Prisimintas žygis Simono Daukanto keliu

Prisimintas žygis Simono Daukanto keliu

Akmenė, 11

Prisimintas žygis Simono Daukanto keliu

Simono Daukanto gimimo 220-osios metinės jo vardo Papilės gimnazijoje (Akmenės rajonas) paminėtos konferencija „Kultūros kelias Daukantui“.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Aptartas sukakčiai skirtas birželio mėnesį įvykęs pusės mėnesio trukmės daugiau kaip 350 kilometrų pėsčiųjų žygis iš Papilės į Vilnių.

Jis buvo sumanytas paminėti Simono Daukanto kelią prieš 199 metus, kai tuomet būsimas rašytojas, istorikas Simonas Daukantas iš savo gimtinės Skuodo rajone į Vilnių nuėjo pėsčiomis, kad galėtų mokytis universitete.

Bent iš dalies galimą jo kelią atkartojo papilėniškiai ir etapuose įsijungę bendraminčiai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Kretingos ugdymo įstaigų, besivadinančių Simono Daukanto vardu, bei vienas kitas pavienis entuziastas. Daugumas jų vėl susitiko, atvykę į konferenciją Papilėje.

Papilėniškiai tapo trečiąja grupe, kuri per pastarąjį pusšimtį metų pakartojo Simono Daukanto kelią.

Spaudinių apie buvusius žygius ir apie S. Daukantą į konferenciją atvežė ir pristatė Plungėje gyvenantis Simono Daukanto bibliofilų klubo vadovas, pirmojo Lietuvoje bibliofilų laikraščio „Žemaičių bibliofilas“ redaktorius, knygų autorius Gintautas Černeckis.

Jis yra iš antrosios Daukanto kelią atkartojusios grupės, kuri startavo 1986-aisiais, o baigė 1988 metais.

Konferencijoje kalbėjęs Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos istorijos mokytojas Deimantas Karvelis susipažino su papilėniškiais, juos žygio pabaigoje pasitikęs Vilniuje. Istorikas priminė vieną iš S. Daukanto gyvenimo kredo: „Darbštumas, naudingas“.

Konferencijoje plojimais sutiktas vyriausias žygio dalyvis – 74 metų buvę pedagogas Steponas Adomavičius, kuris nė atkarpos nepraleido 368 kilometrų kelyje.

„Bet ne tas ėjimas buvo prasmė, – sakė žygio organizatorė Papilės Simono Daukanto gimnazijos pagrindinio ir neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Kristina Dorofėjienė sakė: – Vertybe tapo galimybė kalbėtis iš širdies. Apie viską. Matyti Lietuvą, jos žmones ir pamatyti, kiek joje gyva Daukanto dvasia ir mums patiems ją skleisti“.

Renginio ašimi tapo dalimis parodyto Edvardo Liachausko sukurto filmo „Kultūros kelias Daukantui“ premjera.

Autoriaus nuotr.

FILMAS: Filmą apie Simono Daukanto kelio pėsčiomis į Vilnių atkartojimą sukūrė Edvardas Liachauskas.

DOVANA: Papilės Simono Daukanto gimnazijos pagrindinio ir neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Kristina Dorofėjienė priėmė Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos atstovų dovaną – plakatą, vaizduojantį žygį „Kultūros kelias Daukantui“.

NUOTRAUKOS: Papilės Simono Daukanto gimnazijoje vykusios konferencijos dalyviai žiurėjo pėsčiųjų žygio nuotraukas.