Mamos dienos proga – staigmena iš Prezidentūros

Nuot­rau­kos iš as­me­ni­nio Z. O. Bra­sienės ar­chy­vo
Brasų did­žiau­sias tur­tas – sep­ty­ni vai­kai
Jau įprasta, kad artėjant Motinos dienai šalies vadovas pasveikina ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanoja mamas, išauginusias ir gerai išauklėjusias penkis ir daugiau vaikų. Šiemet tokių pagerbtųjų sąraše – 46-ios daugiavaikės motinos. Tarp jų – ir šarneliškė Zinaida Ona Brasienė.

Šiemet moterys, kurioms apdovanojimas paskirtas Prezidento dekretu, dėl koronaviruso grėsmės nekviestos į pagerbimo šventę sostinėn. Laikantis visų apsaugos priemonių valstybinius apdovanojimus, gėles ir Prezidento sveikinimą joms įvairiuose Lietuvos regionuose praėjusią savaitę perdavė prezidentūros kanclerė Algė Budrytė ir šalies vadovo patarėjai.

Prezidentūra skelbia, kad pasibaigus karantinui bus ieškoma būdų pakviesti mamas apsilankyti prezidentūroje ir asmeniškai pasimatyti su Prezidentu.

„Iš Jūsų širdies šilumos ir begalinės meilės užaugę, iš Jūsų rankomis sukurtų namų svarbiausias gyvenimo vertybes išsinešę vaikai – prasmingiausias nuopelnas Lietuvai, vertas pačių gražiausių pagarbos ir dėkingumo žodžių“, – rašoma šalies vadovo sveikinime daugiavaikėms mamoms.

Plungės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus teikimu šiemet Prezidentūros dėmesio sulaukė ir jau ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu džiaugiasi šarneliškė Z. O. Brasienė. Gegužės vidury jos laukia dar viena džiugi proga – moteris minės 85-erių metų sukaktį.

Garbaus amžiaus sulaukusi sutuoktinių pora (jos vyrui Jonui 88-eri) iki šiol savo sodyboje sukasi vieni du. Ir ne tik daržus sodina, bulves bei kitas daržoves augina, bet ir ožką, vištų, žąsų laiko. Kaip „Žemaičiui“ pasakojo jų dukra Rasa Urnikienė, mama visad stebino savo stipria sveikata ir net dabar, įpusėjusi devintą dešimtį, ja nesiskundžia.

„Kartais pajuokaudami klausiam mamos, iš kokio prūdo ji stiprybės pasisėmė. Juk ne tik gausų būrį vaikų užaugino, bet ir visą gyvenimą sunkiai dirbo kolūkyje. Net po to, kai išėjo į pensiją, iki kol kolūkius išardė. Be to, su tėveliu ir savo nemažą ūkį turėjo. Mama sako, kad ir dabar karvę laikytų, jei ne įsisenėjusi bronchų liga“, – pasakojo moteris.

Z. O. Brasienė gimė ir augo Šarnelėje. Būdama 12-os metų neteko tėvų, tad ją užaugino giminės. Šarnelės pradinėje mokykloje baigė tris klases. Būdama 22 metų ištekėjo už Jono Braso.

Šeimą netrukus ėmė lankyti gandrai. Jie vieną po kito nešė sūnus. O kai šių troboje bėgiojo jau net penki, šeima sulaukė dviejų pagrandukių dukrelių. Brasai santuokoje gyvena jau 63 metus ir džiaugiasi gausiu net 13-os anūkų bei 12-os proanūkių būriu. Sutuoktiniai didžiuojasi, kad visi jų vaikai gyvena ir dirba Lietuvoje. Įsikūrė ne taip toli nuo tėvų – Žemaitijoje, tad džiugina juos savo dėmesiu bei rūpesčiu.

Didelis džiaugsmas vaikams buvo sužinoti, kad jų mamą ketina apdovanoti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Tiesa, mamai jie to ilgai nesakė, saugodami jos ramybę.

Šią žinią pranešė tik praėjusį trečiadienį, kai Prezidento patarėja su apdovanojimu jau buvo pakeliui į Šarnelę. Kokia buvusi moters reakcija? „Mama ir susijaudino, ir susigraudino. Po to dar bart gavau, kad taip ilgai slėpiau nuo jos“, – šypsojosi dukra.

Z. O. Brasienė ją aplankiusiai Prezidentūros atstovei dėkojo už įteiktą apdovanojimą ir išlydėjo atgal į sostinę su linkėjimais šalies vadovui.