodžiai“, – kalbėjo pašnekovas.

Junior A įrašė ir išleido net penkis albumus, grupė „FC Baseball“ – jau keturis. Pirmi trys iš pastarųjų AGATA yra sertifikuoti kaip auksiniai, mat skaitmeninėse platformose perklausyti daugiau nei du su puse milijono kartų.

Įdomu tai, kad pasivadinęs Junior A Tautvydas kūrė tik angliškus tekstus. Pasak atlikėjo, tai buvo labai natūralus pasirinkimas, nes visi jo herojai rašė taip pat angliškai.

„Aš buvau tos pereinamosios kartos vaikas, pirmąjį kompiuterį tėvai įsigijo, kai man buvo dvylika ar trylika metų. Netrukus namuose įsivedėme internetą, tad nuo pat gana ankstyvo amžiaus vartojau labai daug turinio anglų kalba.“

Pirmoji muzika, kurios klausėsi, buvo angliška, filmai, kuriuos tada siuntėsi ir žiūrėjo, – irgi anglų kalba, stand-up komedijos – taip pat. Šią kalbą plungiškis taip pamilo, kad nuolat ją tobulindavo, skaitydavo poezijos knygas, noveles, kad tik kuo geriau pats ją įvaldytų.

Lietuviški tekstai, gimę karantino metu

Pirmą kartą užrašyti savo dainų tekstus lietuviškai T. Gaudėšius pabandė sulaukęs tik dvidešimt devynerių, pirmojo karantino metu. Tuo metu visas pasaulis buvo tarsi sustojęs, neliko koncertų, tad atlikėjas kuriam laikui sugrįžo į gimtąją Plungę.

Sename savo kambaryje susirado gitarą, kurią kažkada buvo padovanojęs bičiulis. Vos pradėjus ja brazdinti, gimė pirmos lietuviškos dainos. Pašnekovo manymu, tai buvo tarsi dar vienas iššūkis jo gyvenime. Bet greit supratęs, kad rašyti gimtąja kalba yra privilegija ir malonumas.

2020 metų rugsėjį pasirodė pirmasis „FC Baseball“ albumas „Lùna“ – jį T. Gaudėšius parašė būdamas Plungėje.

O ar yra Tautvydo gyvenime kūrybinė mūza?

„Jeigu gyvename teisingai – mūzos nereikalingos, visas gyvenimas tampa kaip diena atrakcionų parke. Žinoma, turiu nuostabią merginą šalia, kuri padeda tomis dienomis džiaugtis ir didelė dalis mano dainų yra apie mūsų nuotykius“, – pasakojo atlikėjas.

Laisvalaikis ant rankšluosčio

Talentingas muzikantas vasaros laiką mėgsta leisti prie vandens, kiek įmanoma daugiau pasidžiaugti gamta. O gražiausias atsiminimas iš praėjusių metų yra laikas ant rankšluosčio prie Gėlos ežero, tiesiog gulint ir plepant niekus su mylimąja. Iki pat dabar nemažai sportuoja – nebe taip, kaip paauglystėje, kai turėjo didelių svajonių šį tą nuveikti sporte, tačiau metams bėgant išliko gana aktyvus.

Taip pat mėgsta klausytis audio knygų, tinklalaidžių. Pirmadieniais per „LRT Opus“ veda radijo laidą pavadinimu „Beisbolas“. Tik šią veiklą mato labiau kaip hobį nei darbą. Na, o šaltuoju metų laiku, kai pavargsta nuo įtempto darbo studijoje, leidžiasi į keliones.

Tautvydas prisipažino, kad dėl didelio užimtumo, nuolatinių repeticijų ir naujų dainų įrašinėjimų į gimtinę aplankyti šeimos ir kitų artimųjų užsuka retai. Bet... „Kas čia žino, gal vieną dieną parvyksiu į Plungę kaip į galutinę savo stotelę“, – prasitarė prieš atsisveikinant.