
Naujausios
Vaikystės prisiminimai
Kaip daugumai mergaičių, taip ir Laimai vaikystėje labai patiko žaisti su lėlėmis. Tik anuomet nebuvo tokio gausus jų pasirinkimo, kaip yra dabar. Laima prisimena turėjusi vienintelę lėlę, kurią labai saugojo, mylėjo ir niekada nesiskirdavo su ja. Iki tos dienos, kai sumanė savo brangenybę išmaudyti – lėlė buvo sugadinta nepataisomai, o mergaitė ilgai liejo graudžias ašaras.
„Aš labai nemėgau tų „fabrikinių“ plastikinių lėlių. Jos tokios niūrios, šaltos atrodė, išpieštais ir sustingusiais lyg kaukės veidais, visai nemielos širdžiai“, – prisiminimais dalinosi narvaišiškė.
Pati geriausia dovana – rankų darbo
Vaikystės pomėgį gaminti lėles Narvaišiuose gyvenanti Laima atgaivino gal prieš dešimtmetį. Tuo metu mažai kas tuo užsiėmė, o štai rankdarbiai ir įvairūs kitokie kūrybiniai užsiėmimai moteriai buvo nesvetimi. Laisvu laiku mėgdavo siūti, siuvinėti.
Dar prieš susidomėdama lėlėmis narvaišiškė pynė tautines juostas. Kadangi staklių neturėjo, pynė jas tiesiog rankomis. Ilgą laiką domėjosi etnografija, įvairiais simboliais, esančiais tautosakoje, tautiniais kostiumais ir jų istorija, audinių raštais.
Artėjo anūkės gimimo diena ir moteris ilgai svarstė, ką tokio galėtų padovanoti mylimai vaikaitei. Žinojo, kad iš parduotuvės tikrai nieko nepirks.
„Norėjau savom rankom kažką sukurti, kad būtų miela ir graži dovana, kuri suteiktų šiltus prisiminimus. Ilgai naršiau interneto puslapiuose, ieškojau idėjų, kol už akių užkliuvo medžiaginės lėlės. Viskas – taip sudomino, kad nuo tada pasinėriau stačia galva į šią sritį.“
Idėjų semiasi mitologijoje
Per gyvenimą Laima pakeitė ne vieną darbo sritį, savo jėgas išbandė įvairiose sferose. Daug metų dirbo gamykloje, vėliau – grožio prekių konsultante, reklamos agente, finansų specialiste. Kad ir kokia veikla užsiėmė, greta visada būdavo kūryba ir rankdarbiai.
Susidomėjusi lėlėmis ėmė ieškoti knygų ta tema, vaizdinės medžiagos. Iš parduotuvių, draugų, artimųjų rinkdavo lininių medžiagų atraižėles lėlių drabužiams, medvilninius siūlus jų plaukams.
„Dauguma kraipo galvas ir stebisi, sako, kaip tu tiek daug nuveiki. Kai labai nori – viską gali suderinti ir spėti“, – įsitikinusi moteris, priklausanti ne tik Lietuvos tautodailininkų sąjungai, bet ir Kūrėjų-Meistrų asociacijai.
Tarp Laimos kuriamų lėlių yra ir mitologinių, įkūnijančių baltų deives. Žemyna, Ragana, Laumė, Milda, Jūratė, Gabija, Giltinė, Austėja ir kitos. Tai mūsų protėvių deivės, kurios viską žino, jos kuria, gimdo, gausina, bet taip pat ir marina, griauna bei atima. Informacijos apie tokias lėles niekur nerasi, jos – narvaišiškės kūrybos vaisius. Pasitelkusi savo fantaziją, kruopštumą bei išmonę, moteris jas kuria taip, kaip jaučia.
„Aš nedirbu kaip kiti lėlininkai. Turiu savitą braižą. Visos lėlės gaminamos tik iš natūralios medžiagos – lino. Ir būtinai tik ant obels arba kriaušės šakelės, tai būna lėlės pagrindas“, – atskleidė tautodailininkė.
Senovėje obelys ir kriaušės buvo vadinamos pasaulio medžiais. Jų ornamentais mūsų protėviai puošdavo langines, skrynias, indus, drabužius.
Tiesa, Laima savo lėles ne siuva, kaip kiti lėlininkai, o riša siūlu. Ir ne bet kokiu – būtinai tik raudonos spalvos, kuris simbolizuoja kraują.
Narvaišiškė gali drąsiai save vadinti tokių mitologinių lėlių pradininke Lietuvoje. Iki šiol jos kelyje neatsirado konkurentų.
Kaži ar kas sugalvojo sukurti ir tokią lėlę, kuria parodomas visas moters gyvenimas. Paėmus ją į rankas matome jauną, vėjavaikišką mergaitę, kuri dar netekėjusi, gyvenimo vargų nemačiusi, dailiais rūbais apsirėdžiusi. O tada lyg kokioje pasakoje, apvertus ją žemyn galva, matome jau suaugusią ir rimtą, šeimai atsidavusią moterį. Ištekinta už vyro, šioji augina vaikus, rūpinasi ir puoselėja namų gerovę. Tada susilaukia dukros ir gyvenimo ciklas vėl tęsiasi.
„Taip moteris gimdo gyvenimą. Per ją ciklas keliauju nenutrūkstamu ratu“, – įžvalgomis dalinosi Laima.
Savo žiniomis dalinasi su kitais
Pirmą kartą, po maždaug dvejų metų kūrybinio darbo namuose, Laima nutarė sudalyvauti mugėje. Ten jos keliai susikirto su bendraminte, etnologe Jolanta Kaleckiene iš Mažeikių kultūros centro, vėliau tapusia jos mokytoja. Iš jos narvaišiškė sužinojo, kaip siūti lėlėms drabužius, kad jie būtų autentiški ir būdingi skirtingiems Lietuvos regionams, mat kiekvienas regionas turi tik jam būdingas tautiniuose kostiumuose vyraujančias spalvas, raštus, ilgius, rūbų sluoksnius.
„Pradėjau važinėtis po Lietuvos miestus ir miestelius. Ten rodžiau savo kuriamas lėles, pasakojau jų atsiradimo istoriją, prekiavau mugėse. Susipažinau su įvairiais žmonėmis. Visada esu atvira ir labai mėgstu bendrauti“, – kalbėjo moteris.
Kiek vėliau Laima susipažino su Irena Armoniene iš Klaipėdos etnokultūros centro. Šioji moterį paskatino užsiimti edukacinėmis programomis. Paraginta aplinkinių, narvaišiškė nusprendė, kad žinių bagažą turi sukaupusi tikrai nemažą, tad kodėl gi nepasidalinus juo su kitais. Taip gimė edukacijos, skirtos vaikams ir suaugusiesiems.
„Būna, ateina į užsiėmimus vaikai pasidaryti sau lėlę. Daro, daro susikaupę, bet pamato, kad nėra taip lengva, susinervina ir numeta į šoną. Tada tėvai įsitraukia į procesą, kad užbaigtų pradėtą darbą. O aš stebiu, kaip tėčiai susikaupę riša, suka, vynioja. Gražu matyti iš šono, kaip visa šeimyna dirba“, – šypsojosi pasakodama pašnekovė.
Laima dažnai kviečiama į įvairius profesinio rengimo centrus, mokyklas, darželius, muziejus, kaimo bendruomenes, į jų renginius. Juose pasakoja, kaip svarbu yra išsaugoti savo protėvių šaknis, puoselėti tradicijas, kurios skaičiuoja ne vieną šimtą metų, kalba ir apie tai, kaip svarbu kurti ryšį, bendrystę su savo vaikais.
„Kaip vaikas gali žinoti apie praeitį, apie senovės tradicijas, amatus, jeigu jo šeimoje nėra apie tai kalbama ir tėvai nemoko? Tada gelbėja tokios edukacijos“, – įsitikinusi ji.
Pokyčių metas
Iš aplinkinių Laima dažnai išgirsdavo, kad lėlių kūrimas yra neva vaikiškas, ne rimtas užsiėmimas. Kad ji švaisto savo laiką, užsiimdama niekais. Bet narvaišiškė niekada nepasidavė tokiai kritikai, nesiklausė kitų nuomonių, bet darė ir toliau daro tai, kas džiugina jos sielą ir teikią malonumą.
„Didžiausio palaikymo sulaukiu iš savo pačių artimiausių žmonių – vyro ir vaikų, o ką kalba kiti, man visai nesvarbu, kiekvienas iš mūsų esam skirtingi bei saviti“, – ramiai dėsto ji.
Visai neseniai į narvaišiškės gyvenimą vėl pasibeldė pokyčiai. Ilgus metus išdirbusi vienoje įmonėje, dėl tam tikrų darbinių pasikeitimų pasuko kitu keliu.
„Tikrai dėl to neliūdžiu nė kiek, priešingai – esu laiminga. Tiesiog toks metas, kada reikia versti kitą gyvenimo lapą, o kas čia žino, gal net dar geresnį, negu buvo prieš tai“, – šypsojosi moteris.