
Naujausios
Patirtys ir negandos grūdina
Ona Lidija gimė 1936 m. Paežerės kaime, netoli Grumblių, tačiau gražiausi vaikystės metai prabėgo Šarnelėje, kartu su dar dviem sesėm ir šešiais broliais. Tėvai buvo ūkininkai, augino gyvulius. Vaikai mokslus krimto Šarnelės, vėliau – Žemaičių Kalvarijos mokyklose, ten baigė penkias klases. Kada susikūrė kolūkis, mergina lankė zootechniko kursus, o vėliau įgijo ir dezinfekuotojos specialybę.
Ona Lidija darbo skonį pažinojo nuo ankstyvos vaikystės. Būdama vos 13 metų mergaičiukė kolūkyje po pirmojo pjovėjo rinko rugius. Teko dirbti Skurvydų durpyne, žemės ūkio technikos susivienijime – sandėlininke, sanitarinės epidemijos stotyje – dezinfekuotoja.
Vėliau liaudies dirbinių įmonėje „Minija“ audė lovatieses, rankšluosčius, užuolaidas. Per gyvenimą teko pabūti ir verslininke: kurį laiką augino nutrijas ir iš jų kailių siuvo kepures, kurias parduoti vežė į tolimąją Rusiją.
Moteris kartu su sutuoktiniu Petru 30 metų pragyveno Plungėje, bet galiausiai ėmė ilgėtis kaimo gyvenimo, tad įsikūrė Jazdauskiškių vienkiemyje, ėmė ūkininkauti. Po kurio laiko sunkiai susirgus vyrui nutarė keltis gyventi į Gegrėnus. Sutuoktiniui atsigulus į ligos patalą, moteris ryžosi palikti valdišką darbą.
Pildyti svajones – niekada nevėlu
Giminėje nebuvo nė vieno menininko, bet tėvai turbūt nujautė dukros lemtį ir jai suteikė Lidijos, tapytojų globėjos, vardą. Tiesa, klausydama širdies balso, tapyti moteris pradėjo tik sulaukusi 70-ies metų, nors svajoti apie piešimą niekada ir nebuvo nustojusi. Bet vis kažkas sutrukdydavo ir savo planus tekdavo atidėti vėlesniam laikui.
„Vaikystėje aš net nebuvau rankose laikiusi teptuko. Su pieštuku kokį arklį ar aviną gal ir pavykdavo nupiešti, bet daugiau nieko“, – pasakojo moteris.
O. L. Kazlauskienė prisiminė ir savo pirmąjį piešinį, kuris jai tarsi atvėrė vartus į meno pasaulį.
Buvo toks įkyrus bendradarbis ir dar mėgėjas stiklelį pakilnoti, visada erzindavęs ir šaipydavęsis iš Onos Lidijos. O ji, jauna ir jautri mergina, viską ėmė giliai į širdį. Bet vieną dieną taip ant jo supyko, kad grįžusi namo čiupo pieštuką į rankas ir nutapė to įkyruolio šaržą. Anot kitų bendradarbių – tikrai vykusį.
„Nupiešiau karutį, kurį su ragais velnias tempia, o į jį įsodinau tą įkyrųjį savo bendradarbį. Pripiešiau jam pypkę dantyse ir didelį snarglį, tekantį iš nosies, užrašiau pavardę. Tada atsargiai, kad nepajustų, prisegiau tą piešinį jam ant nugaros. Visam kaimui buvo juoko. Laimė, kad tas žmogus nesužinojo, kieno tai darbas. Ot būčiau gavusi į kuprą...“ – juokėsi moteris.
Pirmasis rimtas piešinys – vyrui
O štai pirmąjį, kaip ji pati sako, rimtą piešinį Ona Lidija nupiešė savo mylimam vyrui Petrui. Pradėjus tapyti lengva nebuvo, teko nemažai literatūros perskaityti, konsultuotis. Moters mokytojais tuomet buvo Vacys Rutkus ir Genovaitė Juškaitė. Keletą kartų klausti patarimų buvo nuvykusi ir pas kitus dailininkus Leonardą Černiauską iš Babrungėnų bei Praną Daugintį iš Visvainių.
Moteris yra išbandžiusi pačių įvairiausių technikų: liejo akvarele, tapė guašu, siuvinėjo, bet labiausiai patiko tapyti aliejiniais dažais ant drobės. Jos paveiksluose dominuoja gamtos ir senojo kaimo vaizdai.
„Surasdavau kokią nuotrauką su patinkančiu vaizdu ir nupiešdavau, dar vieną kitą detalę pridėdavau. Piešiau taip, kaip man pačiai gražu. O kartais išeidavau į pievas ir laukus, piešdavau trobas, bažnyčias“, – kalbėjo moteris. Ir atskleidė savo paveikslams pati net rėmelius bei porėmius gamindavusi.
„Aš toks žmogus, man viską reikia pačiai pasidaryti – savom rankom. O ko čia nemokėti? Tik pirmieji bandymai buvo su klaidomis. Kartą iš nežinojimo tiek daug klijų pritepiau ant rėmo, kad šis per naktį taip susiraitė, jog neįmanoma buvo ištiesinti. Bet gyveni ir mokaisi.“
Paveikslai išsibarstė po visą pasaulį
Ona Lidija prisipažino taip ir neįsigijusi molberto – tapiusi tiesiog ant klijuote užtiesto stalo, tapomą paveikslą atrėmusi į kartoninę dėžę. Stiklainyje sumerkdavo turimus teptukus, namai pakvipdavo aliejiniais dažais ir skiedikliu.
O. L. Kazlauskienės darbais apdovanoti visi draugai, giminaičiai, pažįstami kunigai, kaimynai. Savo paveikslais apdalino ir senelių namų personalą. Net Prezidentui Valdui Adamkui, kai šis lankėsi Žemaičių Kalvarijoje, įteikė vieną. Dalis paveikslų yra iškeliavę ir į tolimas užsienio šalis.
„Žinojau visų artimųjų gimtadienius ir kitas progas, tad niekada nereikėjo sukti galvos, ką jiems padovanoti. Arba patys paprašydavo, kad padovanočiau – negi gaila?“ – pasakojo dailininkė.
2008 metais jos iniciatyva Gegrėnų kaime suburtas kūrėjų klubas. Tais pačiais metais kartu su tautodailininkų grupe moteris buvo nuvykusi net į Briuselį.
„Negalėjau patikėti savo pačios akimis, kad aš, paprasta kaimo moterėlė, nuvykau ir pamačiau Europos Parlamentą ir dar net sėdėjau viename iš jo kabinetų“, – prisiminimais dalinosi moteris.
2010 metais O. L. Kazlauskienė tapo Tautodailės sąjungos nare, o 2015-aisiais Gegrėnų kaimo bibliotekoje buvo paminėtas dailininkės kūrybinės veiklos dešimtmetis, ta proga atidaryta jos darbų paroda.
„Per 19 metų nutapiau nei daug, nei mažai – 1 200 paveikslų“, – su šypsena veide atskleidė pašnekovė.
Planuose – ir eilėraščių rinkinys
Kaip greit praskrido ta vaikystė, lyg margas drugelis pienių lauke,
Kaip greitai pralėkė jaunystė, lyg švelnus vėjelis tėviškės sode,
Ir kaip greit užaugo vaikai mylimieji, lyg derlingoj dirvoj ąžuolai tvirti,
Ir kaip greit prabėgo gyvenimas vingiuotas, lyg sraunus upelis pievos pakrašty...
Šis ir dar daugelis kitų Onos Lidijos sukurtų eilėraščių kuris laikas jau suguldyti ant popieriaus ir laukia, kada bus išleisti. Moteris sako, kad poezija jai – kaip ir tapyba: vaizdai ir žodžiai patys liejasi iš širdies.