
Naujausios

Auga jaunimo susidomėjimas
Tradicinius mokymus veda savo amatą puikiai išmanantys žemaičių krašto amatininkai ir tautodailininkai. Kiekvienas čia atvykęs lankytojas gali išbandyti austi, drožti, pinti, siuvinėti, verpti, susipažinti su Žemaitijos tradicijomis ir kulinariniu paveldu.
Tautodailės specialistė sakė pastebinti, kad ypatingai jaunimas nori pajusti etninės kultūros visumą.
„Pastaruoju metu pastebime, kaip noriai jaunimas prisijungia prie įvairių edukacijų, rodo didžiulį susidomėjimą senaisiais amatais ir stengiasi juos prikelti“, – kalbėjo S. Petkevičienė.
Mokytojai dalinosi patirtimi
Na, o koks seminaras be gabių ir talentingų mokytojų, kurie noriai dalinasi savo sukauptomis žiniomis. Viena iš pagrindinių audimo seminaro mokytojų buvo tautinio kostiumo, tradicijų ir amatų žinovė, sertifikuota amatų meistrė Zita Baniulaitytė iš Palangos. Garbinga viešnia turi įkūrusi Palangos rankdarbių meistarnę bei vadovauja folkloro ansambliui „Mėguva“.
Z. Baniulaitytė džiaugėsi galėjusi atvykti į Platelius ir prisiliesti prie stebuklingo amato gaivinimo bei galimybės mokyti kitus. Jai audimas yra išskirtinai žavus dalinimosi procesas, kurio metu kiekvienas atranda ir sau prisitaiko reikiamą informaciją.
„Labai smagu, kad kiekvienas dalyvis, atvykęs į audimo seminarą, jau konkrečiai žino, ko nori ar kokias žinių spragas planuoja užpildyti. Audimas ir tekstilė, mano manymu, yra dieviškas reikalas, bet kartu ir sudėtingas, nes siūlas, pasirodo, – kaprizingas daiktas“, – kalbėjo mokytoja.
Dar viena mokytoja, kaip ją pristatė Žemaitijos nacionalinio parko specialistė Aldona Kuprelytė, – tikra audimo asė, baigusi D. ir Z. Kalesinskų aukštesniąją liaudies amatų mokyklą – Rasma Noreikytė, šiuo metu dirbanti Lietuvos liaudies buities muziejuje.
Viešnia irgi džiaugėsi, kad pastaruoju metu atsiranda vis daugiau žmonių, kurie užsikrečia audimo virusu.
„Aš esu įsitikinusi, kad audimas yra nesibaigiantis užsiėmimas, kadangi visą laiką yra kur tobulėti ir ką naujo išmokti. Labai smagu, kad šiuo virusu užsikrečia vis daugiau žmonių, buriasi į bendruomenes, dalinasi žiniomis, bendrauja ir neleidžia išnykti mūsų gilioms tradicijoms“, – kalbėjo R. Noreikytė.
Studentės itin sužavėtos šiuo amatu
Šiais metais į seminarą susirinko per dvidešimt entuziastų iš skirtingų Lietuvos miestų, prie jų prisijungė ir kelios studentės. Viena jų – Gabrielė Aputytė iš „Ratilio“ ansamblio su kitomis ansamblio narėmis. Mergina pasakojo, kad pavasarį Platelių kultūros centre vykusiuose „Naktišokiuose“ sužinojo apie vasarą vyksiantį audimo seminarą ir susigundė sudalyvauti. Studentė prisipažino, kad ją taip įtraukė audimas, jog sunku net sustoti.
„Esu iš Tauragės rajono, įstojusi studijuoti į Vilniaus universitetą prisijungiau prie folkloro ansamblio „Ratilio“. Daug dainuoju ir pastebiu, kad dainose yra tokių specifinių ir iki šiol nežinomų žodžių, susijusių su amatais ir audimu. Tada savaime ir kilo noras domėtis senosiomis tradicijomis. Taip pat norėčiau turėti savo tautinį kostiumą. Man labai įdomu, kaip jis atsiranda, nuo ko reikia pradėti ir kiek laiko užima visas procesas“, – kalbėjo studentė.
Kita seminaro dalyvė Elena Mikniūtė, atvykusi iš Pasvalio, džiaugėsi, kad A. Kuprelytė ir S. Petkevičienė ėmėsi iniciatyvos ir suorganizavo tokio pobūdžio mokymus. Anot pašnekovės, ji niekada savo aplinkoje neturėjo galimybės prisiliesti prie audimo, bet sakė puikiai suprantanti, koks sunkus ir atsakingas yra šis darbas.
„Esu naujokė ir prie staklių prisėdau pirmą kartą. Manęs, kaip ir kitų moterų, dar laukia ilgas mokymosi kelias, bet dabar širdį paglosto net ir mažytė nuausta detalė“, – kalbėjo E. Mikniūtė.