„Menas džiugina, menas gydo“

Gintarės KARMONIENĖS nuotraukos
Iš kairės: R. Viršilienė, R. Vildžiūnaitė, A. Grauslienė, A. Latakienė, G. Razbadauskienė, A. Bieliauskienė ir J. Stancelienė
Taip pavadinta ketvirtadienį Plungės kultūros centre atidaryta Telšių apskrities sergančiųjų nervų-raumenų ligomis asociacijos narių paroda, kuri lankytojus džiugins visą mėnesį. Šešių autorių dėka parodų salės erdves puošia daugybė paveikslų, kuriuose skleidžiasi gamtos, gyvūnijos ir augalijos grožis. Yra ir kitokios tematikos darbų, todėl kuo pasigrožėti ras net išrankiausias parodos svečias.
„Žemaičio“ nuotr.
Gerą nuotaiką renginio metu dovanojo Plungės Senamiesčio mokyklos vokalinis ansamblis, vadovaujamas Laimos Domarkienės

Parodoje – šešių autorių darbai

Parodoje „Menas džiugina, menas gydo“ pristatomi gražiausi neįgaliųjų tapybos darbai, kurių tikriausiai nebūtų be Plungės Senamiesčio mokyklos dailės mokytojos Aldonos Bieliauskienės. Pedagogė jau nuo 2019-ųjų Telšių apskrities sergančiųjų nervų-raumenų ligomis asociacijos nariams veda dailės užsiėmimus, taip suteikdama jiems galimybę išmokti ir tobulinti įvairias tapybos ir grafikos technikas.

nuotrauka
G. Razbadauskienė (dešinėje) už gražius darbus, pristatomus parodoje, dėkojo R. Vildžiūnaitei
 

Kaip per renginį sakė parodos sumanytoja, Telšių apskrities sergančiųjų nervų-raumenų ligomis asociacijos pirmininkė Genovaitė Razbadauskienė, pagrindinis parodos tikslas yra atsiverti ir prisistatyti visuomenei, pademonstruoti meninių galimybių perspektyvas ir galimybę kurti laisvai, net neturint specialaus meninio išsilavinimo. Anot asociacijos vadovės, svarbiausia yra tai, kad negalia netrukdo save išreikšti meniškai.

„Pamačius šios parodos grožį, ir nuotaika pagerėja. Prie kai kurių paveikslų priėjęs gali ir posmą poezijos sukurti, – sveikindama kūrėjus ir džiaugdamasi paroda kalbėjo priminkė, kartu nepamiršdama padėkoti darbais pasigrožėti atėjusiems žmonės. – Čia susirinko tie, kurie tikrai myli meną, nori prie jo prisiliesti.“

G. Razbadauskienė pasakojo, jog šiuo metu asociacija vienija beveik šešias dešimtis narių iš Plungės krašto. Pirmininkė priminė, jog nuo 2001-ųjų asociacijoje įgyvendinamos neįgaliųjų saviraiškos, tobulėjimo meninėje srityje, užimtumo veiklos.

nuotrauka
G. Razbadauskienė džiaugėsi paroda ir dėkojo jos autorėms

Jose asociacijai priklausantys žmonės noriai dalyvauja. Ne veltui sakoma, jog menas gydo bei teikia džiaugsmą.

Tuo įsitikino ir būrys meno gerbėjų, atėjusių pabėgioti žvilgsniais po eksponatus. O jų – visa galybė. Kaip sakė parodą stygavusi Jolanta Miltenė, dirbanti Kultūros centre, visų tapybos bei grafikos darbų net nebuvo įmanoma sutalpinti. Ypač daug darbų parodai atvežė Aušra Latakienė ir Raimonda Viršilienė. Dalis jų įkurdinta Kultūros centro fojė. Šios dvi darbštuolės prisidėjo ir prie parodos rengimo – rėmino paveikslus, kabino juos.

Be šių dviejų kūrėjų savo darbus Kultūros centre pristato ir Janutė Stancelienė, Raminta Vildžiūnaitė, Sonata Gotautė bei Alma Grauslienė. Kiekviena iš autorių turi savitą stilių, stengiasi užčiuopti skirtingą tematiką ir taip perteikti savo supratimą apie meną, kūrybą, atspindėti savo pasaulį.

nuotrauka
A. Latakienės darbas
 

Grožėjosi kūriniais

Išskirtiniams eksponatams ir jų autoriams gražių žodžių negailėjo kiekvienas parodos atidarymo svečias. Viena jų – Plungės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolanta Puidokienė. „Džiaugiuosi ir dėkoju asociacijai, kad pakvietė į tokią puikią parodą, nes dažnai mes tarp kasdienių daiktų nesugebame pastebėti jų grožio, jų spalvų. Visiems asociacijos nariams linkiu sveikatos, sėkmės, niekada nestokoti kūrybinių minčių, idėjų ir jėgų. Tikiuosi, kad ši paroda – ne paskutinė“, – kalbėjo ji.

Prie sveikinimų prisidėjo ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaurės Rytų centro Plungės rajono filialo vadovė Janina Rupšienė, dėkojusi asociacijai už bendradarbiavimą ir gyrusi parodą, kuri esą verčia šypsotis. Padėkos žodžių ji skyrė ir J. Miltenei, visada priimančiai žmones, norinčius pasidalinti savo kūryba, tuo, kuo jie gyvena.

Parodos autorės savo ruožtu dėkojo su jomis dirbusiai A. Bieliauskienei, kuri ne tik mokė, negailėjo patarimų, bet drauge ir dažus maišė.

O tuo tarpu pati pedagogė sakė, jog visos kūrėjos – tarsi dovana jai. „Aš niekada nebuvau dirbusi su suaugusiais žmonėmis, visą gyvenimą mano mokiniai – vaikai, ir staiga su baime ir nerimu sutinku suaugusiuosius, atėjusius į menų terapiją. Pradėjome tarsi žaidimą, kuris turėjo baigtis po metų. Bet kur tu pabėgsi – neįmanoma, kai taip žmonės dirba. Ši paroda – ne pirma. Aš asmeniškai dalyvauju trečioje didelėje parodoje. Žinokite, viską lemia darbštumas: truputėlis talento ir 96 procentai darbo. Tai šitos menininkės tiek pasiekė todėl, kad be galo daug dirbo. Galiu tik pajuokauti, jog bepigu kokiam chorui vadovauti, kur išėjęs pamojuoji rankomis ir visi dainuoja. Taip buvo ir dirbant su mano moterimis, kurioms tik pasakei ir jos darė“, – kalbėjo A. Bieliauskienė, prisipažinusi, jog daug ko iš savo mokinių išmoko.

Atskirai mokytoja dėkojo J. Miltenei, surengusiai parodą, prie kurios teko nemažai paplušėti.

Apžiūrėti parodą galima visą kovo mėnesį.

Parodos autoriai ir svečiai