Savamokslis gitaros virtuozas Tadas Daumantas: „Aš gyvenu muzika“

Nuotrauka iš asmeninio Tado DAUMANTO albumo
T. Daumantas: „Muzika yra mano gyvenimas, ji suteikia jėgų, nuramina ir varo į priekį“
Plungiškis Tadas Daumantas, pirmąsias gitaros pamokas gavęs iš vyresnėlio brolio, vėliau pats meistriškai įvaldė šį instrumentą ir dabar koncertuoja su ryškiausiais Lietuvos scenos atlikėjais bei dėkoja likimui už suteiktą talentą – groti ir džiuginti klausytojus.

Didžiausias autoritetas – brolis

Dabar sostinėje gyvenantį gitaristą sutikome Plungėje, jam atvykus į gimtąjį miestą koncertuoti su kitu ne mažiau žymiu atlikėju ir dainų autorium Tautvydu Gaudėšium. Nuoširdumu ir kuklumu sužavėjęs pašnekovas atskleidė užaugęs A. Jucio gatvėje, daugiabučių namų kvartale.

Būdamas antrokas, T. Daumantas įstojo į Mykolo Oginskio meno mokyklą, birbynės klasę. Pasirodo, tai buvo ne tėvų prievolė, kaip įprasta manyti, o greičiau noras būti tokiu kaip pora metų vyresnis brolis Karolis, kuris jau buvo įstojęs mokytis į gitaros klasę.

„Sužinojęs, kad ir aš noriu lankyti meno mokyklą, brolis iškart pasakė – nekopijuok ir nebandyk taip pat groti gitara. Liepė rinktis ką nors kito. Tai ir pasirinkau nieko negalvodamas – grosiu su birbyne. Nesakau, kad nepatiko, bet visada, eidamas koridoriumi, viltingai žvelgdavau į estrados skyrių, kuriame buvo gitaros, būgnai ir kiti instrumentai“, – pasakojo plungiškis.

Baigęs meno mokyklą, jaunuolis jau kitą dieną paskambino buvusiam savo muzikos mokytojui ir pardavė birbynę, o už gautus pinigus įsigijo... gitarą, mat galvoje kirbėjo mintis sukurti savo grupę.

T. Daumantas iki šiol puikiai prisimena, kaip įkyriai prašydavo brolio pamokyti groti gitara, o šis tik numodavo ranka. Bet galiausiai išprašęs parodyti, kaip reikia groti gamą. Tada lyg žaibui trenkus iš giedro dangaus, atėjo suvokimas, kaip yra valdoma toji gitara. Instrumentas prilipo iškart ir nė akimirkai nesinorėjo jo paleisti iš rankų.

Noras groti buvo didesnis net už pirštus nuo ilgo brazdinimo netrukus ėmusį verti skausmą.

„Naktinė Pufaika“

Baigęs vidurinę mokyklą T. Daumantas gavo pasiūlymą per vasaros atostogas kartu su kitais muzikantais pagroti Palangoje. Tik netrukus paaiškėjo, kad grojimu to nė nepavadintum – jaunuoliams teko tiesiog stovėti ant scenos ir imituoti gyvą pasirodymą.

„Man labai nepatikdavo taip vaidinti, tad nebeiškentęs paprašiau, jog leistų iš tikro įjungti gitarą ir groti gyvai. Išmokau visas partijas ir parodžiau, kad moku puikiai groti. Tai ir buvo mano pirmieji kartai, kada grojau pasamdytas grupėje“, – prisiminė plungiškis.

Dėl nepalankių oro sąlygų koncertinę veiklą tąsyk teko nutraukti kiek anksčiau, nei buvo suplanuota. Su visa aparatūra iš Palangos sugrįžęs į Plungę, kad nebūtų nuobodu, Tadas prisijungė prie draugų kompanijos ir ėmė groti drauge. Pajutę kūrybinę kibirkštėlę, vaikinai sukūrė grupę ir ją pavadino „Naktinė Pufaika“.

Idėja buvo kurti šmaikščias ir juokingas dainas, kurias galėtų nusiųsti draugams ir juos pralinksminti. Netikėtai šovė mintis perdainuoti populiariąją grupės „Haddaway“ dainą „What is love“, ir ne bet kaip, o žemaitiškai.

Savo kūrinį pavadinę „Monės nier, tu mon neskombink“, plungiškiai sulaukė tokio populiarumo visos Lietuvos mastu, kad sunku net buvo patikėti savo sėkme.

nuotrauka
T. Daumantas nė neįtarė, kad kadaise draugams palinksminti sukurta daina atvers kelią į didžiąją muzikinę sceną/Linos RUIBIENĖS nuotrauka
 

Pirmieji koncertų užsakymai

Po pasibaigusių vasaros atostogų T. Daumantas išvyko į sostinę studijuoti reklamos vadybą. Tik atsikraustęs į studentų bendrabutį neteko žado – iš balkonų visu garsu sklido minėta jų daina.

„Dėl šios žaibiškai išpopuliarėjusios dainos buvome pakviesti koncertuoti po visą Lietuvą. Tiesiogine to žodžio prasme grojome be sustojimo iki pat 2009 metų. Per tą laiką išleidome du albumus, buvome labai rimti atlikėjai, stengėmės ir grojome atiduodami save visu šimtu procentų“, – pasakojo muzikantas.

Nė vienas studentų vakarėlis, šventė ar kitas renginys neapsieidavo be „Naktinės Pufaikos“ dainų, o kvietimai koncertuoti liejosi vienas po kito.

Bet 2009-aisiais į Lietuvą atėjus ekonominei krizei pramogų verslas kuriam laikui apmirė. Koncertų ir užsakymų stoką pajuto ir muzikuojantys jaunuoliai. Teko instrumentus kuriam laikui padėti į šoną ir ieškoti kito pajamų šaltinio.

Talentas, atvėręs kelius į sceną

T. Daumantas įsidarbino muzikos prekių parduotuvėje „Tamsta“ Vilniaus mieste. Kasdien sukinėjantis tarp įvairių instrumentų ir ten apsilankančių atlikėjų, plungiškis sulaukė netikėto pasiūlymo iš atlikėjo Kazimiero Likšos – groti jo grupėje „Karma“.

Talentingi ir darbštūs muzikantai be darbo ilgai nebūna – tuo spėjo įsitikinti ir pats Tadas, kai sulaukė dar vieno pasiūlymo prisidėti prie naujai renkamo kolektyvo – atlikėjos Monikos Linkytės grupės. Vėliau pakvietimai pasipylė lyg iš gausybės rago.

Plungiškis prisijungė prie „Golden Parazyth“ projekto, groja su jau minėtu atlikėju,irgi plungiškiu T. Gaudėšiumi grupėje „FC Baseball“, taip pat šiemet net du kartus Plungėje lipo į sceną su dainininku Vaidu Baumila.

„Šiandien aš gyvenu muzika ir mėgaujuosi ja, o darbų ir idėjų tikrai netrūksta. Mano pagrindinė palaikymo komanda, žinoma, yra šeima: žmona Dovilė, penkiametis sūnus Nojus ir mažoji – dar tik 1,5 metukų turinti dukrytė Liepa“, – džiaugėsi gitaristas.

T. Daumantas įsitikinęs, kad ne visada sėkmingą muzikanto karjerą nulemia kantrus ir ilgametis darbas. Kartais nusišypso sėkmė ir likimas tave apdovanoja talentu, kuriuo belieka džiaugtis pačiam ir dalintis su aplinkiniais.

Vedami tos minties trys bičiuliai ir gitaros specialistai: T. Daumantas, Giedrius Kubilius ir Arvydas Skernevičius, sukaupę ilgametę muzikavimo patirtį, 2012 metais nutarė išleisti knygą „Gitaros pradžiamokslis“, iš kurios kiekvienas pradedantysis gali pasisemti žinių.