Naujausios
Pradžia – Rietavo knygyne
Dar studijuodama Vilniaus universitete verslo vadybą ir administravimą, Greta suprato, kad norėtų savo gyvenimą kurti Plungėje. Lukas jai pritarė, nors artimieji šį sumanymą priėmė skeptiškai. Juk mergina universitetą baigė su pagyrimu, jai ir didmiesty būtų kur save realizuoti. Bet Greta įsitikinusi: „Būna žmonės, kurie atvykę iš mažųjų miestų nori likti didmiestyje, kiti – nori grįžti. Mes iš tų, kurie norėjo grįžti. Atsikandome to miesto šurmulio per ketverius ten praleistus metus.“
Jauna pora ėmė domėtis kavos kultūra, jos gaminimo subtilybėmis. Lankė seminarus, skaitė knygas ta tema ir nusprendė pradėti kavos verslą.
Dabar Greta šypsosi prisiminusi, kaip jie išbandė savo verslumą Rietavo knygyne pastatę „juokingą, mažytį kavos aparatą“ ir sulaukdavo per dieną užeinant vos vieno ar dviejų žmonių.
Bet netrukus Savivaldybė paskelbė Plungės miesto centre buvusio knygyno patalpų nuomos konkursą ir jaunutė pora drąsiai ėmėsi šio projekto, nes knygų skaitymas taip pat buvo abu vienijanti aistra. Taip jų gyvenime atsirado kavos baras „Exlibris“.
Greta apie kavos gaminimą, rūšis, kokybę galėtų kalbėti visą dieną. Ir tai nėra tuščias domėjimasis: žinias apie kavą charizmatiškoji pora pritaiko savo darbe. Greta pabrėžia, kad jų tikslas – pateikti žmonėms tik labai gerą kavą.
Muzikinių potyrių ir pasimatymų vieta
„Bet kokios kavos gali daug kur išgerti, bet geros, įdomių rūšių ir skonių įvairovės yra sunkiau gauti, – sako Greta. – Būtent tokią vietą stengėmės čia ir sukurti, o tuo pačiu gavome įdomią erdvę, kurią išnaudojame muzikiniams pasirodymamas. Pradžia buvo Luko brolio, Nido Danilevičiaus, klasikinę muziką tada studijavusio Austrijoje, koncertas. Po to organizavome kitų muzikantų pasirodymus ir pamatėme, kad žmonės mielai ateina ir klausosi. Mums irgi labai smagu, gaunam gerų emocijų, pasikraunam.“
„ExLibris“ bendradarbiauja su Plungės jaunimo taryba, miesto Viešąja biblioteka, remia jų renginius, organizuoja bendras akcijas. Prieš keletą metų, bendradarbiaudami su Savivaldybe, surengė bardų festivalį, mat Plungėje trūko dainuojamosios poezijos. Jų iniciatyva čia skambėjo bardų Dariaus Žvirblio, Jono Baltoko, Viktorijos Raibužytės, ansamblio „Baltos varnos“ (kuris, beje žada vėl neilgtrukus aplankyti barą), „Atikos“ ir kitų balsai.
Labiausiai Luką ir Gretą žavi tai, kad yra nuo nieko nepriklausomi, gali su lankytojais išgerti kavos, kalbėtis visokiausiomis temomis, išgirsti įdomių istorijų iš grįžusių emigrantų. Dažnai čia pirmąsyk susitikę žmonės tampa draugais, o kai kas net sutiko gyvenimo meilę. Gretai tai ypač malonu. Jau dvi poros per savo vestuves fotosesiją surengė būtent „ExLibryje“, tarp knygų ir kavos staliukų, mat teigė čia ir susipažinę.
Atsivedančių savo kultūringus augintinius taip pat yra. Jie duoda jaukumo barui. Vos atsidarius šiai vietai išgerti kavos ar suvalgyti ledų ateidavo kelios besilaukiančios moterys, o dabar, matydama jas užsukančias su septynmečiais vaikais, Greta sako suprantanti, kaip greitai prabėjo tie metai ir jų kavos barui jau taip pat 7-eri.
Koks plungiškių skonis?
Plungėje, kaip pastebėjo Greta, mėgstama braziliška kava, kuri turi šokolado, kakavos, riešutų poskonių.
„Gurmanams turime ir Etiopijos, Tanzanijos, Ugandos, Kenijos ir kitų įdomesnių rūšių kavos. O pagrindinė mūsų kava – vienos rūšies braziliška, 100 proc. arabika. Nenaudojame mišinių, žinome, koks porūšis, auginimo aukštis ir t. t. Mūsų baristos (it. „barista“ – „kavos ruošimo meistras“) gali apie tai paaiškinti žmogui, nes yra specialiai apmokomi.
O „ant bangos“ dabar, sako Greta, yra vadinamoji mača late, gaminama iš smulkintų arbatos lapelių ir turinti daug tanino (antioksidacinės medžiagos). „ExLibrio“ bare ji gaminama su augaliniu pienu.
Kavos baro savininkai stengiasi kur nors nuvykę išbandyti kuo daugiau rūšių kavos, mėgsta degustuoti ir su kolegom. Jaunieji verslininkai turėjo galimybę vykti kelioms savaitėms pagal „Erazmus“ programą į Vokietiją, pasimokyti pupelių skrudinimo, kavos gaminimo paslapčių.
„Kai geriama prasta kava, burnoje kartaus rūgštumo skonis lieka visai dienai, – dalijasi savo patirtimi Greta. – To nebūna geriant gerą kavą, net ir stiprią espreso. Geroje kavoje mažai aliejaus, ji gerai skrudinta. Pradžioje mes žmogui duodame silpnesnę kavą, po truputį laviname jo skonio receptorius. Kasmet dalyvaujame kavos festivaliuose Vilniuje, kur susirenka kavos skrudintojų, šokolado gamintojų. Lietuva viena stipriausių kavos kultūros šalių, nes pas mus daugiausia geriama gryna arabika. Italijoje ji maišoma su robusta, o pas mus žmonės nori skonio.“