
Naujausios
Ne mokslai, o darbas tiko
Plateliškę prižiūrinti ponia Judita ir pati yra garbingo amžiaus – 89-erių, bet sesers priežiūrai dar sveikatos randanti. Jos yra iš didelės Juozo ir Bronislavos Mažeikų 10-ies vaikų šeimos, tik augti lemta buvo šešiems: 4 Mažeikų vaikus Dievas pasišaukė dar visai mažus, dar du broliai žuvo, o tokio garbingo amžiaus sulaukti lemta buvo tik joms. Tad dabar drauge ir laikosi.
Metų našta A. Mažeikaitę labiau ėmė slėgti tik šių metų kovą – iki tol moteris ir vaikščiojo, ir apsitarnavo pati. Dabar to nebegali, o ir galvelė pavargusi, todėl apie nugyventus ilgus metus „Žemaičiui“ papasakojo globėja tapusi jos sesuo.
Mažeikos turėjo 20 hektarų ūkį, tad ir vaikus prie žemės kreipė. Notėnų kaime, Skuodo rajone, gimusi Adolfina prie mokslų ir pati nebuvo linkusi. Kadangi tais laikais lankyti mokyklą nebuvo privaloma, baigė tik dvi klases. „Didlẽ nenoriejau mokyntis“, – sesers žodžius prisimena klaipėdiškė.
Tad kelią per gyvenimą A. Mažeikaitė skynėsi ne mokslu, o darbštumu. Vyriausioji sesuo buvo mokytoja, sekdama jos pavyzdžiu ir pati Adolfina įsidarbino Mačiūkių mokykloje, kur dirbo valytoja, paskui – mokykloje Pūčkoriuose. O kai keliai atvedė į Platelius, čia įsikūrė ilgam – miestelyje gyveno apie 40 metų. Plateliai turėjo mokyklos bendrabutį, kur moteris sukosi tai patalpas valydama, tai drabužius skalbdama. Net ir vasarą, kai bendrabutis ištuštėdavo, nesėdėdavo be darbo – plušėdavo virtuvėje, virdavo pionierių stovyklų dalyviams.
Ilgus metus buvo sveika ir stipri
Tokia darbšti moteris buvo tikras darbdavių džiaugsmas – ne tik kad ragint prie darbo nereikėjo, bet ir nebuvo dienos, kad darban neateitų. Niekada biuletenio nėra turėjusi, o į ligoninę atsigulė tik tada, kai dėl stiprios alergijos grėsė rimtas pavojus gyvybei. Kaip pasakoja ponia Judita, sesuo baltų chalatų ir ligoninės lovų nekada nemėgo, netgi bijojusi. Tad ten ir nebūdavo dažna viešnia.
Kai šių metų kovą sunegalavo, atvažiavę gydytojai stebėjosi, jog moteris tokį amžių nugyveno jokių operacijų nepatyrusi, jokiomis sunkesnėms ligomis nesirgusi.
„Visą gyvenimą buvo stipri ir sveika, – prisimena sesuo. – Ir tvarką, švarą labai mėgo. To reikalauja ir dabar, jau ant patalo gulėdama. Ir drabužį ne bet kokį jai užvilksi – duok man tą kitą, ir viskas. Neperkalbėsi.“
Kepdavo skanius tortus
Adolfinos gyvenimas taip susiklostė, kad savo šeimos ji nesukūrė. Tad visą laiką galėjo skirti darbui ir pomėgiams. Vienas jų – tortų kepimas.
Dar dirbdama valytoja, išmoko šį saldėsį kepti iš bendradarbės. Vieną kartą pasižiūrėjo, kaip ji daro, antrą kartą pasižiūrėjo, o trečią jau ir pati iškepė. Ir ne savo gyvenimui pasaldinti, o užsakymus priimdavo. Ypač daug kepdavo sulaukusi pensinio amžiaus ir išėjusi užtarnauto poilsio. Užsakymai plaukte plaukdavo.
„Mažai kurį šeštadienį nebuvo tortų. Tai krikštynoms, tai Naujiems metams, tai Kalėdoms, tai vestuvėms... Vienąmet Naujiems metams net 9 tortus turėjo padaryt“, – pasakoja Judita.
Senolė skanius tortus, gražiai papuoštus, kepė net iki 2012 metų. Paskui tam jėgų nebeužteko, juo labiau kad Adolfinos kepiniai, daugiausia – biskvitiniai, buvo vien rankų darbo. Net masę jiems plakdavo rankomis, jokių plaktuvų nenaudojo.
Žinoma, ir pačios namuose per šventes tortais kvepėdavo, kai į svečius atvažiuodavo sesers sūnūs. Juos tai tortu vaišindavo, tai obuolių pyragu.
Gimtadienis – su vaišėmis ir gėlėmis
O kaip A. Mažeikaitė pasitiko savo 100-ąjį gimtadienį? Su vaišėmis ir gėlėmis. Tai tikriausiai praskaidrino jubiliatės nuotaiką, mat, kaip pasakojo sesuo Judita, rytą vos nubudusi savo jubiliejumi senolė nesidžiaugė. Išgirdusi sesers sakomus sveikinimo žodžius, tik pasiguodė, kad koks gi tas gimtadienis, kai kojos nebeklauso.
Tačiau turbūt nėra tokios situacijos, kurios neištaisytų iš širdies dovanojamos gėlės. O jos pas Adolfiną atkeliavo ir iš Platelių seniūnijos, ir iš kaimynų, ir iš Vilniuje gyvenančios sūnėno dukters.
Paminėjo gimtadienį senolė, artimųjų Ade vadinama, sesers draugijoje, gražia proga tetą pasveikinti su vaišėmis buvo atvažiavęs Juditos sūnus, atėjo kaimynė su vyru, sūnėno sūnaus šeima iš Kretingos buvo atvažiavusi.
Jie visi garbingo amžiaus senolei linkėjo šiame amžiuje bene svarbiausio dalyko – sveikatos.