
Naujausios
Gyvenimą sujaukė liga
Dar prieš bemaž pusantrų metų Adomas buvo visiškai sveikas vyras – vairavo automobilį, dirbo mėgiamą mūrininko darbą, gyveno aktyvų gyvenimą ir niekuo nesiskundė. Tačiau netikėtai užklupusi liga – galvoje atsiradęs auglys – staneliškio gyvenimą, kaip jis sako, apvertė aukštyn kojomis.
„Patikėkite, nėra lengva išgirsti, kad tavo galvoje didžiulis auglys, spaudžiantis regos nervą, o po jo šalinimo operacijos pabusti visiškoje tamsoje. Ištinka šokas. Apima panika. Imi savęs klausinėti, o kas dabar bus, kas manęs laukia, kam aš toks būsiu reikalingas ir ką aš galų gale veiksiu. Elementarus televizoriaus žiūrėjimas ar naujienų skaitymas internete tampa neįmanomais dalykais“, – ligos, beveik visiškai atėmusios regėjimą, pradžią prisiminė staneliškis.
Pasak jo, svarbiausia tokiais momentais yra neleisti sau palūžti. Kad taip nenutiktų, Adomas daug laiko skyrė, jo žodžiais, bendravimui su savimi. Vyras sau įkalbėjo, kad tamsa – laikina, o kol ji atsitrauks, reikia rasti širdžiai artimą veiklą.
Tad, apsipratęs su namų aplinka, jis nutarė į rankas imti medžio pliauską ir skaptuką. Kaip apdirbti medį, buvo susipažinęs dar vaikystėje. Meistrystės pavyzdžiu jam buvo tėvas ir bočelis. Be to, drožybos staneliškis kažkiek mokėsi ir mokykloje. Darbas su medžiu jam labai patikęs, todėl rimtai svarstęs galimybę šio amato mokytis profesinėje mokykloje.
Bet, kaip sakoma, žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Taip nutiko ir Adomui, kuris tapo statybininku-mūrininku.
Šios profesijos subtilybių išmoko ne tik krimsdamas mokslus profesinėje mokykloje, bet ir dirbdamas patyrusių meistrų pagalbininku.
„Dirbdamas su jais stebėdavau kiekvieną smulkmeną ir dėdavausi į galvą. Išmokau pagal senoviškas technikas mūryti krosnis, židinius. Paskui susipažinau su akmeniu. Iš skaldyto akmens mūrydavau tas pačias krosnis ir židinius, tvoras, arkas, net pastatus. Patikdavo tas darbas, nes man jis prilygdavo kūrybai – skeli akmenį ir žiūri, kas gausis. Po to dėlioji, mūriji. Jei atgausiu akis, tikrai grįšiu prie šių darbų. Tada laikas tiesiog praskriedavo“, – su užsidegimu pasakojo Adomas, laikinai, kaip jis tiki, mūro darbus padėjęs į šalį ir dabar visiškai atsidavęs drožybai.
„Skiedros garsas mane ramina“
Iš tėvų paveldėtoje šimtametėje sodyboje kartu su broliu gyvenantis staneliškis ne tik savo drožinius parodė, bet ir po meistarnes pavedžiojo.
„Šiose patalpose atliekamas juodasis darbas – pasiruošiu medieną. Jos man parūpina geri draugai. Atveža ir storžievio beržo, ir klevo, ir trešnės. Pastarosios medis, matote, ypatingas – su raštu, tvirtas. Ne prastesnis ir beržas, bet būtina, kad jis būtų augęs palaukėje. Tokie – itin tvirti, neskalūs. Iš tokios medienos drožti šaukštai, samčiai ar kiti daiktai – ilgaamžiai“, – rodydamas bičiulių atvežtas beržines trinkas sukauptomis žiniomis dalijosi drožėjas.
Kitose patalpose medis obliuojamas ir skaptuojamas. Paėmęs į rankas oblių ir medžio pliauskelę, Adomas rodė, kaip vyksta šis procesas. „Girdite? Čiūrkšt, čiūrkšt. Tas per medį traukiamo obliaus ir lekiančių skiedrų garsas mane ramina, hipnotizuoja“, – prisipažino vyras ir tuoj pat stvėrė skaptą. Demonstruodamas, kaip juo dirbama, sakė, jog šis įrankis jam – labai brangus, mat paveldėtas iš bočiaus.
Tiesa, medžio drožėjas saugo ne tik paveldėtus, bet ir savo paties pirktus įrankius. Tausoti juos išmoko iš tėvo, kuris savo atžaloms neleisdavo net prisiartinti prie kirvių, peilių, skaptų bei kitų įrankių, sakydamas, kad daiktą reikia vertinti.
Žinoma, tuomet dar vaikas Adomas su broliais mažai tėvo klausė. „Tėvo meistarnė mus traukė kaip magnetas. Vos tik jis išeidavo į darbą, mes iškart bėgte į ją. Kas kalti, kas skaptuoti, kas kapoti. Po to stengdavomės viską į vietas sudėlioti. Bet kur tau! Tėvas iškart suprasdavo, kad buvome apsilankę. „Kirvis atšipęs – kirtai per šaką!“ – šaukdavo“, – dalijosi prisiminimais apie pirmuosius bandymus meistrauti.
Be muzikos – nė dienos
Meistras suskaičiavo jau išdrožęs per 400 šaukštų ir samtelių. Dalį jų padovanojęs, dalį, prisipažino, ir pardavęs. Anot staneliškio, širdį paglosto, kai žmogus paima šaukštą ir pasidžiaugia. Tiesa, iš pradžių retas tikėjo, kad labai silpnai matantis Adomas pats išdrožia ir iki smulkmenų viską nudailina. Net draugai juokaudami sakydavo, kad jis iki ligos buvo šaukštų prisidaręs ir dabar juos traukia iš stalčių.
„Dabar galiu tik patvirtinti, jog pasakymas, kad mėgiamą darbą gali dirbti užsimerkęs, yra visiška teisybė. Man nereikia matyti, kad išdrožčiau kažką. Imu ir drožiu, išliesdamas kiekvieną lopinėlį. Matau pirštų galiukais. Nors neneigsiu, kad pirmieji kartai buvo nedrąsus. Nejauku buvo ir įrankį paimti, ir drožti. Bet apsipratau ir dabar negaliu sustoti. Nuglostau kiekvieną savo darbelį. Taip malonu, kai pavyksta taip, kaip norėjau“, – žvelgdamas spindinčiomis akimis pasakojo Adomas.
Drožybai vyras beveik kasdien skiria gerą pusdienį. Prieš sėsdamas prie darbų, kieme pasportuoja, nusiprausia šaltu vandeniu, pavalgo.
Tiesa, nė dienos staneliškis neapsieina ir be muzikos. Norėdamas atsikvėpti nuo darbų, ima į rankas gitarą ar armoniką. Kaip pats sako, ir veiklos turi, ir širdį nuramina.
Muzikuoja – muša būgnais – Adomas ir Plungės aklųjų ir silpnaregių draugijos, į kurią įsiliejo po nelaimės, susitikimuose. Į muzikinę veiklą jį ir kitus draugijos narius įsuko Aldona Smagurienė.
„Oi kaip mes smagiai ten laiką leidžiame. Pamuzikuojame, pabendraujame, arbatos atsigeriame. Visi mes ten vienodi, tad kalbos turime, patirtimis pasidaliname“, – kalbėjo vyras, pasak kurio, šios draugijos dėka paįvairinantis kasdienybę, naujų bičiulių suradęs.
Galvoje – daugybė planų
„Tenka pripažinti, kad liga, dėl kurios beveik visiškai netekau regėjimo, atsijojo ir draugus. Anksčiau, žiūrėk, vienam, kitam padedi. Taip ir sukosi draugystės. O ištikus nelaimei, dalis draugais laikytų žmonių iš mano gyvenimo pasitraukė. Liko tikrieji, ištikimiausi, kurie nepamiršta, aplanko, paskambina. Ir šiandien jau kiek skambučių sulaukiau. Juk mano gimtadienis. Malonu, kai prisimena“, – apie patikrintą draugystę kalbėjo tą dieną, kai lankėmės, 52-ąjį gimtadienį sutikęs Adomas.
Ir nors sunki liga pastaruosius jo gyvenimo metus pavertė tikru išbandymu, staneliškis toli gražu neprimena gyvenimu nusivylusio vyriškio.
Atvirkščiai – jis spinduliuoja pozityvumu ir gera nuotaika. Anot paties Adomo, žmogus pats yra savo likimo kalvis, todėl, kad ir kaip gyvenime būna sunku, labai svarbu rasti savyje jėgų eiti pirmyn ir negalvoti, kaip tau blogai.
„Kai viskas man nutiko, nemaniau, kad esu nuskriaustas likimo. Raminau save, kad yra žmonių, kuriems – daug blogiau. Tai man padėjo neįklimpti į depresiją. Juk dažnai būna, kad po tokių sukrėtimų nusigeriama, nueinama klystkeliais. Džiaugiuosi, kad man pavyko su viskuo susitvarkyti ir gyventi toliau.“
Vis tik vyras užsiminė giliai širdyje tikintis, kad, kaip sako kai kurie daktarai, regėjimas sugrįš ir jis galės užbaigti pradėtą statyti lauko židinį, imtis naujų darbų.
„Idėjų mano galvoje – daug. Galvoju ir apie naujus drožinius, bet iš anksto nenoriu prisikalbėti. Tegu viskas vyksta taip, kaip likimo paruošta“, – pozityviai žvelgdamas į rytojų kalbėjo Adomas ir sakė esantis dėkingas visiems jį supantiems žmonėms – didžiausiam pagalbininkui broliui, kitiems artimiesiems bei bičiuliams. Be jų pagalbos, matant tik daiktų kontūrus ir šešėlius, savarankiškai gyventi esą būtų be galo sunku.