Kad Lietuva būtų laisva

Laisvės GAUDUTĖS asmeninio archyvo nuotrauka
Gaudučių šeimyna
Naujagimiams suteikiamų vardų mados kinta nuolatos ne tik visame pasaulyje, bet ir čia – Lietuvoje. Jeigu pakeliautume laiku ir nusikeltume į 1986-us metus, populiariausių vardų sąrašuose pirmautų Sandros, Kristinos, Neringos, Rasos ar Jurgitos. Tačiau plungiškis Kazimieras buvo gerokai išradingesnis ir savo pirmagimę dukrą pavadino išskirtiniu Laisvės vardu.

Plungiškė Laisvė Gaudutė pasakojo, kad jos tėtis Kazimieras visada sakydavo: „Jeigu gims mergaitė – pavadinsiu ją Laisvės vardu.“ Būtent taip ir nutiko 1986 metų rugsėjo 20 dieną.

Atėjus metui užregistruoti pirmagimės dukros vardą, Plungės savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje iškilo šiokių tokių problemų. Ten dirbančios darbuotojos ėmė priekaištauti Kazimierui, esą kokį kvailą ir netinkamą vardą savo dukrai šis išrinkęs. Juk tuo metu Lietuva dar nebuvo atgavusi nepriklausomybės. Tačiau naujagimės tėvai atkakliai laikėsi savo ir galiausiai pavyko išsireikalauti, jog mergaitė būtų užregistruota būtent tokiu vardu.

„Kai Laisvė buvo dar maža, ją pastačiau prie Lietuvos valstybės herbo ir padariau nuotrauką prisiminimui. Buvau net visiems pasakęs: kaip augs dukrelė Laisvė, taip augs ir Lietuvos laisvė“, – pasakojo Kazimieras.

Laisvė Gaudutė savo bendravardės niekada taip ir nebuvo sutikusi. Žino tik iš spaudos ir televizijos, kad yra žurnalistė ir rašytoja tokiu pat vardu – Laisvė Radzevičienė. O prieš keletą metų plungiškė pradėjo minėti savo vardo dieną – rugpjūčio 17-ąją, džiaugiasi tądien nuo artimųjų ar draugų gaunanti gėlių puokštę.

Plungiškė šeštus metus dirba grožio srityje – manikiūro specialiste, turi įkūrusi savo kabinetą. O po darbų labiausiai mėgsta patogiai įsitaisyti su knyga rankose. Skaito įvairaus žanro literatūrą: biografinę, istorinę, detektyvinę, filosofinę, psichologinę, tik banalių meilės istorijų L. Gaudutė sakė nesirenkanti.

Šeimoje netrūksta pokalbių ir apie futbolą: vyras Evaldas žaidžia Plungės veteranų komandoje, o keturiolikmetė dukra Vanesa – moterų-mergaičių komandoje „Babrungas“. L. Gaudutė yra didžiausia jų sirgalė, todėl niekada nepraleidžia varžybų – praktiškai visi savaitgaliai prabėga futbolo stadione.