
Naujausios
Paklausta, kas šovė į galvą, kad vieną dieną ėmė ir sumanė jurginais apsodinti net 8 arus, moteris sako dabar nė pati to negalinti paaiškinti. Sodino su šeima labiau dėl grožio, o ne pasipelnyti iš šios veiklos norėdami. O ir mintis negimė spontaniškai – pernai su mama keliavusios po Žemaitiją ir negalėjusios atsistebėti kitų auginamais jurginais, tad susigundžiusios ir jos pabandyti. Juolab kad žemės aplink sodybą – sočiai, augink, ką nori.
„Kiekvienais metais kažką sugalvojam, tai moliūgus auginom, siuntėm nuotraukas „Žemaičiui“, tai kitas gėles. O pernai nusprendėm – sodinsim jurginus. Turėjau jų iš anksčiau kelias lysves, bet neužaugo tokie gražūs, kaip pas kitus, todėl pradėjau domėtis, kokių veislių būna, skaityti, kaip auginti.“
Taigi, pernai pasisodinusios dvi ar tris dešimtis šių gėlių, atėjus rudeniui moterys suprato – reikia plėstis. Mat jurginų žiedų spalvų ir formų įvairovė tokia didelė, kad pradėjus auginti šias gėles akys tiesiog pačios ima bėgioti po gėlynų katalogus ir ieškoti, kokių veislių dar būtų galima įsigyti.
Šeima nutarė jurginams užleisti gabalą pievos prie keliuko į sodybą, kur pernai ganėsi avys. Beliko iš rudens suarti dirvą ir paruošti sodinti. „Vieną gabalą bulvėm suarėm, kitą – jurginams“, – šypsosi moteris, pasakodama, nuo ko viskas prasidėjo.
Į 8-ių arų lauką sugulė apie tūkstantis jurginų gumbų. A.Domarkaitė-Mitkuvienė pasakojo šią savo kolekciją susirankiojusi iš skirtingų vietų – ar prekybos centre užmatydavo, ar internete, tuoj dėdavo į pirkinių krepšelį. Rinkosi, kaip pati sako, pagal paveikslėlio grožį ant pakuotės. Tik dabar, sulaukus pirmojo žydėjimo, jau žinanti, kuriuos norės auginti ir kitąmet, o su kuriais galbūt teks atsisveikinti.
„Tie kamuoliniais žiedais visiems tinka ir patinka. Kas atvažiavęs pamato, iškart puola prie jų“, – pasakoja rodydama baltų, raudonų, vyšninės, net plytų spalvos burbulus, išsibarsčiusius po jurginų lauką. Akį traukia ir didžiuliai balti žiedai, ir mažesni violetiniai, vaiskiai geltoni, švelniai rožiniai, kreminiai... Jei sumanytum komponuoti puokštę, galva apsisuktų nuo tokios įvairovės.
Moteris savo gėlių specialiai niekur nereklamuojanti. Vieną kitą jų puokščių nuotrauką galima išvysti feisbuko paskyroje „Jurginai Žemaitijoje“, bet, sako, sukūrusi šią paskyrą ne tiek reklamuotis norėdama, kiek pasidalinti savo nuotraukomis, mat kita Astos aistra – fotografija. O kai turi tokią įspūdingą žiedų jūrą, tik spėk spragsėti fotoaparatu – geri kadrai garantuoti.
Daugiausiai žinia apie Plungės pakraštyje vešantį įstabaus grožio jurginų lauką sklinda iš lūpų į lūpas. Dabar – pats jurginų žydėjimas, tad kelią čia randa ir floristai, ir šiaip smalsuoliai. Pasiskinti gėlių užsukančios ir kaimynės.
Liepos gale–rugpjūčio pradžioje pradėję žydėti jurginai savo grožiu džiugins iki pirmųjų šalnų. O po to sodybos šeimininkų lauks nemenkas darbas – kiekvieną gumbą reikės iškasti ir sunešti į rūsį žiemoti.
„Matysim, kaip seksis. Jei neužteks sveikatos visiems iškasti, tai ir paliksim“, – nerūpestingai ranka numoja moteris, per daug nesureikšmindama kuriant šį grožį įdėto triūso. O mes, spėję šiemet pasidžiaugti A. Domarkaitės-Mitkuvienės auginamais jurginais, akis sodybos pusėn neabejotinai kreipsime ir kitąmet, tikėdamiesi vėl išvysti tą grožį.