
Naujausios
Vaikystė, prabėgusi už Uralo kalnų
Valentina gimė ir užaugo Vakarų Sibire, Tiumenės mieste. Tėvai buvo paprasti kaimo darbininkai: tėvas dirbo pieno surinkimo punkte, o mama buvo namų šeimininkė, auginusi keturias atžalas.
Būdama dar visai maža mergaičiukė, netikėtai atrado didžiulį susidomėjimą knygomis.
„Aš dar net mokyklos nelankiau, kai jau buvau perskaičiusi visas bibliotekoje esančias knygas, tinkančias mano amžiui. Bibliotekininkė nebeturėjo, ką man pasiūlyti. O raidelių ir skaityti mane išmokė mama.“
Sėkmingai baigusi vidurinę mokyklą Valentina dėl profesijos ilgai galvos nesuko – įstojo į knygų prekių žinovės specialybę. Po studijų kurį laiką teko padirbėti knygyne.
Sykį knygynas, kuriame dirbo Valentina, gavo pasiūlymą vykti prekiauti į karinį dalinį.
„Viena kolegė atsisakė, kita taip pat negalėjo, tad likau tik aš. Mano viršininkas ir sako: „Valentina, tu važiuok, nes tavęs ten laukia likimas“, – pasakojo moteris.
Ir išties, viršininko žodžiuose tiesos būta. Išvyko mergina prekiauti knygomis pas kareivukus ir ten su jaunu bei žaviu lietuviu susipažino. Spontaniškai užsimezgusi jųdviejų draugystė greitai peraugo į didžiulę meilę. Tiumenės mieste pora sukūrė šeimą ir susilaukė trijų dukrų.
Meilės emigrantė
Po kurio laiko vyras nusprendė, kad nori sugrįžti į savo gimtąjį kraštą – į Lietuvą. Šeima įsikūrė Rietavo apylinkėse, gavo valdišką butą. V. Juknienė įsidarbino fabrike. Rodos, gyvenk sau laimingas ir galvos nekvaršink, bet likimas kartais mėgsta kokią kiaulystę iškrėsti.
„Negyvenom mudu su juo ilgai, išėjo ir paliko mane su visais vaikais, o tu sukis, kaip išmanai. Tuo metu plyšo iš skausmo širdis, buvo labai sunkus periodas, bet gyventi vis tiek reikėjo“, – gyvenimo vingius prisiminė V. Juknienė.
Moteris viena ilgai neužsibuvo, netrukus atsirado žmogus, ant kurio peties padėjus galvą palengvėdavo ir eiti kartu per gyvenimą buvo smagiau.
„Kartu išgyvenome net 45 metus. Laiminga šalia jo buvau ir visada turėjau tvirtą petį, į kurį buvo galima bet kada atsiremti. Tik, deja, prieš gerus metus Dievulis jį pasiėmė su savimi.“
Vis tik moteris pasidžiaugė, kad ją supa itin geri ir nuoširdūs žmonės. Po vyro mirties liko viena pati, mat vaikai savo gyvenimus susikūrė už tūkstančių kilometrų. Tačiau pašnekovė sakė Rešketėnuose nesijaučianti vieniša ir prašė perduoti didžiulę padėką Rietavo socialinių paslaugų centro darbuotojoms Danutei Stončiuvienei, Vidai Meškauskienei, Ingai Šimkuvienei ir Violetai Kazlauskienei, taip pat Tverų seniūnijos socialinei darbuotojai Zofijai Kuzminskienei ir pačiam seniūnui Antanui Zalepūgui.
Aktyvi ir pasiaukojanti dėl kitų
V. Juknienė turbūt yra aktyvi iš pačios prigimties. Nėra dienos, kad ji ramiai sėdėtų ir apie kitus nepagalvotų. Net dešimt metų moteris buvo Rešketėnų kaimo seniūnaitė ir sprendė įvairius kaimo, o kartais ir asmeninius gyventojų reikalus.
„Kartą atėjusi kaimynė manęs paklausė, o kažin kaip mus, vienišus ir atokiau gyvenančius senelius, policija saugo? Aš tuoj pat paskambinau į policiją pasiteirauti, kaip viskas vyksta ir kokia situacija yra. Teko gerokai pakovoti dėl vietos po saule su atitinkamom įstaigom, bet aš pasiekiau savo“, – pasidžiaugė pašnekovė.
V. Juknienės iniciatyva net penki kaimai – Rešketėnų, Kyvaičių, Adomaičių, Palūkalnio ir Avižaičių – buvo apjungti į saugios kaimynystės grupę. Nuo tada savo ir savo aplinkos saugumu dar atsakingiau rūpinasi ir patys sodybų šeimininkai, glaudžiai bendradarbiaudami tiek su Rietavo policijos pareigūnais, tiek su saugios kaimynystės grupės koordinatore tapusia Valentina.
Rūpestingoji kaimo žolininkė
Pačios V. Juknienės sodyba tarsi pasislėpusi atokiai nuo visų akių ir apsupta įstabaus gamtos grožio. Čia moteris gyvena jau visus trisdešimt metų. O vaistažolės ją paviliojo prieš gerus du dešimtmečius. Visko išmoko pati, vedama didelio užsispyrimo ir susidomėjimo. Skaitė knygas, informacijos ieškojo interneto puslapiuose. Būdavo, kad dominančios žolelės specialiai ieškoti išeidavo į laukų platybes. Tiesa, ne visada pavykdavo surasti.
„Mūsų gamta yra labai turtinga. Pačioje pradžioje žoleles rinkau kitai žolininkei, bet ilgainiui susidomėjau ir pati. Ėmiau domėtis, kokiam negalavimui gydyti kokios vaistažolės yra tinkamos, kaip ir kada jas reikia rinkti, džiovinti.“
Žoliauti V. Juknienė pradeda nuo ankstyvo pavasario. Pirmiausia skabo pumpurus, po to apsirūpina medžio žievėmis. Tada ateina metas skinti lapus: šalpusnių, beržų, kiaulpienių, varpučių, liepų, lazdynų, užpilams ir arbatoms reikalingų, taip pat ir augalų šaknis. Iš vasarinių žolynų patys pagrindiniai yra čiobreliai, jonažolės, kraujažolės, gauromečio ir kitos žolelės.
Moteris teigia pažįstanti per šimtą skirtingų rūšių žolelių, bet iki pat šiol dar stropiai mokosi. O kurių rasti nepavyksta, savo kieme užsiaugina pati.
„Esu pastebėjusi vieną dalyką, kad visos man reikalingos žolelės kažkokiu stebuklingu būdu pačios atsiduria mano kieme“, – juokėsi moteris.
Pasidomėjus, kokios žolelės yra pačios populiariausios, V. Juknienė skuba vardinti: kraują stiprinantys mišiniai, cholesterolį iš kraujo valanti arbata, kraujospūdį reguliuojančios, širdies veiklą gerinančios žolelės.
Valentinos pastebėjimu, žoleles dažniausiai perka miestiečiai, o kaime gyvenantys žmonės yra linkę patys eiti žoliauti. O V. Jukniene savo žolelių mišiniais prekiauja mugėse ir įvairiuose renginiuose. Bet, kaip ji pati sako, ne dėl pinigų tai daranti, o dėl galimybės pabendrauti su žmonėmis.
„Nieko daug iš tų žolelių neuždirbsi, man daug svarbiau yra išėjimas iš namų aplinkos, gyvas tarpusavio bendravimas, pagalbos suteikimas“, – kalbėjo žolininkė.