
Naujausios
Užaugo tarp sėklų lentynų
„Žemaičiui“ užsukus į „Klėtelę“, sutinkame už prekystalio besisukančias Medą ir Dalią. Trumpam perleidusios prižiūrėti parduotuvę kolegei, juodvi pakviečia į antrąjį aukštą. Čia, aplinkui kaukšint statybininkams ir burzgiant grąžtams („Klėtelė“ prieš kelerius metus iš nedidelio namuko persikėlė į erdvesnes patalpas, tad vis dar gyvena įkurtuvių dvasia), susėdame prie arbatos puodelių ir netrukus įsišnekame apie šeimos verslo pradžią.
Dalia juokdamasi pasakoja, kad Meda, galima sakyti, senojoje „Klėtelėje“ užaugo. „Pamenu, atėjusi dirbti jos vežimėlį pastatydavau tarp lentynų. Būdavo, užeina klientai ir stebisi – kas ten niurzga. Taip ir užaugo, o dabar – pati diplomuota agronomė. Dabar mes iš jos mokomės.“
Regis, kitaip ir negalėjo būti – nuo mažumės matydamos tėvų darbinę veiklą, girdėdamos jų pašnekesius namuose, atžalos neretai pasirenka eiti savo gimdytojų keliu. Tad niekam nebuvo didelė staigmena, kai baigusi mokslus Plungės „Saulės“ gimnazijoje mergina pasirinko studijuoti agronomiją.
O štai Dalios, baigusios medicinos mokyklą ir įsidarbinusios medicinos seserimi, darbo „Klėtelėje“ pradžia buvusi neplanuota ir jai pačiai netikėta. „Grįžusi į Plungę pamačiau, kad neišsilaikysiu iš savo algos, kuri tais laikais siekė vos 600 litų, o vien buto nuomai reikėjo 500. Ir iš tėvų imti nenorėjau. Tuo metu jau draugavau su Rolandu, jis sykį paprašė – nueik, į lentynas sudėliok sėklų pakelius. Aš tas dėžes prasidarau, pradedu dėlioti. Viena moteris įeina, kita įeina. Klausia pomidorų sėklų. Sakau: yra čia kažkokios, bet nei kuo jos skiriasi, nei kurią rūšį pasiūlyti... Taip po truputį pradėjau domėtis. Laimei, mokykloj tiek biologija, tiek chemija ir fizika gerai sekėsi. Iki šiol klientai stebisi, iš kur taip gerai išmanau apie trąšas, o aš jiems sakau – taigi pas Antaną Lapuką chemiją mokiausi“, – šypsosi Dalia.
Masino žemės ūkio technika
Pradėjusi gilintis į naują sritį, moteris į mediciną nebegrįžo. Įtraukė darbas „Klėtelėje“, seminarai, žemės ūkio parodos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, atsirado ryšių su gėlininkais ir ūkininkais.
Kurį laiką „Žemaitijos sėklos“ siūlė ir apželdinimo paslaugas, sėjo vejas, bet už to neužsikabino. Dalia prisiminė šeimoj buvus pasvarstymų, kad gal Meda galėtų rinktis studijuoti apželdinimą, tačiau jos pačios akys krypo visai į kitą pusę.
Kaip bebūtų, visos moksleiviškos šeimos vyresnėlės vasaros prabėgo „Klėtelėje“ – reikėjo tėvams padėti, be to, buvo galimybė šiek tiek užsidirbti. Mergaitė nuo mažumės kartu su tėčiu ir broliu žaidė šachmatais, dalyvaudavo įvairiose varžybose. Menams gabi moksleivė lankė ir Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos dailės skyrių, turėjo minčių apie architektūros studijas. Tačiau suabejojusi, ar įstos, dėmesį nukreipė į agronomiją.
Prisiminė vieną vasarą su tėvais Kėdainiuose aplankytą „Agrovizijos“ parodą, kurioje jaunos plungiškės dėmesį patraukė... šiuolaikinė žemės ūkio technika, išmanieji traktoriai, dronai.
Vėliau draugai stebėjosi, kodėl ji stojo į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją, kodėl itin gerais pažymiais gimnaziją baigusi mergina pasirinko agronomijos studijas, kur neva stoja tik niekur kitur nepriimti jaunuoliai.
Pasak Medos, dalis tiesos tame yra, mat daugelis jos kursiokų – ūkininkų vaikai, neskiriantys daug dėmesio mokslams, tačiau jau nuo mažumės žinantys, kad baigę studijas dirbs tėvų ūkiuose, o vėliau juos ir perims. Esą tai žinodami dėstytojai net pas-
kaitas sudėliodavo taip, kad penktadieniai būtų laisvi, tad jau ketvirtadienio vakarais daugelis studentų skubėdavo grįžti namo – kas arti, kas sėti.
O plungiškė, kad laisvas laikas nenueitų veltui, įsiprašė atlikti praktiką įmonėje „Dojus Agro“, prekiaujančioje „John Deer“ žemės ūkio technika. Čia jai buvo paskirtos rinkodaros asistentės pareigos. Nors prisipažino tada menkai išmaniusi, kas yra toji rinkodara, pradėjusi gilintis pamažu atrado naują savo talentą. Pradėjo rašyti straipsnius žemės ūkio tema, o ir įmonė džiaugėsi radusi jauną specialistę, kuri ne tik geba sklandžiai rašyti, bet ir išmano tai, apie ką rašo.
Užsuka ir pirkti, ir patarimo paklausti
Studijų metais ir atlikdama praktiką Meda save išbandė ne vienoje įmonėje. Ir sako savo kailiu patyrusi, kuo skiriasi darbas didelėje korporacijoje, kur pagrindinis tikslas – kuo daugiau parduoti, ir šeiminis verslas tokiame nedideliame mieste kaip Plungė.
„Mes „Klėtelėj“ jei matom, kad žmogui tikrai nereikia to trąšų pakučio, tai taip ir pasakom, kad ir be to daržovės puikiai užaugs, kam dabar tą chemiją purkšti, o po to valgyti. Arba kam pirkti du sėklų pakelius, jei šeimai užteks daržovių ir iš vieno“, – sako Meda.
Dukrai antrina ir Dalia, atskleisdama, kad toks betarpiškas bendravimas su klientais kartais atsisuka antru galu. Pasitaiko ir tokių situacijų, kai nusipirkę trąšų kokioje kitoje parduotuvėje, žmonės užsuka į „Klėtelę“ pasiklausti, kaip jas naudoti. Tada esą ir apmaudu būna, kad susigundę gražia reklama net ir ištikimi klientai nusiperka kitur, kartais dargi brangiau sumokėdami, o reikiamos informacijos ten negauna, todėl patarimo vis tiek traukia pas juos.
„Mūsų išskirtinumas toks ir yra, kad stengiamės išaiškinti, patarti. Neužtenka, kad sėklų pakelis kabėtų lentynoje. Juk sėklų dabar visuose prekybos centruose gali rasti. Kai jie nuolaidas skelbia, iškart pajuntam – netenkame dalies savo pirkėjų. Bet taip jau yra, būdamas mažas prieš didelį nepašokinėsi“, – įsitikinusi D. Mačiuitienė.
Kitas žingsnis – į internetą
Dideliu išbandymu šeimos verslui tapo ir karantinas, kada dėl kurį laiką galiojusių ribojimų klientus buvo galima aptarnauti tik prie parduotuvės durų. Tuomet veiklios šeimos moterys nusprendė, kad „Klėtelei“ laikas kelti koją į internetinę erdvę, mat būtent ten tuo metu persikėlė kone visa prekyba.
Iniciatyvos ėmėsi Meda. Mergina pradėjo bendrauti su klientais socialiniuose tinkluose, filmuoti ir skelbti trumpus filmukus apie daržininkystę, dalintis informacija, ką kada sėti ir sodinti.
„Žmonės ėmė rašyti žinutes, klausti, kur rasti tą mūsų „Klėtelę“ ir ką joje galima įsigyti. Supratome, kad nėra prasmės reklamuotis internete, jei neturi savo internetinės parduotuvės, todėl ėmėmės ją kurti. Tada reikėjo galvoti, kaip ją išreklamuot. Pirmus 4 mėnesius galvojome, kad ta mūsų naujoji internetinė parduotuvė neveikia, nes užsakymų beveik nebūdavo. Bet po truputį ir čia reikalai įsilingavo. O nuo sausio pradžios dabar kaip šovėm, kad vos spėjam pakuoti ir siųsti užsakymus“, – sėkminga šių metų pradžia pasidžiaugė M. Mačiuitytė.
Idėja žengti į internetą šeimai leido pasiekti tą grupę žmonių, kurie „Klėtelės“ duris paprastai retai praveria – jaunimą ir vidutinio amžiaus klientus. Ir dabar Mačiuičiai džiaugiasi sulaukiantys užsakymų iš visos Lietuvos ir net... Estijos. Sako, kartais net nustembantys, kodėl užsisakoma būtent pas juos, jei tokių internetinių parduotuvių šiais laikais – apstu.
„Gal dėl to, kad ta mūsų parduotuvė ne tokia, kaip visos kitos, nes ten dalinamės ir praktiniais patarimais, – svarsto D. Mačiuitienė. – Žinių per 20 metų sukaupiau tikrai nemažai, todėl galiu aprašyti, kuo skiriasi viena veislė nuo kitos. Nes paėmęs, tarkim, pomidorų sėklų pakutį beveik ant kiekvieno rasi užrašytą, kad ši veislė pasižymi skaniais pomidorais. Bet jei visi skanūs, kaip išsirinkti? Gal šita veislė atsparesnė marui arba patys pomidorai labai minkšti, sultingi? Žmonėms patinka gauti tokią informaciją, kad galėtų apsispręsti, ką pirkti.“
Moterys pasakoja pačios nustebusios, kai pastebėjo, kad perkantieji internetu beveik visiškai nesidomi kainomis, bet ieško įdomių, išskirtinių veislių. Antai pastaruoju metu perkamiausia prekė „Klėtelės“ internetinėje parduotuvėje buvo plėšomo pomidoro sėklos. „Kas keisčiausia, kad jų kaina kosminė buvo – 5 eurai už 5-ias sėklas. Parduotuvėje tokių niekam neįsiūlytume, o internete išpirko visą turėtą kiekį“, – stebėjosi Meda.
Pastebėjusios šią tendenciją dabar mama su dukra sako specialiai užsisakančios daugiau tokių prekių, kurių nerasi kitose daržininkų parduotuvėse. Pavyzdžiui, vienintelės Lietuvoje siūlo įsigyti Lietuvoje išvestų daržovių veislių sėklų iš Babtų instituto. Turi didelį asortimentą arbūzų sėklų.
Beje, turbūt dar ne daug kas žino, kad saldūs arbūzai dabar puikiai dera ir Lietuvoje, lauke. Pasak Medos, pernai „Lidl“ prekybos centras nemažą jų kiekį įsigijo iš vieno lietuvio ūkininko. Tokios naujovės vilioja ir mėgėjus daržininkus.
„Turime ir čia, Plungėje, tarp pirkėjų tokių, kurie atėję į parduotuvę klausia, ką naujo galime pasiūlyti. Antai tokie garbaus amžiaus sutuoktiniai kartą per mėnesį atvažiuoja į paštą pasiimti pensijos, tada per gatvę ir – pas mus. Todėl kai tik gaunu ką nors įdomesnio, visad atidedu jiems. Man pačiai kartais ta egzotika per daug egzotiška atrodo, bet tik ne šiai senukų porai“, – nusijuokė Dalia.
Daržas – į madą
Statistiniai tyrimai rodo, kad per karantiną išlaidos sodininkystei ir daržininkystei pasaulyje išaugo 77 procentais. Be to, daržininkyste ima domėtis vis jaunesnio amžiaus žmonės. Tai neabejotinai susiję su daugeliui dabar aktualia sveika gyvensena ir ekologija, vis dažniau girdime kalbant ir apie tvarų vartojimą, tausojantį aplinką.
Nieko dabar nebestebina ir dažname kieme žaliuojančios daržovių lysvės. Pasak Medos, į madą ateina užsiauginti ne tik daržovių, žalumynų savo kasdieniam stalui, bet ir skinamų gėlių puokštėms komponuoti, kad nebereikėtų jų pirkti parduotuvėje.
Atsiliepdama į šias tendencijas Meda sukūrė rinkinį vaikams „Daržo laboratorija“, skatinantį mažuosius atsitraukti nuo kompiuterių bei telefonų ekranų ir pasinerti į smagų nuotykį sėjant sėklytes ir stebint, kaip jos dygsta, atliekant smagius gamtinius eksperimentus. Šių rinkinių plungiškė padovanojo vietos lopšeliams-darželiams. Ir pasidžiaugė kitąmet perskaičiusi, kad šios įstaigos taip susidomėjo daržininkyste, jog savo kiemuose įsirengė pakeltas lysves.
Nereikia nė sakyti, kaip būna smagu, kai net ir maža iniciatyva sulaukia palaikymo ir it ta sniego gniūžtė išsirutulioja iki didelių pokyčių. Norėdama ir toliau skatinti požiūrį, kad daržininkystė gali būti smagi ir naudinga, Meda praėjusį rudenį sukūrė drabužių liniją „Garden Mood“. „Daržas jau madoje, o dabar laikas madą atvesti į daržą“, – skelbia ji, pristatydama šį savo sumanymą.
Bet kodėl – drabužiai? – teiraujamės nustebę. Ir kodėl jaunoji agronomė nėrė dar ir į šią sritį? Pasirodo, Meda siuvimu susidomėjo jau seniai. Dar mokyklos laikais įsigijo pirmą siuvimo mašiną ir pasisiuvo sau net kailinius, o dabar jau kurį laiką mokosi šio amato paslapčių Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokykloje. Be to, tęsia agronomijos magistro studijas Vytauto Didžiojo universitete.
Kaip pati prisimena, šalia mokslų nuo pat jaunų dienų visada būdavo ir koks nors darbas – teko dirbti trenere šachmatų mokykloje, konsultante „Senukuose“, praktikuotis medelyne bei žemės ūkio technika prekiaujančioje įmonėje. Dabar laisvu nuo mokslų laiku talkina tėvams „Klėtelėje“ ir viliasi šiomis dienomis sulaukti kvietimo atlikti praktiką Danijoje, Aarhus universiteto mokslų centre.
O pabaigusi studijas gal grįš į gimtąją Plungę? – teiraujamės Medos. Ir išgirstame gana tvirtą „Kodėl gi ne“. Bet kol tai nutiks, sutariame su Meda ir Dalia susitikti dažniau – moterys žada savo žiniomis dalintis ir su „Žemaičio“ skaitytojais. Tad nekantriai lauksime jų straipsnių, juolab kad jau pats metas pradėti planuoti, ką sėsime ir sodinsime šiemet. Neatsilikime nuo madų!