
Naujausios
Kaime – lyg baltos varnos
Nausodžio seniūnijoje, Vieštovėnų kaime, įsikūrę Norkai jau daugelį metų plėtoja modernų mišrų ūkį. Šiandien jie jau gali pasidžiaugti išaugusia apie 180 galvijų banda, kurioje 70 melžiamų karvių. Auginamos ir grūdinės kultūros, javais užsėjama net 100 hektarų. Didžioji dalis ūkyje užaugintų grūdų sueina galvijų pašarams, kas lieka – parduodama. Šeimos ūkyje sukasi Milana su sūnumis Algirdu ir Mantu. Jiems talkina vienas samdomas darbininkas.
Pasak M. Norkuvienės, šeima į šį kaimą atsikraustė neturėdama nei pradinio kapitalo, nei technikos, nei žemės. Apsigyveno senoje vėjo perpučiamoje trobelėje. Didžiausias Milanos ir dabar jau amžiną atilsį Romo turtas buvo... vaikai. Aukščiausiasis šią šeimą apdovanojo net penkiais sūnumis ir dukrele.
Suirus kolūkiams, prasidėjo nusavintų žemių grąžinimas. Žmonės atgavo savo tėvų, senelių žemes, o Norkai neturėjo ko atgauti. Nei dovanų, nei palikimų jie gavo, todėl viską reikėjo įsigyti patiems.
Kaip dabar prisimena Milana, kaimo žmonės juos laikė atvykėliais – baltomis varnomis. Visi keistai sutiko žinią, kad jų šeima pirmoji kaime nusipirko naują traktorių. Sunkiai, bet bankas patikėjo Norkais ir suteikė nemenką paskolą. „Kaime žmonės kalbėjo, kad bankas atims tą mūsų traktorių, nes vaikų daug, vis maži, troba kiaura...“ – prisiminė sunkią pradžią.
Jau pirmaisiais nepriklausomybės metais Norkai pasirinko pieno ūkio kryptį. Tikriausiai todėl, kad uždirbti iš pieno galima greičiau. O didžiausia jų ūkio plėtra prasidėjo tada, kai atsirado galimybė gauti europinę paramą. Tada ir karvių banda gerokai išaugo. Padidėjus ūkiui labai padėjo jau ūgtelėję sūnūs. Savo jėgomis jie pastatė fermą. Tiesa, nebuvo lengva. Romas buvo stalius ir vaikus mokė viską daryti taip, kaip reikalauja taisyklės.
Pinigų reikėjo ūkiui modernizuoti, tad samdyti statybininkus nebuvo iš ko. Romas su trimis vyriausiaisiais sūnumis per penkerius metus fermą pastatė savo jėgomis. „Mes buvome 14–15 metų paaugliai, į mokyklą tada eidavome pailsėti. Kartais net per pamokas užmigdavome. Dirbome labai sunkiai, nes viską kaltavome kaip tikri staliai. Po kurio laiko nuvažiavę pasižvalgyti, kaip ūkininkauja stambesni ūkininkai, pamatėme, kad viskas daroma daug paprasčiau ir greičiau“, – prisiminė šypsodamiesi jaunieji ūkininkai Algirdas ir Mantas.
Popierėlis svarbiau už patirtį
Šiandien šeimos ūkiui vadovauja Algirdas. Taip atsitiko tikrai ne dėl jo didelio noro. Prieš ketverius metus šeimos galva susirgo sunkia liga, o prieš dvejus iškeliavo Anapilin. Šeimą užklupo ne tik didžiulis skausmas, bet ir rūpesčiai dėl ūkio ateities. Iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Romas ūkiui modernizuoti buvo gavęs europinę paramą. Pirmasis etapas jau buvo sėkmingai įgyvendintas, o prasidėjus antrajam šeimą ištiko netektis.
Tikriausiai daug kur būtų suprantama, jog tokiu atveju ūkį paveldi ir įsipareigojimus perima sutuoktinė, bet ne mūsų biurokratinėje valstybėje. Išduodamame ūkininko pažymėjime įrašomas tik vienas asmuo, o tai reiškia, kad tik šis lapelis ir nusprendžia, turi žmogus sugebėjimų ūkininkauti ar ne. Milana Norkuvienė galėjo paveldėti ūkį, bet vykdyti įsipareigojimų NMA neturėjo teisės. Tam reikalinga jau bent metus turėti ūkininko pažymėjimą. Moteris jo neturėjo, tad ir jos dvidešimties metų darbo ūkyje patirtis buvo nurašyta kaip nieko nereiškianti.
Tai buvo vienas iš pirmųjų tokių atvejų Lietuvoje. Taip susiklosčiusi situacija į Norkų gyvenimą įnešė daug sumaišties. „Juk galėjo iš mūsų pareikalauti grąžinti pinigus, kurie jau buvo investuoti. Mus išgelbėjo tik tai, kad Algirdas prieš dvejus metus jau buvo tapęs jaunuoju ūkininku. Todėl jis ir tapo ūkio šeimininku. Teismuose būtume įrodę savo tiesą, bet kiek laiko, pinigų ir sveikatos tai būtų kainavę!? – svarstė Milana. Ir pridūrė – Būtų gerai, kad perskaitę šį straipsnį ir kiti ūkininkai, prieš prisiimdami įsipareigojimus, gerai apsvarstytų bei išsiaiškintų, kas jų laukia, jei šeimoje atsitiktų nelaimė.“
Nuo aušros iki sutemų
Nors ūkio šeimininku dokumentuose įvardijamas Algirdas, bet sūnūs direktore sutartinai laiko mamą. Šiai šauniai trijulei kartais talkina ir vyriausiasis sūnus Mindaugas. Iš šeimos ūkio jis pasitraukė išvykdamas dirbti į Norvegiją. Ten uždarbiaudamas praleido kelerius metus, o dabar jau žada apsistoti Lietuvoje. Nors sukūręs šeimą jis gyvena Telšiuose, per didžiuosius darbus visada atskuba į pagalbą.
Sūnus Stasys studijuoja Kauno technologijos universitete. Algirdas ir Mantas pasidžiaugė, kad brolis ne tik sėkmingai mokosi, bet ir dirba. Jauniausiasis sūnus Saulius dirba statybose užsienyje. O pagrandukė septyniolikmetė Aušra mokosi Plungės „Saulės“ gimnazijoje. Pasak mamos, turėti penkis vyresnius brolius dukrai – smagu, bet nuolatinė globa ir rūpestis dažnai merginą vargina.
Algirdo ir Manto tandemas neliko nepastebėtas. Kad jauni vyrai šauniai darbuojasi, girdėti net gretimuose kaimuose. Abu jie vedę, turi vaikų, gyvena Plungėje, bet kiekvieną dieną skuba į kaimą – ten, kur laukia sunkus darbas. Vasaromis čia tenka plušėti nuo aušros iki sutemų, be laisvadienių ar atostogų. Jaunieji ūkininkai sako suprantantys, kad namuose jų laukia mylimos žmonos, maži vaikai, bet kitaip sako negalintys. Kai viskas jų pačių rankomis taip sunkiai sukurta – mesti neleidžia širdis.
Kad ūkyje būtų nors šiek tiek lengviau, Norkai ieško dar vieno darbininko. Sako, kad įdarbinę pagalbininką, galėtų darbymečiu turėti nors vieną laisvą dieną per savaitę. Turi jie ir vieną, kaip patys sako, neįgyvendinamą svajonę – visi kartu su šeimomis kelioms dienoms išvykti pailsėti.
Vasaros lauka drąsiai
Prakalbus apie praėjusių metų derlių, vyrai patikino, kad metai buvo geri. Grūdų užaugino tiek, kad liko dar ir parduoti. Ir šieno atsargų pasigamino daugiau nei reikia jų ūkiui. Tai lėmė skaudžios užpraėjusių metų pamokos, kai dėl sausros nebuvo kuo gyvulių šerti. Ūkininkai daug domėjosi, skaitė, kai ką savo darbuose keitė iš esmės, ir tai davė puikių rezultatų. Pasak Manto, labiausiai ūkio darbuose padeda ne žinios, įgytos universitetuose ar įvairiuose kursuose, o ilgametė patirtis.
Kaip ir daugelis ūkininkų, Norkai taip pat jau kelerius metus iš eilės augina kukurūzus. Jų sėja 24 hektarus. Patys pasigamina siloso. Anot jų, iš 20 hektarų gauna keturis kartus didesnę naudą nei iš 60-ies. Tik svarbu prižiūrėti gyvulių racioną, nes šeriant vien tik silosu gyvuliai pradeda tukti.
Bet kad užaugintum taip laukiamo derliaus, tręšti ir purkšti dirbamų laukų nepakanka. Juos reikia dar ir saugoti. Labai daug žalos pievoms ir pasėliams pridaro šernai. Būtent dėl šios priežasties Algirdas įstojo į medžiotojų būrelį. Pabuvęs varovu ir įgavęs patirties, po metų galės jau ir pats savo derlių saugoti. „Reikės ir stebėjimo kameras įsigyti. Šernai maitinasi įvairiu paros metu. Kartais gali visą naktį jų tykoti, laukti, o jie atkeliauja tik paryčiais, kai medžiotojai jau pučia į ūsą“, – kalbėjo.
Lengvesnis darbas – ateities planuose
Įdomu buvo sužinoti, kokie Norkų ateities planai? Anot jų, didinti ūkio kol kas neplanuoja. Ne paslaptis, kad Vieštovėnuose daug didelių ūkių. Laisvos žemės nėra, o ir išsinuomojęs jos negali būti tikras, kad savininkas kitais metais neišnuomos jos kitam, pasiūliusiam euru daugiau. Konkurencija didžiulė, o tai skatina tobulėti ir judėti į priekį.
Nors didinti ūkio neketina, šeima jau yra sugalvojusi, kaip palengvinti darbą fermoje. Tik savo sumanymų neišduoda, nes šiems planams įgyvendinti reikia nemažų investicijų ir laiko.
Vyrai pasidžiaugė savo žmonomis, kad joms pavyksta nors retkarčiais juos atitraukti nuo darbų, rutinos ir, kaip patys sako, fermos dvoko. Juos džiugina ir tai, kad mama laisvo laiko dabar jau turi daugiau. Sūnūs ją išleidžia į šokius, koncertus ar tolimesnę kelionę.
Šiandien Norkų ūkis jau gali pasidžiaugti ir gaunamais gerais rezultatais. Jiems pavyko įsigyti nuosavos žemės, įvairios vakarietiškos technikos, rasti savo produkcijai pirkėjus, o svarbiausia – įgyti neįkainojamos patirties. Ir tai pasiekta visai ne dėl sėkmės, bet dėl kasdienio sunkus ir atkaklaus visos šeimos darbo.
