
Naujausios
Liga smogė netikėtai
Su vėžio diagnoze V. Gasauskienė gyvena jau šeštus metus. Kad serga krūties vėžiu, Vida sužinojo 2016-aisiais. Kaip moteris pasakojo „Žemaičiui“, ji taip stipriai buvo pasinėrusi į savo darbą, į mėgiamas veiklas, kad nesureikšmino net rimtesnių negalavimų – ėmusio kristi svorio ir vis dažnesnio nuovargio.
„Tik sunkiai įveiktas plaučių uždegimas ir toliau vis blogėjanti savijauta, kai poilsis jau nebekompensavo didelio nuovargio, privertė sureaguoti“, – prisiminė Vida.
Supratusi, kad blogos savijautos nebegali niekaip pateisinti, pati medike dirbanti moteris nutarė kreiptis į savo šeimos gydytoją – jai rūpėjo ne tik išsiaiškinti suprastėjusios sveikatos priežastis, bet ir sulaukti pagalbos.
Vidą apžiūrėjusi gydytoja nukreipė ją pas onkologą, kad šis patikrintų krūtis. Stalgėniškė sakė tai priėmusi kaip savaime suprantamą žingsnį, minčių apie vėžį moteris neįsileido. Tiesiog manė, jog būtina išsiaiškinti, kas lemia tokią prastą savijautą ir ar nepaūmėjo ankstesnė liga – pankreatitas, vis primindavęs apie save.
Tik tądien, kai jau vyko krūtų echoskopijai, V. Gasauskienė jau nesijautė tokia rami, kokia buvo iki tos dienos. Moteris iki šiol atsimena širdyje kirbėjusį nerimą ir minčių neapleidusią blogą nuojautą.
Netrukus paaiškėjo, kad širdis spurdėjo ne be reikalo – atliekant echoskopiją Vidos krūtyje aptikti dariniai. Dėl to ji nedelsiant buvo pasiųsta onkochirurgo apžiūrai. Stalgėniškė sakė esanti be galo dėkinga taip greitai sureagavusioms šeimos ir krūtis tikrinusiai gydytojoms.
„Mintys ūžė nuo klausimų, ar man tikrai vėžys, negi mano gyvenimas netrukus sustos? Tramdytos ašaros pliūptelėjo mašinoje. Sustabdžiau automobilį vidury gatvės, įjungiau avarinius žibintus ir pajutau, kaip manyje prasivėrė didžiulė juoda praraja, nusviro rankos“, – lemtingąją dieną atsiminė Vida.
Tos pačios dienos pavakarę moteris jau sėdėjo onkochirurgo kabinete. Pakartotinai patikrinus krūtis patvirtinta, jog vienoje iš jų išties yra auglys. Buvo atlikta biopsija ir tada Vidos laukė ilgiausia gyvenime savaitė.
„Tai buvo pats sunkiausias laikotarpis. Nežinia, kuri stadija, koks gydymas bus taikomas ir kaip toliau klostysis reikalai, mane užgulė sunkiausiu akmeniu, – kalbėjo pašnekovė ir prisiminė, kaip ji nutarė susikviesti visas drauges. – Lyg norėdama atsisveikinti... Mes valgėme pyragą, šnekučiavomės, tarsi nieko nebūtų įvykę. O aš mintyse visas jas apkabinau, slėgė didelis liūdesys ir baimė dėl ateities. Aš visai nenorėjau... mirti.“
Sunku buvo ištverti aplinkinių reakcijas
Kol laukė atsakymo, Vidos lūpos saugojo paslaptį apie jai įtariamą vėžį. Jai nesinorėjo sumaišties, klausinėjimų. Kokios žinios laukiama, žinojo tik moters šeima.
Sulaukusi gyvenimą aukštyn kojomis apvertusios diagnozės, stalgėniškė nutarė dieną pabūti su savimi, kad kiek nurimtų ir sukauptų jėgas bei drąsą pranešti artimiesiems. Pirmoji apie Vidai diagnozuotą krūties vėžį išgirdo jos sesuo. Jos pirmieji ištarti žodžiai buvo: „Juk sakiau, kad labiau saugok save, o ne dirbti dirbti dirbti...“
Tądien seserys ilgai nepaleido viena kitos iš glėbio. Moterys verkė ir viena kitą ramino. Juk antros stadijos krūties vėžys – toli gražu ne gyvenimo pabaiga.
Toliau sekė gydymas – Vidą teko operuoti. „Po operacijos sveikau pačiu gražiausiu rudens laiku – už lango raudoniu dažėsi klevai. Įsitaisiusi lovoje perskaičiau galybę informacijos apie krūties vėžį. Tuo metu buvau linkusi apeiti visus mamyčių forumus, rėmiausi tik moksline informacija, „prisimatavau“ visas kepurėles ir išsisaugojau puslapius, kur parduodami perukai... Vis ėjo smalsios žinutės, todėl nutariau atsiriboti nuo daugelio, paliekant išimtį draugams. Visai nenorėjau, kad mane guostų, norėjosi supratimo, palaikymo.“
Moteriai teko išgyventi ne tik operaciją, bet ir spinduliavimą, kurio metu nudegė krūtinė, o kur dar kasdien silpusios jėgos. Nepaisant to, po varginančių procedūrų leisdavosi į pasivaikščiojimus pajūriu. Tik kaskart tekdavo sutrumpinti kelią, nes grįžti atgal būdavo vis sunkiau.
Anot jau šešetą metų su vėžio diagnoze gyvenančios stalgėniškės, kovojant su onkologine liga nereikia apkrauti savęs negatyviomis mintimis, neigiama informacija, nes tai sekina ir nepadeda sveikti. Verčiau daug bendrauti, palaikyti ryšį su medikais.
„Gydymo laikotarpis man buvo sunkus ir psichologine, ir fizine prasme, mat buvo atliktos dar dvi operacijos. Prireikdavo pagalbos atsikeliant, rengiantis. Apie namų ruošą net nekalbu – ji liko mano namiškiams. Nuo savo vaikų neslėpiau, kad man vėžys, mes kalbėdavomės, tardavomės. Artimieji apgaubė mane dar didesniu rūpesčiu, globa“, – spindinčiomis akimis kalbėjo V. Gasauskienė.
Artimiausi jos žmonės suprato, stengėsi padėti, o štai kiti į Vidą, kaip jai tada atrodė, žvelgė su gailesčiu, tarsi moteriai jau būtų išrašytas mirties nuosprendis ir liko tik susiruošti įkapes.
Iki šiol nesmagu prisimini aplinkinių reakcijas. Žudė ir jų smalsumas, o norėjosi supratingumo, pagarbos. Stalgėniškei teko išgirsti ir tokius žodžius kaip „išsigalvoji vėžį“. Tai liūdino ir skaudino. Laimei, šalia buvo artimieji, kurie priėmė Vidos išvaizdos pokyčius, buvo šalia ir šluostė skaudžias ašaras.
Kviečia išsikalbėti
Palūžti stalgėniškei neleido ne tik artimiausi jai žmonės, puikiai gydymą sustygavę medikai, kuriais moteris besąlygiškai pasitiki, bet ir pomėgiai. Vida su didžiuliu užsidegimu fotografavo, rašė, atrado save ir tapyboje. O kur dar valandos, praleistos prie jūros, kuri jai – tarsi terapija, taip pat daugybė moterims skirtų renginių, pripildančių mintis motyvacijos.
Šiandien vėžys nuo Vidos atsitraukęs, tačiau tai nereiškia, kad moteris grįžo į ankstesnį gyvenimą – ji ir toliau lankosi pas gydytojus, stebi savo sveikatos būklę.
„Būna, kad primiršti ligą, bet apsilankęs pas onkologą supranti – tavęs dar neišleido iš šio traukinuko ir tu tebedardi su daugeliu likimo sesių ir brolių tolyn. Nors tą akimirką nuotaika apsiblausia, nuliūsti, bet tyliai džiaugiesi už kiekvieną dieną“, – pasakojo Vida.
Norėdama pasidalinti savo ligos patirtimi ir suburti kitus, V. Gasauskienė aktyviai dalyvauja pačios vadovaujamos asociacijos „Onkologinės ligos draugas“ veikloje. O neseniai moteris pasišovė pagaliau įgyvendinti jau kurį laiką širdyje kirbėjusį troškimą suburti draugėn Plungės ir Rietavo krašto onkologinius ligonius bei jų artimuosius. Kad visi, dalindamiesi savo patirtimi, išgyvenimais ir baimėmis, sėkmės ir nesėkmės istorijomis, keliautų vėžio ligos keliu. Juk kartu lengviau.
Kas jau kas, bet Vida, pati perėjusi sunkius ligos momentus, žino, kaip sergančiajam reikia gero žodžio, palaikymo, supratimo, pagalbos.
„Kviečiu būti kartu vėžio ligos kelyje – kai esi ne vienas, eiti tuo keliu tampa lengviau, nes tave supa to pačio likimo žmonės ir tie, kuriems tu rūpi. Jeigu leidžia sveikata, nesvarbu, kuriame onkologinės ligos etape esate, ateikite į pirmąjį pasibuvimą ir taip sujunkime savo širdis reikalingai ir kilniai bendrystei“, – į likimo seseris ir brolius kreipiasi Vida, visų laukianti jau rytoj.
Pirmasis susitikimas vyks Plungės viešojoje bibliotekoje šį šeštadienį, 12 valandą. Simboliška, jog graži ir prasminga veikla startuoja spalio – kovos su krūties vėžiu – mėnesį.