Miestą iškeitę į kaimą sukūrė šeimos verslą

Li­nos RUI­BIENĖS nuo­trau­ka
A. Kar­baus­kas ti­ki­si, kad ne­to­li­mo­je atei­ty­je kar­tu su žmo­na galės už­siim­ti vien tik saus­med­žio uogų ūkio dar­bais
Klaipė­diš­kiai An­ta­nas ir El­mi­ra Kar­baus­kai kurį laiką ieš­ko­jo so­dy­bos poil­siui, kol ga­liau­siai nu­tarė kel­tis į Žad­vainų kaimą, esantį Rie­ta­vo sa­vi­val­dybė­je. Tik da­bar to poil­sio pa­tir­ti ten­ka ne tiek jau ir daug – pro langą vis ma­ty­da­mi tuš­čius lau­kus ir ne­ži­no­da­mi, ką su jais da­ry­ti, vieną dieną ėmė ir pa­so­di­no saus­med­žių uo­gyną.

Norė­jo būti ar­čiau gam­tos

Val­go­mo­jo saus­med­žio uogų ūkio įkūrėją An­taną su žmo­na El­mi­ra kraus­ty­tis iš did­mies­čio pa­ska­ti­no no­ras būti ar­čiau gam­tos. Pa­matę gra­žią ir ra­mią vietą, ap­suptą miškų, nu­tarė ten įleis­ti sa­vo šak­nis.

„Ilgą laiką domė­jomės ir dairėmės so­dybų. Prieš aš­tuo­ne­rius me­tus su­ži­no­jom, kad kaip tik šio­ji yra par­duo­da­ma ir dar su ne­di­de­liu žemės plo­tu. Mums čia la­bai pa­ti­ko“, – pri­si­minė A. Kar­baus­kas.

Šei­mi­nin­kai įsi­gy­tos so­dy­bos daug ne­pa­keitė, tie­siog ją šiuo­lai­kiš­kai at­nau­ji­no, ap­si­šil­ti­no namą. Ir da­bar po visų die­nos darbų, vaikų mokslų ir būre­lių, pa­likę už nu­ga­ros mies­to triukšmą, Kar­baus­kai kas va­karą sku­ba į sa­vo ra­mybės oazę. Ir šio ma­lo­nu­mo – gy­ve­ni­mo ma­ža­me kai­me­ly­je – anot pa­šne­ko­vo, tik­rai ne­keistų į nieką.


Kai la­bai no­ri, vis­kas pa­vyks­ta

Jau­kiai įsikū­rus so­dy­bo­je at­ėjo me­tas gal­vo­ti, kaip tin­ka­mai iš­nau­do­ti tu­rimą žemę. Visų pir­ma so­dy­bos šei­mi­nin­kams ki­lo idė­ja au­gin­ti srai­ges, bet pa­bend­ravęs su tais, ku­rie jas jau au­gi­na, su­pra­to, kad su­ma­ny­mas ne­tin­ka­mas. Ta­da gal­vo­je su­kirbė­jo min­tis – o gal ši­lauogės? Bet ir šio su­ma­ny­mo bu­vo greit at­si­sa­ky­ta dėl spe­ci­fi­nio dir­vos pa­ruo­ši­mo.

„Vieną dieną žiū­rim su žmo­na te­le­vi­zo­rių, o ten apie kaž­ko­kias saus­med­žio uo­gas pa­sa­ko­ja. Taip su­do­mi­no, kad iš in­ter­ne­to pus­la­pių visą esamą in­for­ma­ciją su­si­rin­kau“, – pa­sa­ko­jo ūki­nin­kas.

Iš to di­de­lio su­si­domė­ji­mo bei už­sis­py­ri­mo ėmė ras­tis uo­gy­nas. 2018 metų ru­denį į Kar­bauskų so­dybą at­vy­ko pir­mie­ji saus­med­žiai, jais už­so­di­no sep­ty­nias ei­les, po ku­rio lai­ko – dar še­šio­li­ka.
„Šiai die­nai tam tu­ri­me pa­skyrę 2 hek­ta­rus žemės, ku­rio­je au­ga per 5 200 krūme­lių. Kuo­met pra­si­de­da uogų sky­ni­mo se­zo­nas, būna leng­vas stre­sas, mat der­lių rei­kia nu­rink­ti per mėnesį. Pla­nuo­se yra įsi­gy­ti nu­ėmi­mo kom­bainą, ku­ris la­bai pa­gelbėtų skinant uogas“, – pa­sa­ko­jo A. Kar­baus­kas.

Ūki­nin­kai au­gi­na ke­tu­rių skir­tingų rūšių saus­med­žio uo­gas, jo­mis pre­kiau­ja Pa­lan­gos bei Klaipė­dos tur­guo­se. Už pre­kys­ta­lio daž­niau­siai sto­ja no­riai tėvams pa­de­dan­čios dvi Kar­bauskų at­ža­los – sūnus ir duk­ra. Na, o šie­met so­dy­bos šei­mi­nin­kai nu­tarė dar ir paeks­pe­ri­men­tuo­ti: iš sa­vo ska­niųjų uogų ver­da įvai­rias uo­gie­nes, dže­mus, si­rupą ir ki­tus gar­du­my­nus.


Jau­nystės ir gro­žio uo­ga

Kar­baus­kai pri­pažįs­ta, kad lie­tu­viams saus­med­žių uo­gos dar nėra itin ge­rai pa­žįsta­mos, todėl ūki­nin­kai sten­gia­si kuo pla­čiau pa­sa­ko­ti apie jų išs­kir­ti­nes sa­vy­bes.

Sa­vo iš­vaiz­da jos dau­ge­liui pa­si­ro­do pa­na­šios į ši­lauo­ges ar mėly­nes, bet saus­med­žių uo­gos yra ga­na minkš­tos.

„Nors ir minkš­tos, bet di­de­lis jų pliu­sas tas, kad šal­dy­tu­ve šios uo­gos pui­kiau­siai iš­si­lai­ko il­gesnį laiką, o jų sa­vybės ir iš­vaiz­da ne­pa­si­kei­čia. Be to, jos itin tin­ka šal­dy­ti, nes ati­tir­pin­tos taip pat ne­pa­kei­čia nei sko­nio, nei struktū­ros“, – pa­sa­ko­jo A. Kar­baus­kas ir pa­si­džiaugė šių­me­ti­niu pir­ki­niu – pra­mo­ni­niu šal­dy­tu­vu.

Nors Lie­tu­vo­je saus­med­žio uo­gos sa­vo po­pu­lia­ru­mu nu­si­leid­žia ki­toms pamėg­toms se­zo­ninėms gėrybėms, To­limųjų Rytų ša­lys jas liaup­si­na jau šimt­me­čius, o ja­po­nai va­di­na jau­nystės šal­ti­niu.

Šios uo­gos yra ypač tur­tin­gos vi­ta­mi­nais ir mik­roe­le­men­tais. Pa­vyzd­žiui, jos tu­ri net ke­liais kar­tais dau­giau ge­le­žies nei mėlynės, jo­se gau­su vi­ta­minų C ir A, ka­lio, kal­cio, fos­fo­ro, B grupės vi­ta­minų, se­le­no ir kitų med­žiagų. Saus­med­žio uo­gos taip pat tur­tin­gos an­tiok­si­dan­tais, ver­ti­na­mos dėl prie­šuž­de­gi­mi­nių, šir­dies ir krau­ja­gys­lių darbą ge­ri­nan­čių sa­vy­bių.


No­ri visą sa­vo laiką skir­ti tik uogų puo­selė­ji­mui

Sukūrę sa­vo uogų ūkį Kar­baus­kai ne­metė sa­vo anks­tes­nių darbų: . A. Kar­baus­kas dir­ba įmonė­je, ku­ri už­sii­ma au­to­mo­bi­lių sėdy­nių ap­mu­šalų siu­vi­mu, o jo žmo­na su­ka­si gro­žio sri­ty­je.

„Dažną sykį taip nu­tin­ka, kad vos par­vykę į na­mus taip ir ne­nuei­na­me iki jų, o le­kia­me tie­siai prie uo­gy­no, ku­ria­me darbų ap­stu. Vai­kai ir­gi la­bai daug pa­de­da, štai sūnus nuo ge­gužės mėne­sio yra at­sa­kin­gas už vi­so ūkio žolės pjo­vimą, tad aš net ne­su­ku dėl to gal­vos – ži­nau, kad bus nu­pjau­ta“, – pa­sa­ko­jo ūkio šei­mi­nin­kas.

Žad­vai­niš­kis ne­sle­pia, kad iš fi­nan­sinės pusės šei­mos ūkis dar nėra to­kia ge­ra pa­spir­tis, kaip norėtų­si. Kar­baus­kai ti­ki­si, kad po ko­kių 2–3 metų, ka­da krūme­liai bus užaugę, galės vi­sa­pu­siš­kai su­si­kon­cent­ruo­ti tik į ūkį, pa­likę sa­vo ofi­cia­lius dar­bus.


Įver­tin­ti ir ap­do­va­no­ti bend­ruo­menės

Pa­si­domė­jus, ar lie­ka nors la­še­lis lais­vo lai­ko nuo ūkio darbų ki­tiems sa­vo po­mėgiams, žad­vai­niš­kis pa­pa­sa­ko­jo, kad yra baigęs  S. Šim­kaus kon­ser­va­to­riją bei mėgsta mu­zi­kuo­ti. Todėl tik radęs pro­gą mie­lai pri­si­jun­gia prie ka­pe­los, ku­rio­je gro­ja lūpi­ne ar­mo­nikė­le ir dai­nuo­ja.

Kad nau­ja­ku­riai pui­kiai pri­ta­po Žad­vai­nuo­se ro­do ir tai, jog pa­tys žad­vai­niš­kiai A. Kar­bauską 2016 me­tais iš­rin­ko sa­vo bend­ruo­menės pir­mi­nin­ku. Bend­ruo­menė kas­met ren­gia Žo­li­nių šventę, į ku­rią su­si­ren­ka ne tik vie­ti­niai, bet at­vyks­ta ir sve­čių. Be to, žad­vai­niš­kiai tvar­ko ir vi­saip puo­selė­ja sa­vo kai­melį, kad vi­si būtų lai­min­gi, čia gy­ven­da­mi.

O šie­met, My­ko­li­nių šventės Rie­ta­ve me­tu, Kar­bauskų ūkis bu­vo iš­rink­tas ir ap­do­va­no­tas metų ūkiu.

„La­bai džiau­giamės, kad bu­vo­me pa­stebė­ti bei įver­tin­ti. Bet tuo pa­čiu esa­me įpa­rei­go­ti dar la­biau steng­tis ir ženg­ti tvir­tu žings­niu į prie­kį“, – teigė ūkio šei­mi­nin­kas.