
Naujausios
– Daugelis plungiškių tave pažįsta kaip fotografę ir tikriausiai nedaug kas žino, kad jau bene du dešimtmečius sukiesi ir nekilnojamojo turto sferoje. Papasakok, kaip šios dvi sritys atsirado tavo gyvenime?
– Iš tikrųjų prieš atrasdama fotografiją pirma susidomėjau nekilnojamuoju turtu. Esu baigusi statybų technikumą, vėliau – teisės studijas. Teko dirbti notarės sekretore, užsiimti nekilnojamojo turto vertinimu. Kas buvo susidūręs, tas žino, kad atvykęs turto vertintojas visada fotografuoja vertinamą objektą. Taip fotografija mane ir įtraukė. Bet gyvenimas nestovi vietoje, dabar fotografuoju tik savo malonumui, visą dėmesį vėl skiriu nekilnojamojo turto sferai.
– Trumpai pristatyk savo įkurtą agentūrą „Pirma pamatai“.
– Konsultuoju norinčiuosius investuoti į nekilnojamąjį turtą ar jį vystyti, tarpininkauju perkant, parduodant ar nuomojant namus, butus, žemės sklypus. Dirbu visame Žemaitijos regione. Į mane kreipiasi ir tie, kurie nieko neperka ir neparduoda, bet tiesiog domisi savo turimo turto verte, nori susitvarkyti nuosavybės dokumentus, pasikonsultuoti dėl nekilnojamojo turto mokesčių. Ir tai natūralu – retas išmano visas mokestines plonybes, tad kartais galima smarkiai apsišauti, ypač sudarant pirkimo ar pardavimo sandorius.
– Dabar, kai visas pasaulis sulaikęs kvapą stebi įvykius Ukrainoje, atrodo, nežinia dėl ateities sukaustė visas gyvenimiškas sritis. Ar tai palietė ir nekilnojamojo turto rinką?
– Prasidėjus karui, pirmas kelias dienas išties buvo visiškas štilis. Tai suprantama – visų mintys krypo į įvykius Ukrainoje, reikėjo kažkaip suimti save ir grįžt prie įprasto gyvenimo. Pastebėjau, kad ši situacija savotiškai išgrynino nekilnojamojo turto rinką: tie, kas ieško pirkti sau būstą ar sklypą, ir toliau tą daro. O štai nekilnojamojo turto vystytojai, norintys perparduoti arba nuomoti, kol kas stebi situaciją ir neskuba investuoti.
– Ne vienam skaitytojui smalsu, kas pastaruoju metu buvo ir yra ta paklausiausia prekė – kokie objektai išgraibstomi greičiausiai?
– Sakyčiau, kad Žemaitijoje – butai, nes nauji daugiabučiai nestatomi, o senos statybos butų, nors ir yra laisvų, savininkai neskuba parduoti. Ta pati situacija tiek Plungėje, tiek Rietave – žmonės gauna paskolas, norėtų pirkti, bet nėra ką.
Mitas, kad butus perka tik vyresnio amžiaus žmonės. Perka ir jaunos šeimos. Žinau tokių, kurios parduoda individualų namą ir ieško buto, nes jau patyrė, kiek laiko ir pastangų reikalauja savo namo, kiemo priežiūra. Ypač jei vyras dirba užsienyje, o žmonai reikia spėti vaikus auginti, namus sužiūrėti, o dar ir savo karjera rūpi. Tokios šeimos neretai renkasi investuoti į butą, juolab kad dabar jį galima susitvarkyti šiuolaikiškai net ir senos statybos daugiabutyje.
– Kur rasti tą Saliamoną, kuris pasakytų, brangs ar pigs nekilnojamasis turtas?
– Norėčiau ir aš tokį išminčių sutikti. Nors nereikia būtų visažiniu, kad įžvelgtum tam tikras tendencijas. Įdomu tai, kad turintieji senesnius butus jau dabar kažkiek nuleido kainas. O štai kalbant apie naujos statybos būstus nereikėtų tikėtis pigimo, mat labai pabrango statybinės medžiagos.
Bankai ėmė didinti palūkanas, todėl tie laikai, kai pasiėmęs kreditą galėjai nusipirkti ir antrą, ir trečią butą bei juos išnuomoti, jau tikriausiai baigėsi. Ekspertai prognozuoja, kad palūkanos ir toliau augs, todėl mažės galinčiųjų sau leisti skolintis ir kažką pirkti.
– Galbūt tapsime labiau panašūs į vakariečius, kurie rečiau perka būstą, bet dažniau jį nuomojasi.
– Greičiausiai taip ir bus, nuoma populiarės. Bet reikia nepamiršti to, kad į Lietuvą plūstelėję karo pabėgėliai taip pat ieško būsto nuomai. Aš irgi jau sulaukiu ukrainiečių skambučių, ieško nuomotis dviejų, trijų kambarių butus. Paklausa didelė, o pasiūla – labai ribota.
– Žodžiu, darbo nekilnojamojo turto specialistams netrūko ir netrūks?
– Tikrai ne. Tik norėčiau žmonėms patarti gerai pasirinkti, į kokį specialistą kreiptis. Dabar yra ir tokių įmonių, kurios savo paslaugas siūlo visoje Lietuvoje. Man pačiai teko dėl vieno buto bendrauti net su penkiais nekilnojamojo turto agentais: vienas aprodė butą, kitas bandė išsiaiškinti, ar jame įrengtas vandentiekis, trečias – tas vandentiekis vietinis ar miesto... Toks stumdymas nuo vieno prie kito kainuoja daug laiko ir nervų.
Aš pati savo klientus lydžiu per visus etapus – nuo pat nekilnojamojo turto paieškos pirmųjų žingsnių iki finalinio momento – nuosavybės dokumentų įforminimo pas notarą. Tenka pabūti ir psichologe, ir guodėja, ramintoja, nes pirkimo-pardavimo sandoriai dažnam kelia stresą.
– Ypač jei tenka rasti naujus šeimininkus savo paties statytiems ir išmylėtiems namams, kur nuglostytas kiekvienas kampas...
– Iš tikrųjų gana dažna tokia situacija, kai parduodamas savo būstą žmogus įkainoja ne jį, bet savo emocijas, prisiminimus. Čia vaikai užaugo, čia basi lakstė po sodą, čia gal pačio rankomis pasodintos obelys... Tokiais atvejais sakau žmonėms – jūsų namai jums yra neįkainojami, bet, norint parduoti, reikėtų nusistatyti rinkos vertę. Sužinojus ją ir šiek tiek pakoregavus kainą į vieną ar kitą pusę, galima tikėtis neblogo rezultato. Kitu atveju liksi prie savo lūkesčių kaip prie tos suskilusios geldos.
– Gal būna ir atvirkščiai – kad žmogus nuvertina savo turtą?
– Tenka ir su tuo susidurti. Sykį kreipėsi žmonės iš Telšių, papasakojo niekaip neparduodantys savo buto, nes jis ir penktam aukšte, ir kampinis, ir dar bendrabučio tipo nerenovuotame name. Žodžiu – vieni minusai. Reikėjo įtikinti savininkus, kad nėra taip blogai. Padariau gražių nuotraukų, paskaičiavom kainą, dar kilstelėjom ją truputį. Ir ką manot – įdėjus skelbimą po penkiolikos minučių jau turėjau pirkėją. Šeimininkai negalėjo tuo patikėti. Matyt, emociškai dar nebuvo pasiruošę parduoti tą butą.
Apskritai pastebiu, kad emocijos tiek pirkėjams, tiek pardavėjams neretai kiša koją. O aš ateinu kaip specialistas, nesaistomas su tuo būstu jokiomis emocijomis. Galiu šaltu protu nustatyti kainą ir lygtis, kas savininkams retai sekasi.
– O ar praverčia fotografės akis?
– Dar ir kaip. Būna, kad ateinu į kokius namus ir matau, kodėl žmogui niekaip nesiseka jų parduoti. Gal labiausiai įsiminė istorija su ragais. Skambina žmogus, sako, niekaip neparduodantis savo namo, nors jis geroje vietoje, pačiame miesto centre. Atvažiuoju tuo adresu, atidarau duris ir pirmas dalykas, kurį pamatau, – didžiuliai elnio ragai ant sienos, kone smingantys į kiekvieną atėjusįjį. Iškart nieko neskubėjau sakyti, bet kai pamačiau ir kito atėjusio apsižiūrėti žmogaus reakciją...Neliko nieko kito, kaip tik paprašyt šeimininko nukabinti tuos ragus. Pasijuokėm tada, bet paklausė žmogus – nukabino. Ir tą namą netrukom parduoti.
Žmonės neretai neatkreipia dėmesio į tokius niuansus, bet jie yra svarbūs. Ypač siekiant sudaryti gerą pirmąjį įspūdį. Čia ir praverčia fotografės akis. Kitaip sakant, „Pirma pamatai“...