
Naujausios


Šiemet dominuoja pieno ūkiai iš Žemaitijos
Šventės metu žemės ūkio ministras Andrius Palionis pasidžiaugė nominantais, kurių pavyzdžiai rodo, jog dirbant nuosekliai ir efektyviai, Lietuvos pieno ūkiai gali įgyvendinti ūkio plėtros projektus ir net konkuruoti su pasaulio pienininkystės ūkiais. Atrinkus 500 didžiausių Lietuvos ūkių, jie suskirstyti į 2 kategorijas: įmones ir šeimos ūkius. Taip sudaryti didžiausių ir efektyviausių Lietuvos pieno ūkių dešimtukai. Nepaisant to, kad vis dažniau pasigirsta kalbų dėl gresiančios pieno krizės, Žemaitijos ūkininkai pademonstravo kaip niekad gerus rezultatus.
D. ir J. Martišiai šio savo pasiekimo per daug nesureikšmina. „Juk pirmąją vietą nuo antrosios dešimtuke skiria vos keli šimtai kilogramų pieno. Kai kurias vietas – tik keli kilogramai. Daug gerai dirbančių ūkininkų, o ypač Žemaitijos regione“, – savo įžvalgomis dalijosi D. Martišienė.
Bet juk ir vienas taškas, kilogramas, centimetras ar sekundė dažnai pakeičia žmogaus likimą. Pieno ūkyje panašiai kaip sporte – jei užimsi pirmąją vietą, apie tave kalbės garsiai ir ilgai, jei per viduriuką – liksi nepastebėtas.
Vis dėlto J. Martišius nesidžiaugė po apdovanojimo užgriuvusiu dėmesiu. „Jau tris dienas negaliu normaliai dirbti, vis turiu bendrauti su žurnalistais. Trečią dieną iš eilės turiu praustis“, – juokavo ūkininkas. Bet tokia šlovės kaina. Kai laimi Lietuvos krepšinio rinktinė, mes jos pergalę prisiskiriame sau. Taip ir šiuo atveju – laimėjo J. Martišius, o sėkmingais įvardijami Plungės rajono ūkininkai.
Sunki pradžia
Šiandien Martišiai sėkmingai ūkininkauja Juliaus gimtuosiuose Vieštovėnuose. Bet iki sėkmės ėjo pamažu, žingsnis po žingsnio. 1993 metais abu baigė zooinžinerijos studijas Veterinarijos akademijoje, bet jaunų specialistų tada niekam nereikėjo. „Buvome pirmoji absolventų laida, kai nei vieno iš kurso draugų darbdaviai nepakvietė dirbti į savo įmones. Įsidarbinti pagal specialybę nebuvo jokių vilčių. Iširo kolūkiai, tiek mieste, tiek kaime nebuvo darbo“, – prisiminė nelinksmą praeitį ūkininkas.
Studijų laikais susituokusi jauna šeima grįžo į Juliaus tėviškę. Apie savarankišką ūkininkavimą iš pradžių minčių nebuvo, bet kito kelio taip pat nebuvo. Nors ir netvirtai apsisprendusi, jų šeima ėmėsi nelengvo pieno ūkio verslo. Juliaus tėvų tvarte jau buvo kelios karvės, dar kelias gavo iš bankrutuojančios netoliese buvusios bendrovės. Teko ir pirkti. Taip po truputį pradėjo plėstis.
J. Martišiaus senelis turėjo 50 hektarų žemės. Jaunam ūkininkui tai buvo labai didelė paspirtis. Tik dirbti jos nelabai buvo kuo. Pradžioje visus ūkio darbus jie nudirbdavo su arkliu. Ūkis buvo mišrus, be galvijų dar augino kiaules, paukščius. Sėdavo ir grūdines kultūras. Pradžia tikrai buvusi nelengva. Iki šiol prisimena, kad neretai grūdai supelydavo, o jais šeriami gyvuliai sirgdavo. Pamažu pradėjus ūkį modernizuoti, jame liko tik karvės.
Nuolatinis judėjimas į priekį
Kai melžiamų karvių skaičius padidėjo iki 14, tvarte pasidarė ankštoka. Ūkininkai pradėjo galvoti apie naujo statybą. Tvartą pasistatė, bet ir šis ūkiui dar labiau plečiantis pasidarė per ankštas. Todėl teko statyti ir tvartą telyčioms. Nors ūkininkavimo pradžioje augindavo ir bulius, jų vėliau atsisakė. Dabar jei karvė atsiveda vyriškos lyties veršelį, jį iškart parduoda. Mėsinių galvijų neaugina.
Dabar J. Martišius dirba 120 ha žemės. Pašarams jau keli metai sėja apie 12 hektarų kukurūzų, iš jų gamina silosą. Iš jo gaunama tiek energijos, kiek negaunama iš jokio kito pašarinio augalo, skirto melžiamoms karvėms šerti. Visi likę hektarai skirti pievoms, nes gyvuliai ištisus metus laikomi tvarte. Kadangi grūdai ūkyje jau nebeauginami, šiaudus tenka pirkti iš kitų ūkininkų arba keisti į mėšlą.
Dažniausiai Lietuvos stambieji ūkininkai turi mišrius ūkius. Vysto pienininkystę, augina mėsinius galvijus ir grūdines kultūras. O Martišiai apsisprendė vystyti tik pieno ūkį, tad nesiblaškydami šioje srityje ir dirba. Kažkada svajoję apie 50-ies melžiamų karvių bandą, dabar jau kelerius metus nenutolsta nuo 70. Kasdien jų ūkis pagamina apie 2 t pieno.
Seniau jų ūkyje laikytos juodmargės karvės jau praeitis. Dabar visos karvės holšteinizuotos, bet didžioji dalis – grynaveislės holšteinės. Tai pieningiausi galvijai pasaulyje. Kartą per metus įvertinti gyvulių į jų ūkį atvažiuoja Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) specialistas. Pagal jo įvertinimus atrenkami patys geriausi gyvuliai. Taip pamažu gerinama bandos genetika.
Nors D. ir J. Martišiai baigė zooinžinerijos studijas, bet abu pripažįsta, kad studijų metais įgytų žinių nepakanka. Šeimos galva papildomai lankė įvairius kursus, dalyvavo mokymuose, todėl dažnai karves sėklina pats. Jei karvė pradeda veršiuotis naktį, iš lovos specialisto neverčia, sako, ir vienas kuo puikiausiai susitvarkantis.
Ūkyje dirba viena samdoma melžėja ir du darbininkai. Savo darbininkus J. Martišius labai giria. „Jie darbštūs ir labai atsakingi. Dažnai man primena, kad jau laikas vienokiems ar kitokiems darbams. Kai turi tokius darbininkus, tai ir į fermą be reikalo nėra ko eiti“, – džiaugėsi ūkininkas.
Dirbant pieno ūkyje nėra laisvadienių ar atostogų. Bet trumpus pabėgimus nuo darbų D. ir J. Martišiai labai mėgsta. Prasitaria, kad patinka lankytis teatre, kurį pamėgo dar studijų laikais, koncertuose. Trumpų kelionių taip pat neatsisako. D. Martišienė aktyviai dalyvauja politikoje, yra Plungės rajono savivaldybės tarybos narė. Moteris mėgsta sportą. Retsykiais ir dviratį išsitraukia iš sandėliuko, juo aplekia apylinkes.
Ateities planai
Ūkininkai gyvena dar 1859 metais prosenelio pastatytame name. Jį atnaujino ir prisitaikė sau. Sodyba didelė, daug pastatų, medžių, gėlynų, vejos. Suprantama, kad visa tai prižiūrėti užima daug laiko. Bet Daina sako nesibodinti jokių darbų. Pati ir veją pjauna, ravi, renka obuolius, grėbia lapus...Turi ir daržą, tik sėja visko gerokai mažiau nei anksčiau, nes vaikai užaugo, paliko gimtuosius namus ir kuria ateitį patys.
Bet patys ūkininkai dar nežada sustoti. Numatyta ūkį plėsti, tam reikės laiko ir nemažų investicijų. „Ateitis parodys, gal vaikai perims ūkį. Juk gyvenimas nenuspėjamas, daug kas gali atsitikti, pasikeisti. Bet visada dirbome ir dirbsime kaip įmanoma geriau, judėsime pamažu į priekį“, – ateities planais pasidalino D. Martišienė.
Prieš atsisveikindami pasivaikščiojome po Martišių sodybą. Šeimininkai parodė keliose vietose specialiai paliktus senųjų pastatų pamatinius akmenis. Jie šeimai labai brangūs, nes prosenelių palikti. Didžiulis ąžuolas, augantis kieme, sodybą saugantis senutėlis kryžius, autentiškas svirnas – visi šie ženklai byloja, kad sodyba labai sena, pergyvenusi karus ir tremtis, bet prižiūrima ir labai branginama.