
Naujausios
Niekas nesitraukė
„Grįžau namo, o visi nusiverkę, išsigandę“, – linksmu balsu pasakoja 64-erių Jonas, lyg nieko rimto tąnakt nenutiko ir negalėjo nutikti. Lyg žmona anuomet akis išverkė be reikalo.
Tačiau netrukus surimtėja ir prisipažįsta, kad tą sausio naktį jam pačiam buvo tamsių minčių, kad tankams švilpiant pro šoną pagalvojo, jog namo gali ir nebegrįžti.
„Tankai zujo aplink, visi ten buvę manėm, kad jau puls. Sustingom, bet niekas nesitraukė. Dar pagalvojau: jei čia žūsiu, gal mano šeimos valdžia neužmirš...“ – prisimena laisvės gynėjas.
Į Vilnių iš Kulių Jonas atidardėjo autobusu. Sako nė akimirkos nedvejojęs, ar į jį sėsti. Iš šio miestelio su juo kartu vyko dar 13 patriotų. Visi išlipo prie Aukščiausios Tarybos rūmų. Prie televizijos bokšto privažiuoti jau nebuvo įmanoma – nutįsusios eilės.
„Buvo žvarbi naktis, snigo, bet mums nebuvo šalta“, – pasakoja Jonas, matyt, užsidegimo ginti savo šalį anuomet šildytas.
Atmintyje kuliškiui išlikęs tas prieš 30 metų patirtas bendrumo jausmas, kai didžiulė minia žmonių stovėjo petys petin, giedojo, dainavo dainas, skambėjo vienijančios ir raminančios kalbos, aplinkiniai laisvės gynėjams nešė arbatos, pačių suteptų sumuštinių.
Nežinioje, girdėdamas, kaip tankai traiško beginklius žmones, kuliškis prie Aukščiausios Tarybos rūmų praleido visą naktį. O po įtemptų nakties įvykių, kartu su kitais atlaikęs sovietų išpuolį ir apgynęs nepriklausomybę, tuo pačiu autobusu grįžo namo.
Išvydus vyrą ant slenksčio sveiką gyvą žmonos Aldonos širdis atlėgo, o visa susikaupusi įtampa išsiveržė verksmu.
Pirmasis Kuliuose iškėlė vėliavą
Jonas Žvilius į tėvynės reikalus niekada nežiūrėjo pro pirštus. Visada rūpėję, kas bus su Lietuva, ar ji išliks ir kokia bus.1989-aisiais drauge su uošviu važiavo stoti į gyvąją grandinę Baltijos kelyje. Tik vyrų kelionė baigėsi Pasvalyje. Toliau eismą buvo užkimšę kiti automobiliai. Bet nenusiminė: rankomis susikibo ten, kur išlipo, mat kelionės tikslo nepasiekusių žmonių buvo visa virtinė.
„Ir Lietuvos vėliavą Kuliuose mes pirmieji iškėlėme. Tą dieną, kai vyko Sąjūdžio suvažiavimas, 1988-aisiais. Uošvė buvo siuvėja, tai ją beregint pasiuvo“, – prisimena Jonas. Ir nors dabar per valstybines šventes kelia kitą trispalvę, yra išsaugojęs ir tą pirmąją, menančią istorinę dieną.
O jei per valstybines šventes tenka pro miestelį pravažiuoti, akimis visada ieško tų prie miestelėnų namų plazdančių į vėliavą sugulusių saulės, laukų ir kraujo spalvų.
Ir su džiaugsmu pastebi, kad kasmet trispalvių prie namų – vis daugiau. Tiesa, kuliškis nesibodi ir vienam kitam užsimiršusiam miestelėnui priminti, kad ją reikia iškelti. Nebijąs pasakyti, nors yra ir tokių, kurie nepriklausomoje Lietuvoje gyvena, bet ilgisi sovietinių laikų.
Matyt, dėl tvirtos nuomonės turėjimo, sumanumo ir ištikimybės pamatinėms vertybėms Jonas 1990-aisiais ragintas tapti apylinkės viršaičiu. Ką reikėtų pakeisti ir kaip tą daryti, matęs. Bet per darbų gausą laiko aukštajam mokslui neturėjo – to ir pristigę.
Bet veiklos ir taip buvo. Po 1990 m. dalyvavo rinkimuose kaip nuolatinis komisijos narys, buvo aktyvus ir visada domėjosi politiniais reikalais, jį visada galima išvysti valstybinių švenčių minėjimo renginiuose. O dabar jau ketvirtą kadenciją yra Kulių bendruomenės taryboje.
Daužė iki mėlynumo
O juk ir pats Jonas, kaip nemažai vyresnio amžiaus žmonių, susidūręs su gyvenimo negandomis ar neteisybėmis galėtų burbėti, kad „prie ruso buvo geriau“. Kad kažin, ar žmonėms buvo verta gulti po rusų tankais, aukoti savo gyvybę, sveikatą ir ateitį. „Ne už tokią Lietuvą kovojome!“ – tokie neretai girdimi senosios kartos žmonių pasisakymai laisvės gynėjo neveikia. Nes prie ruso geriau nebuvo.
„Na, nėra dabar viskas taip, kaip turėtų būti. Godi valdžia, godūs verslininkai tik į save žiūri, bet visi visada darė ir daro klaidų“, – įsitikinęs pašnekovas.
O jam pačiam patriotiškumo niekada netrūko galbūt ir dėl to, kad nuo okupantų jo šeima kentė ne kartą. Dėdė Lietuvos laisvės siekė partizanų apkasuose, už tai atsidūrė Vortkutos (Rusija) kasyklose. O mama stribų kartą mušta iki sąmonės netekimo. Kad lyg žemė tyli, kad „banditų“ neišduoda. Po tokio sumušimo kojų spalvos negalėjai atspėti – nei tai juodos, nei tai mėlynos buvusios.
Aštrūs spyriai ir kieti kumščiai atsiliepė jaunos moters sveikatai, tačiau vaikai nėra išgirdę jos gailintis savo tylėjimo ir atsidavimo savo šaliai, saviems.
Visada – darbų sukūryje
Iš tėvų ne tik meilės tėvynei Jonas išmoko, bet ir nebijoti darbo. Sako, ir mamos rankose darbai tirpte tirpdavo: ji megzdavo, siūdavo, ausdavo, namus, ūkį ir vaikus žiūrėdavo, dar ir giedotoja buvo. Pareigų daug, o namuose visad – švara, tvarka.
Tas darbštumas teko ir sūnui. Devynių vaikų šeimoje jis buvo ketvirtas. Dar visai vaikas stengėsi tėvams ant sprando nesėdėti, priešingai – kuo daugiau pats dirbti ir užsidirbti, kad šeimai būtų lengviau. Tad jau 7-erių ganė karves. Antrokas Jonelis po Didžiųjų Mostaičių kaimą važinėjo paties nusipirktu dviračiu. Dirbo ir ilgai jam taupė. O septintoje klasėje buvo užsiveisęs visą triušių fermą – turėjo 100! Nereikia sakyti, kiek darbo su jais buvo, ne tik šerti ir rūpintis reikėjo. Pats mokėjo sukalti jiems būdas.
Visgi gyvenimu kaime nesižavėjo ir buvo sau pasakęs, kad kaime tai jau tikrai nesikurs. Tačiau planai sau, o gyvenimas – sau. Jonas jau daug metų gyvena ir ūkininkauja Kuliuose. Tiesa, anksčiau gyvulių buvo trys pilni tvartai, dabar juos į vieną sugina. Ir dirbamos žemės iš 70 anksčiau valdytų hektarų liko 40.
Ūkyje sukasi su žmona, kurią švelniai Aldute vadina. Kartu gardžius sūrius spaudžia. Sūnus Laimonas bei dukros Rūta ir Giedrė – jau suaugę, savo gyvenimus sukūrę.
Bet Jonas kasdieną ne vien apie gyvulius ir namus sukosi. Spėdavo dar ir dujininku dirbti, šiuo amatu užsiima iki šiol. O kiek ir kitų profesijų išbandyta – teko ir vairuotoju pabūti, ir tekintoju, šaltkalviu-remontininku, netgi Klaipėdoje alaus darykloje alų virti.
Visi būdavo įpratę Joną darbuose paskendusį matyti, giminės net stebėdavosi: „Kas tu per žmogus, kad viską spėji?!“
Giedotojas – nuo mažumės
Kuliškiai Joną žino ir kaip ilgametį giedotoją. Skambų balsą jis, matyt, bus paveldėjęs. Gražiabalsė buvo Jono mama, o pusbrolis Vaidotas Juozas Lygutas, kilęs taip pat iš Didžiųjų Mostaičių, – garsus kompozitorius, muzikos pedagogas ir chorvedys.
Bažnyčioje Jonas pradėjo giedoti būdamas 14-os, o dainas traukė jau nuo pradinių klasių. 48-eri metai – tiek laiko praleista giedant bažnyčios chore.
„Kuliuose prie 12-os kunigų giedojau“, – suskaičiuoja balsingasis ir neslepia nusivylimo, kad dabartiniam Kulių klebonui senieji giedotojai tapo nebereikalingi.
Užtat mišriame vokaliniame ansamblyje „Vivo“ Jono balsas skamba iki šiol. Tiesa, pandemija jį šiuo metu nutildė, bet juk ji amžinai nesitęs. O tada dainuoti su ansambliu važiuos ten, kur tik bus kviečiamas.
„Niekada neatsisakydavau. Lėkdavau, vos pakviesdavo. Kiek miegojęs, kiek ne. Visad kostiumas žmonos būdavo paruoštas, – apie savo pomėgį pasakoja Jonas. – Ji visada palaikydavo, nesu išgirdęs jokio priekaišto.“
Į pokalbį įsiterpusi Aldona gyvenimo palydovą taip pat gyrė: „Geras vyras ir tėvas. Padėdavo vaikus auginti. Man niekad nebuvo dėl ko juo skųstis“.
Ir pasakoja, kad linksmo būdo sutuoktinis nelieka nepastebėtas. Kad ir kaip Sausio 13-osios dalyvį jį prisimena – jei tik mini Vilniun važiavusius, visad taria ir Jono Žviliaus pavardę.
„Aš nenoriu, bet mane pastebi. Gal nesu geras oratorius, bet mąstyti sekasi gerai“, – šypsosi ir pats kuliškis.
Medalis – iš Prezidento rankų
Joną 2006 metais atsiminė ir pati Prezidentūra – Laisvės gynėjų dienos proga apdovanojo Sausio 13-osios atminimo medaliu. Ranką jam ir kitiems kuliškiams spaudė bei už gintą Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę dėkojo Prezidentas Valdas Adamkus.
Drąsų ir aktyvų savo bendruomenės narį už ryžtą, dvasinę stiprybę ir pasiaukojimą ginant Lietuvos nepriklausomybę prieš trejus metus padėka apdovanojo ir Kulių bendruomenė „Alantas“.
Rytoj sueis lygiai trisdešimt metų, kai beginkliai tautiečiai stojo prieš tankus ir pasipriešino sovietų agresijai. Savo veiksmais ir drąsa parodė, kokia brangi jiems Lietuva ir kad jos laisvės gyvi ar mirę neatiduos.
Per tą trisdešimtmetį keitėsi žmonių kartos, požiūris į savo šalį ir net vertybės. Ko šiandien Lietuvoje pasigenda pats tos nakties įvykiuose dalyvavęs Jonas?
„Nebėra vienybės, pakantumo, per daug pagiežos“, – kiek liūdnai sako. Tačiau nosies nenukabina ir duoda labai gerą patarimą. „Mums visiems – nuo pačių aukščiausių valdžios pareigūnų iki paprasto žmogaus – reikia išmokti himno žodžius ir pagal juos gyventi. Įsiskaitykite, kokie prasmingi tie žodžiai.“