
Naujausios
Visos kliūtys – mūsų galvose
Apie lygias moterų ir vyrų galimybes kalbama jau seniai, bet moterims įžengti į vyriškas sritis vis dar sunku. Neretai jų entuziazmą ir talentą greitai užgesina vis dar gajūs stereotipai apie vyriškas ir moteriškas profesijas.
Kaip bebūtų, visos kliūtys yra tik mūsų galvose, ir kuo greičiau mes jas įveiksime, tuo labiau atversime sau daugiau galimybių. Siekti lyčių lygybės galima pradedant nuo savęs, o ir aplinkui pilna užkrečiančių pavyzdžių.
Viena tokių – Mostaičių girininkijos girininko pavaduotoja Rūta Dilbienė, kuri darbų į vyriškus ir moteriškus neskirsto. Nors mergina ir pasirinko miškininkystę – sritį, kurioje dominuoja vyrai, bet su moteriškumu atsisveikinti tikrai nežada.
Pasak pačios Rūtos, apie šią profesiją ji nuo mažumės nesvajojo ir kryptingai link to nėjo. Eigulių, urėdų ar girininkų jos giminėje nėra, tad sektino pavyzdžio nebuvo, vadinasi, ir miško šauksmas genuose nebuvo užkoduotas.
„Gal mano pasirinkimą kažkiek lėmė tai, kad vaikystė prabėgo priemiestyje – Varkaliuose, kur savas namas ir savas kiemas. Gal, kad tėvai, seneliai – ūkiški žmonės, prie gamtos. Gerai prisimenu, kad nuo mažens žavėdavausi žmonėmis, vilkinčiais uniformą. Vaikiškoms mano akims tai buvo labai gražu“, – atviravo pašnekovė.
Merginų – vos kelios
Moteris prisipažino, kad atėjus metui rinktis, kur studijuoti, ji gerai apgalvojo, kokia profesija jai teiktų džiaugsmą. Pasidomėjo, kokios specialybės tuomet buvo paklausios, nes baigusi mokslus norėjo dirbti tai, ko mokėsi ir kas patinka. Svarstė ir apie galimybę tapti policininke, bet vis tik įstojo į Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegiją. Kaip pati sako, miškininkystė tuo metu buvo „ant bangos“. Toks jos pasirinkimas nei draugų, nei artimųjų nenustebino – visi tikėjosi kažko panašaus.
Miškininkystės profesiją 2014 m. pasirinko gana didelis skaičius studentų, bet išdrįsusių laužyti stereotipus merginų tarp jų buvo mažai. Rūtos grupėje iš 32-jų studentų merginų buvo vos 6 ar 7.
„Studijos manęs nenuvylė – paskaitos buvo įdomios, jos vykdavo ne tik auditorijose, klasėse prie kompiuterių ekranų, bet ir gamtoje, miške, kur laikas lėkte pralėkdavo. Aišku, šiandieninio jaunimo tai gal ir nesužavėtų, nes juk visas jų gyvenimas, visas veiksmas dabar vyksta kompiuterio ekrane.“
Pašnekovė prisiminė, kad iliuzija apie paklausią ir jaunų specialistų laukiančią profesiją studijoms einant į pabaigą subliuško. Anuomet Lietuvoje pradėta vykdyti miškų ūkio reforma, įnešusi sumaišties ne tik į miškininkų darbą, bet ir į miškininkystę studijuojančiųjų planus. Pradėjus sujunginėti girininkijas sumažėjo darbo vietų, todėl dalis jos kurso draugų studijas metė ar perėjo į kitas kryptis. Nors nerimo būta daug, bet Rūta pradėtus mokslus baigė – sako, visada baigianti, ką pradėjusi.
„Visi keikia karantiną, o aš juo net džiaugiuosi“
Dauguma pasirinkusiųjų miškininkystę jau studijuodami svajojo tapti girininkais, o Rūtos planuose dabartinių jos pareigų nebuvo. Nišų, kur dirbti baigus tokias studijas, yra daug, vis tik jaunai specialistei, ką tik baigusiai studijas, įsidarbinti iškart nepavyko. Tad, kaip ir daugelis jaunų žmonių, ji išvyko į užsienį, tik ten neužsibuvo. Gal dėl to, kad užaugo labai šiltoje, šeimyniškoje aplinkoje, artimųjų ir namų ilgesys neilgtrukus parvedė ją atgal.
Grįžus į Plungę teko padirbėti tai vienur, tai kitur, bet nė vienas darbas nebuvo susijęs su įgyta specialybe. Ir jei ne praėjusiais metais paskelbtas karantinas, kažin ar išvis būtų pradėjusi savo profesinį kelią.
„Visi keikia karantiną, o aš juo net džiaugiuosi. Prieš jį paskelbiant dirbau kavinėje, o kai viskas sustojo, buvau prastovose. Vieną mėnesį paatostogauti gal ir smagu, o ką toliau daryti?“ Tada mergina nusprendė, kad pats metas ieškoti darbo pagal specialybę. Tuo metu buvo paskelbtas konkursas girininko pavaduotojo pareigoms užimti. „Buvau nuvažiavusi pas girininką, pasikalbėjome, kaip ir sutarėme, bet... man pranešė, kad aš pavėlavau – konkursas jau pasibaigęs“, – prisiminė patirtus išbandymus.
Bet be darbo Rūta neliko. Valstybinė miškų urėdija jai pasiūlė medienos meistrės pareigas ir ji jų ėmėsi. „Mano darbo vieta buvo automobilis ir miškas. Pats darbas – įdomus, nenuobodus ir fiziškai nesunkus. Man priklausė Mostaičių, Kulių, Skroblės girininkijos, o jos visos nemažos. Važinėjau po mišką, po sandėlius, matavau medieną... Viskas buvo gerai, bet manęs netenkino tai, kad užtrukdavau darbe, netilpdavau į savo darbo valandas. Esu sukūrusi šeimą, auginu mažą dukrytę. Nuvedusi ryte ją į darželį nežinodavau, ar spėsiu laiku pasiimti“, – kalbėjo R. Dilbienė.
Vyriška draugija nesiskundžia
Taip jau nutiko, kad Mostaičių girininkas netrukus vėl liko be pavaduotojo. Rūta dar kartą pabandė sudalyvauti konkurse, ir antras kartas buvo lemtingas. Tad nuo šių metų sausio miškininkystės patirties ji semiasi talkindama girininkui ir dabar net nebeįsivaizduoja, kad galėtų grįžti prie ankstesnių darbų. O ir vyriška kolegų draugija moteris nesiskundžia. Sako, savo tinkamumo šioms pareigoms kažkaip ypatingai neįrodinėjanti, tik gerai ir nepriekaištingai dirbanti. Vyriškos konkurencijos jai taip pat dar neteko pajausti – girininkas ją priėmė kaip lygiavertę kolegę.
Kaip bebūtų, jaunajai miškininkei jau teko patirti, jog kai kuriems vyrams vis dar sunku susitaikyti, kad ir moterys gali dirbti šį darbą. „Mano ausis pasiekė kalbos, kad girininkui nepasisekė, jog į kolegas gavo mane – moterį, nes juk vyras vis tiek daugiau padarytų – stipresnis ir panašiai. O mes su girininku sakom, kad svarbiausia visus darbus padaryti, o kaip jau juos pasiskirstyti, priklauso nuo mūsų pačių. Kitose girininkijose ir du vyrai nesugeba susitvarkyti.“
Pasak plungiškės, kad šį darbą dirbančių moterų nėra daug, nesunku suprasti iš sutinkamų žmonių reakcijos. Kai moteris išlipa iš girininko automobilio, žmonės ją pasitinka nustebusiais žvilgsniais. Bet visus abejojančius Rūta gali patikinti, kad su Mostaičių girininkijos valdomis yra gerai susipažinusi ir pažįsta visus jos kampus, mat dar dirbdama medienos meistre miškus išmaišė skersai išilgai.
Miško paklotė – ne parketas
Nors girininko pavaduotoja R. Dilbienė dirba dar tik pusmetį, kol kas jai dar neteko susidurti su tokiais darbais, kurių negalėtų padaryti vien tik dėl to, kad yra moteris. Aišku, miško paklotė – ne parketas, ir su aukštakulniais nepavaikščiosi, bet ir tai Rūtos neliūdina. Moteris juokauja, jog tam, kad išsiskirtų iš vyrų kompanijos ir būtų gerai matoma, nusipirko raudonus guminius batus.
Beje, plungiškės vyras Paulius taip pat buvo įstojęs į miškininkystę. Bet pamatęs, kiek daug studentų pasirinko būtent šią specialybę ir kokios didelės grupės sudarytos, vaikinas suabejojo, ar pabaigus studijas pavyks rasti darbą, todėl persigalvojo ir pasuko kita linkme. Nepaisant to, vakarais Dilbių namuose kalbos apie mišką ilgai netyla.
Jaunoji miškininkė turi ir laisvalaikio pomėgių, tik kad laiko jiems, auginant mažą dukrytę, lieka visai nedaug. Nutaikiusi laisvą minutę moteris mėgsta šeimininkauti virtuvėje – skaniais valgiais palepina tiek šeimą, tiek draugus, šventėms ruošia vieno kąsnio užkandžius. Anot Rūtos, visus savaitgalius jų šeima praleidžia Varkaliuose, pas jos tėvelius, kurių sodyboje taip pat randa veiklos – savo fantaziją ir kūrybą ji čia išlaisvina grąžindama aplinką, kurdama ir prižiūrėdama alpinariumus bei krioklius.