
Naujausios
Įsikūrė senoje sodyboje
G. Kontaras – diplomuotas istorikas, bet šio darbo taip niekada ir nedirbo. Tačiau studijų metu jam teko ragauti pedagogikos, kuri ir užkabino.
Trisdešimtmetis per savo profesinį gyvenimą jau yra išbandęs įvairių specialybių – dirbo ir robotikos mokytoju, ir šviesų operatoriumi Klaipėdos dramos teatre, ir jaunimo darbuotoju „Atvirose jaunimo erdvėse“ taip pat Klaipėdoje. Visada jautė potraukį dirbti su jaunimu, tad nusprendė sudalyvauti Plungės rajono savivaldybės paskelbtame konkurse į AJC direktoriaus pareigas.
Nors buvę kažkiek nedrąsu kandidatuoti, su užduotimi susitvarkė puikiai ir iš dviejų kandidatų kaip tinkamiausias vadovas buvo pasirinktas būtent jis. Tad AJC, įsikūręs Akademiko A. Jucio progimnazijos pastato ketvirtame aukšte, nuo pirmadienio vėl atviras jaunimui.
„Kodėl atėjau dirbti? Nes gerai sutariu su jaunimu. Patraukė tas jaunatviškumas ir noras daryti kažką nestandartiško. Nesu standartinis žmogus. Man nesunku išeiti už komforto zonos ribų“, – sako entuziazmu ir pozityvumu trykštantis naujasis direktorius.
Įsikūrė senoje sodyboje – be dušo, be tualeto
Nors G. Kontarą pristatėme kaip klaipėdiškį, iš tiesų jau du mėnesiai, kai jis save gali vadinti Purvaičių kaimo gyventoju. Čia, Plungės rajone, jis su žmona nusipirko senutėlę sodybą, pradėtą statyti dar 1780 metais, ją metus savo rankomis tvarkė, o dabar ten apsigyveno.
Anot paties Gražvydo, toks sprendimas labiau nei bet kokie skambūs žodžiai įrodo, kad iššūkių jis nebijo.
„O kiek žmonių dabar norėtų ir galėtų gyventi be dušo, be tualeto, valgyti virti ant tos vadinamos kuchnios, kai vanduo – iš šulinio, o vienintelis patogumas – elektra? – retoriškai klausia buvęs klaipėdiškis. – Visi, ypač jaunimas, nori į miestus kraustytis, nes ten paprasčiau, ten patogiau. Man tai, kas patogiau, nepatinka. Tu pripranti ir sustingsti. Pasidaro nebeįdomu gyventi, nieko naujo nesužinai. O juk žmogus gyvena trumpai.“
Su žmona penkerius metus nesėkmingai dairėsi vienkiemio gamtos apsuptyje aplink Klaipėdą, bet rado... Purvaičiuose. Senovinė dviejų galų troba, gana gerai išsilaikiusi, šalia – miškas, upelis, pievos, kur galės prisirinkti žolelių. Etnografiją mėgstanti kūrybiška šeima nusprendė – viskas čia kaip jai sukurta. Be miesto triukšmo ir spūsčių, be kaimynų akių. Čia ir toliau, kaip seniai įpratę, galės gyventi tvarų gyvenimą – ką galėdami, pasidarydami patys, o nurašytus daiktus prikeldami antram gyvenimui.
Nors sutuoktinių bičiuliai juodu dėl tokio pasirinkto gyvenimo būdo vadino drąsiais žmonėmis, tačiau dabar esą ir patys ieško progos čia atvykti. Tad patenkinti visi. Nuo jaunų dienų sumaniam ir aktyviam Gražvydui Purvaičiuose galbūt pavyks įgyvendinti ir seną svajonę – išmokti kalvystės amato. Nors ir dabar jis kuria – žmona užsiima juvelyrinių dirbinių gamyba, tad prisideda, padeda.
Problema – darbuotojų trūkumas
Su žmona nusipirkus sodybą Purvaičiuose, G. Kontaras žvalgėsi ir širdžiai artimo darbo kur nors netoliese. Tad dabar jis – Plungės atvirojo jaunimo centro direktorius, suprantantis, kad čia iššūkių bus ne mažiau, nei kuriantis sename name.
Užsiminus, kad Plungės AJC kėdė nėra „minkšta“ – per dešimtį metų pasikeitė ar ne keturi direktoriai, G. Kontaras sako suprantąs, kodėl vadovai šią vietą palieka. Centrui trūksta žmonių, trūksta darbuotojų. Kad ir dabar – kol kas jis čia darbuojasi vienas, tad vienu metu ir administratoriumi turi būti, ir su jaunimu užsiimti, ir apie visą veiklą galvoti – suspėti viską padaryti gerai praktiškai neįmanoma.
Jam pažadėta, kad galės priimti vieną jaunimo darbuotoją. Tačiau to, jo akimis, per mažai. Reikia bent dviejų. Ir sako sieksiąs, kad Plungėje jų atsirastų. Žinoma, viskas atsiremia į finansines galimybes, kurių ne tik esantis Plungėje, bet ir kiti Lietuvoje veikiantys tokie centrai turi nedaug.
Tačiau užsispyrimo vyras nepraranda – kalbėsis su Savivaldybe, kurios atstovų palaikymą sako jaučiąs, rengs ir, tikisi, laimės projektus, kad AJC galėtų dirbti pilna koja. Juo labiau kad į centrą jaunuolių susirenka daug, Gražvydo žiniomis, būdavo, kad per dieną apsilanko ir penkios dešimtys. Tad jei poreikis yra, turi atsirasti ir galimybių.
Mažo miesto fenomenas
Nors G. Kontaras naujajame darbe dar tik žengia pirmuosius žingsnius, jau gali palyginti Plungės ir Klaipėdos, didmiesčio, jaunimą, kadangi teko dirbti ir su juo. Pasirodo, pas mus jaunimas į centrą renkasi gausiau, nors Klaipėdos ir Plungės centrų aprūpinimas priemonėmis, įvairia įranga, tų pačių darbuotojų skaičiumi skiriasi kaip diena nuo nakties. Žinoma, akmenukas lekia į plungiškių daržą.
Bet jauni žmonės AJC duris Plungėje varsto dažniau nei Klaipėdoje. Kodėl taip yra, atsakyti paprasta – uostamiestyje paaugliams ir jaunimui daugiau veiklos, o plungiškių galimybės apribotos. Ir ne tik dėl veiklos trūkumo – yra mokamų pramogų, bet jas įpirkti ne kiekvieno kišenei. Juo labiau kad AJC lankantieji dažnai būna iš nepasiturinčių šeimų.
„Tad kur jiems dėtis? O čia laukiami visi – ir visuomenei dažnai nepriimtini, ir socialinę atskirtį patiriantys, ir įvairių problemų turintys jaunuoliai. Jie priimami tokie, kokie yra, be jokių išankstinių nuostatų. Čia jie jaučiasi saugūs. Žino, kad jų niekas nekritikuos. Be to, lankomumas neprivalomas. Tai jų pačių pasirinkimas. Dėl to ir ateina, – įsitikinęs G. Kontaras. – Tai – mažo miesto fenomenas.“
Direktoriaus patirtis ankstesnėje darbovietėje rodo, kad nedidelių miestų jaunuomenė yra ir draugiškesnė, ir atviresnė. Atrodo, susirenka skirtingi žmonės, bet jie sutaria, randa bendrą kalbą.
Žinoma, kaip ir kitose įstaigose, taip ir Plungės jaunimo centre reikia laikytis bendrų žmogiškųjų taisyklių – nesityčiok, nežemink kito.
„Stengsiuosi, kad bendraujama būtų pozityviai, vengiant keiksmažodžių“, – sako G. Kontaras.
Vizija – kūrybinė ir sporto erdvės
Plungės AJC, kaip ir anksčiau, kvies jaunimą žaisti stalo bei kitus žaidimus, vyks edukacinės, mokomosios, prevencinės veiklos. Kadangi centre įrengta virtuvėlė, atėjusieji čia galės patys gamintis maistą, bendrauti. Daug dėmesio naujasis vadovas žada skirti darbui su kiekvienu jaunuoliu, padedant jam spręsti problemas, tvarkytis su jomis ar net keisti gyvenimą.
G. Kontaras planuoja AJC įrengti ir kūrybinę erdvę, mat yra nemažai jaunų žmonių, kurie nelanko specialių būrelių, nors gebėjimų tam turi.
Direktoriaus manymu, reikalinga ir sporto erdvė. Juk geriau, kad susikaupusią agresiją jaunas žmogus išlies ant bokso kriaušės, pakilnos svarmenis, nei ką nors sudaužys ar sulaužys gatvėje.
Tiesa, į didesnes patalpas centras nepretenduoja, tačiau suks galvą, kaip suskaidyti esamą didelę erdvę, kad atsirastų vietos kelioms mažesnėms.
Direktoriaus planuose – ir centro veiklos perkėlimas į kaimus, kitaip tariant, mobilus darbas. Tačiau tai įgyvendinti dar gali užtrukti.
„Nedirbti su jais būtų didelė klaida“
G. Kontaras tikisi, kad ne tik Savivaldybė, bet ir Plungės politikai jaunimui skirs daugiau dėmesio. Esą nors į centrą ateina įvairių problemų turintys jaunuoliai, yra begalė pavyzdžiui, kaip toks visuomenės akyse tarsi nurašytas jaunimas gyvenime daug pasiekia.
„Pažiūrėkit, kiek istorijų, kai į žinomus verslininkus išauga padaužomis jaunystėje buvę žmonės. Kodėl? Nes jų patirtis, drąsa priimti sprendimus versle yra naudingi. Ir nedirbti su tokiu jaunimu būtų didelė klaida. Mes prarastume nuostabius žmones. Tik juos reikia nukreipti tinkama linkme ir išnaudoti gerąsias savybes. Manau, čia kiekvieno jaunimo centro pagrindinė užduotis“, – sako naujasis Plungės AJC vadovas.
G. Kontaras pabrėžia, kad darbas būtent su jaunais žmonėmis ir yra pats svarbiausias – kol dar jie jauni, „kol ant karštų žarijų“. O paskui esą stenkis nesistengęs ką nors išspausti – žmogaus charakteris, požiūris į gyvenimą jau susiformavę.
Todėl sako nesuprantąs mėgstamo posakio, kad jaunimas – mūsų ateitis. „Jaunimas yra ne mūsų ateitis, o dabartis. Jei norime, kad jauni žmonės visuomenei būtų naudingi, kažką galėtų jai duoti, su jais turime dirbti dabar.“