„Kiekvienas būstas turi savo istoriją

Oksanos ŠUKIENĖS asmeninio albumo nuotraukos
Taip sako Plungėje jau 25 metus nekilnojamojo turto klausimais žmones konsultuojanti Oksana Šukienė. Pasak nekilnojamojo turo agentės, kiekvienas perkamas-parduodamas objektas turi savo istoriją, tad atlikdamas tarpininko vaidmenį neišvengiamai susiduri su įvairiomis emocijomis. Įkūrusi nekilnojamojo turto agentūrą ir sugalvojusi jai prasmingą bei daugiareikšmį pavadinimą „Pirma pamatai“, moteris pripažįsta, jog šis darbas kasdien pažeria netikėtumų, o išspręsti reikia ne tik žinių, bet ir empatijos.

Kelias verslo link

O. Šukienė yra baigusi Plungės statybos technikumą, vėliau tęsė mokslus Verslo ir teisės kolegijoje Klaipėdoje. Besimokydama  susipažino su būsimu vyru ir nuo tada kartu ėmė statyti savo bendro gyvenimo pamatus.

Plungiškės darbas nuo pat pradžių buvo susijęs su nekilnojamu turtu: 7-erius metus dirbo notarės sekretore, kur turėjo galimybę susipažinti su teisine baze. Po to 5-erius metus dirbo turto vertinimo įmonėje. „Šiame darbe reikėjo daug fotografuoti, ėmiau pastebėti šviesos ir šešėlių žaismą. Taip prasidėjo mano susidomėjimas fotografija. Mokiausi iš geriausių šalies ir užsienio fotografų, tobulinausi įvairiuose seminaruose“, – pasakoja pašnekovė.

Prasidėjus ekonominei krizei ir sumažėjus darbo nekilnojamojo turto srityje, O. Šukienė atidarė savo fotostudiją. Trejus metus fotografavo vestuves, krikštynas, kitas šventes, rengė asmenines fotosesijas. Bet vieną dieną teko pripažinti, kad didelis krūvis ir ilgos darbo valandos tapo sunkiai pakeliami.

Pajutusi perdegimą ir nuovargį moteris kuriam laikui padėjo fotoaparatą į šoną ir grįžo į nekilnojamojo turto sritį. Dabar fotografuoja nekilnojamojo turto objektus, kartais rengia ir žmonių fotosesijas, tik, kaip pati sako, daro tai savo malonumui. Taip koronaviruso pandemijos metu gimė fotografijų ciklas „Karantino langai“, įamžinęs namuose užsidariusių šeimų kasdienybę. Kitas O. Šukienės sumanytas ir šiuo metu įgyvendinamas meninės fotografijos projektas, skirtas įamžinti daug metų kartu praleidusių sutuoktinių gyvenimo istorijas.

Prieš keletą metų Oksana Plungėje organizavo verslių bei aktyvių moterų susirinkimus. Džiugu, kad bendraminčių susitikimai davė vaisių – įkurtas ne vienas naujas verslas rajone.

Kur susilieja teisė, menas ir emocijos

Pastabi fotografės akis pasitarnauja ir fotografuojant ar filmuojant parduodamus objektus. „Vienas, atėjęs į parduodamą būstą, matys tik pilkas sienas, o kitas pastebės svarbių detalių, kurios pasakoja šio būsto istoriją. Filmuodama ar fotografuodama stengiuosi šias detales išryškinti. Pamatę filmuotą medžiagą kartais būsto šeimininkai sako nebeatpažįstantys savo namų. Būna, kad į kūrybinį procesą įtraukiu ir dukrą Beatričę, kuriai dabar 14 metų. Man įdomus jos, kaip jauno žmogaus, matymas“, – sako pašnekovė.

nuotrauka



Kalbėdama apie savo darbinę veiklą O. Šukienė akcentuoja svarstyklių principą: ant vienos lėkštelės – teisė ir pardavimų sandoriai, ant kitos – fotografija, filmavimas, bendravimas su klientais. „Vien teisinių žinių neužtektų, parduodant nekilnojamąjį turtą ne mažiau svarbios ir emocijos. Juk žmonės statė namus, juose ilgai gyveno, čia augino vaikus. Tokio būsto vertė jo savininkams yra didžiulė, tačiau mano darbas yra pasakyti jiems realią parduodamo objekto kainą rinkoje. Stengiuosi, kad būtų visi patenkinti – ir pirkėjai, ir pardavėjai. Matau, kad žmonėms svarbu, jog pamatyčiau jų situaciją ir ją suprasčiau, kad išklausyčiau. To išmokau fotografuodama.“

Svarbu profesionalumas ir žmogiškumas

Pašnekovė atskleidžia, kad jos darbas nesibaigia pirkėjams ir pardavėjams pasirašius sutartį. Nekilnojamojo turto agentė neretai aplanko naujakurius įsigytame būste, nuveža kokią dovanėlę. „Juk tai žmogiški dalykai, – sako moteris. – Pirkdamas ar parduodamas nekilnojamąjį turtą žmogus dažnai išsipasakoja, patiki savo gyvenimo istoriją. Yra visokių subtilybių. Pavyzdžiui, po sutuoktinio mirties neretai skubama išsikraustyti iš abiejų kurtų namų. Bet ar tokiu atveju skubotas būsto pardavimas – tikrai protinga išeitis? Kartais tereikia išklausyti žmogų, jam patarti neskubėti priimti emocijomis paremtų sprendimų.“

Moteris negaili patarimų norintiems pirkti ar parduoti savo būstą. Svarbiausia – sutvarkyti dokumentus, nes šioje srityje dar daug netvarkos. Pavyzdžiui, žmogus prisistatė terasą ar vietoj lango įsirengė duris, tinkamai neįformino šių pakeitimų ir parduodant būstą turi problemų.
„Todėl labai patariu žmonėms tokiu atveju pasitarti su brokeriais. Netvarkingų  nekilnojamojo turto dokumentų tvarkymas kartais gali užrukti net ir metus ar ilgiau, be to, nepigiai kainuoja. Taip pat patariu pasitikrinti žemės sklypo ribas, gali būti, kad kaimyno tvora jūsų žemėje arba atvirkščiai. Mano praktikoje buvo ir toks atvejis: matininkas rodė pirkėjui ne tą sklypą... Pasirodo, senuose dokumentuose buvo padaryta klaida – sumaišyti sklypų numeriai. Įvairių niuansų būna.“

Šiuo metu, anot moters, pirkdami nekilnojamąjį turtą žmonės labai skaičiuoja, taupo, linkę būstą įsigyti pigiau, po to remontuoti savo jėgomis.Populiariausi butai pirmuose ir antruose daugiabučių aukštuose, renovuotuose namuose. Jei perkamas namas, žiūrima, kad būtinai būtų suremontuotas, o tokių mūsų regione nėra daug.

Mažai ir tokių objektų, kurie atitiktų rinkos kainą ir pirkėjo norus. Pardavėjai linkę perspausti kainas – prašyti daugiau nei būstas iš tikrųjų vertas. Pasak O. Šukienės, nekilnojamojo turto rinka labai nepastovi, pirkėjų nuotaikas neretai lemia ir žiniasklaida. Jei televizija paleido kokią „antį“, gali skambučių nesulaukti visą savaitę.