
Naujausios
Įmonę įregistravo per savo gimtadienį
Paprašytas prisiminti savo pirmuosius žingsnius versle plungiškis nusijuokia. Pasak jo, nors nebuvo taip planuota, tačiau savo įmonę įregistravo 2004 metų sausio 27 dieną – per savo gimtadienį.
„Per tuos 18 metų buvo visko – ir krizių, ir pakilimų, ir kritimų. Buvo pandemija, dabar – karas Ukrainoje. Kaip analitikai sako, taip ir yra – kas 10 metų turi kažkas įvykti. Verslas į tokius įvykius reaguoja labiausiai, ypač smulkusis. Mūsų parduodamos prekės nėra pirmo būtinumo. Jei yra atliekamų pinigų, žmonės žiūri, kaip pasigerinti buitį, pasigražinti būstą, o jei jų nelieka... Štai ir dabar ne vienas pasakys, kad geriau nusipirks maišą bulvių ir pasidės rūsy, užuot išlaidavęs naujoms užuolaidoms“, – dėsto verslininkas.
Įvykiai Ukrainoje, dėl kurių ėmė augti įvairių statybinių ir gamybinių medžiagų kainos, Jocius taip pat privertė dar kartą permąstyti savo verslo strategiją ir priimti nelengvą sprendimą pamažu atsisakyti prekybos durimis ir langais bei koncentruotis į langų uždengimus: užuolaidas, roletus, žaliuzes.
Prekybos R. Jocys ėmėsi gūdžiais 1992-aisiais. Buvo neseniai grįžęs iš dar tarybinės armijos ir svarstė, kuo užsiimti. „Ričardai, dabar niekas nieko rimto nedirba, visi važinėja į užsienį uždarbiauti“, – įstrigo tada kažkieno ištarti žodžiai. Nutarė važiuoti ir jis. Pirmoji kelionė – autobusu į Lenkiją, kartu su būriu kitų plungiškių, kurių bene pusė buvo gydytojai ir mokytojai.
„Pirmą sykį vežiausi gal 200 piniginių, o neilgtrukus per savaitę išveždavau ar ne 2 tūkstančius rankinių. Iš pradžių į Lenkiją, po to pradėjau važinėt į Maskvą. Savaitė ten prekiaujant, savaitė čia – Plungėj – siuvant. Taip ir sukausi iki 1997-ųjų, o tada bankrutavau. Batka Baltarusijoj konfiskavo visas mano prekes. Buvom pradėję kalbėt apie integraciją į Europos Sąjungą, matyt, tai ir paskatino režimą atidžiau pažiūrėti, kas ir ką veža, nors iki tol tie patys maršrutai praeidavo be nesklandumų“, – svarsto plungiškis.
Jis neslepia, kad dėl šio nutikimo prarado didžiulę sumą pinigų. Laimė – tai buvusios šeimos asmeninės lėšos, ne skolintos, tad bent jau neįklimpo į skolas. Teko galvoti, kuo užsiimti toliau. Žmona Loreta rado skelbimą, kad prekybos įmonė ieško vairuotojo, kuris pirkėjams pristatytų jų įsigytas skalbimo mašinas.
Pusmetį padirbęs tą darbą R. Jocys su įmonės vadovu sutarė, kad jo parduotuvėje jis įsirengs savo kampelį, kur prekiaus langais ir durimis, o nuo prekybos laisvu laiku atliks dar ir savo tiesiogines pareigas – išvežios buitinę techniką.
Vietoj salono atidarymo – gaisras
Tą prekystalį svetimoje parduotuvėje tikriausiai būtų galima pavadinti „Regilos“ pradžia, nes nuo tada plungiškis dieną naktį rutuliojo mintį, kaip plėstis. Galiausiai svajonėms apie nuosavą prekybos saloną buvo lemta išsipildyti, nors ir čia neapsieita be didelių išbandymų.
Vienoje judriausių miesto vietų – J. Tumo-Vaižganto ir Palankės gatvių sankryžoje – įsigijusi seną apgriuvusį namuką, šeima netruko jį suremontuoti ir jau ruošėsi savo salono atidarymui, tačiau naktį nuo krosnies įsiplieskusi ugnis nuniokojo naujai suremontuotas patalpas. Laimei, Jociai jau buvo spėję pastatą apdrausti, todėl didelių finansinių nuostolių nepatyrė, tačiau streso ir išgąsčio netrūko.
„Nepalūžom, vėl atsiremontavom ir pagaliau atvėrėm duris klientams“, – sako R. Jocys ir priduria, kad tokie išbandymai užgrūdina. Esą pasiskaičius straipsnių apie sėkmingus verslininkus ir gražius jų gyvenimus, galima susidaryti įspūdį, kad įkūrei įmonę – ir gali gulėti po palme, pinigus skaičiuoti. Tačiau toks vaizdelis esą labai toli nuo realybės. Mat nedidelių įmonių savininkams neretai tenka būti ne tik direktoriais, bet ir krovikais, ir personalo vadovais, ir pardavėjais, ir vadybininkais.
Ričardas svarsto, kad pats verslumo gyslelę tikriausiai paveldėjo iš amžiną atilsį mamos – jos patarimai žengiant pirmuosius žingsnius verslo keliais buvę neįkainojami. Ne kas kita, o būtent mama pirmoji pamatydavo sūnaus daromas, kaip jis pats sako, globalias klaidas ir nebijodavo jų įvardinti. „Jaunystėj nesuprasdavau, kas yra svarbu, bet man patiko mamos išmintis, jos gyvenimo filosofija, kad pagrindiniai sėkmės kalviai vis tik yra darbštumas ir atsakomybė.“
Vadovaudamasis šia taisykle plungiškis iki šiol, nors jau turi ne vieną prekybos saloną kituose Lietuvos miestuose, stengiasi kiekvienam skirti bent po dieną per savaitę ir pastovėti už prekystalio, kad savo akim pamatytų, kaip vyksta prekyba, kad pajustų pirkėjų nuotaikas. „Jei atitolsiu nuo to – garantuotas bankrotas“, – įsitikinęs jis.
Krizė paskatino plėstis
Įdomu tai, kad plėsti savo įmonę Jociai ryžosi... per pačią krizę 2008 metais. Vyras juokiasi, kad šiam beprotiškam sumanymui jį pastūmėjo sykį kursuose išgirsta verslo konsultanto mintis, kad norint išgyventi krizę, reikia plėstis. Įkvėpti tokios, regis, absurdiškos minties sutuoktiniai išsinuomojo patalpas „Banginio“ prekybos centre Klaipėdoje.
Dabar jau gali garsiai pripažinti, kad tada smarkiai rizikavę, mat lietuviai paprastai apeina jiems nežinomų prekinių ženklų parduotuves, o „Regilos“ vardo uostamiestyje niekas net nebuvo girdėjęs. Ką jau kalbėti apie tai, kad dėl krizės ne viena šeima buvo smarkiai apribojusi savo išlaidas – ne nauji langai ir užuolaidos tada rūpėjo, o kaip pragyventi.
Vis tik rizika pasiteisino. Per tuos metus „Regila“ Klaipėdoje jau užsitarnavo gerą vardą ir netgi nutarė plėstis – įsigijo patalpas ir ruošiasi dar vieno prekybos salono įkurtuvėms.
Bet ir įžengęs į Klaipėdą, plungiškis sau nepasakė, kad viskas – užtenka plėstis, metas pasimėgauti pasiektu rezultatu.
2018 metais Jociai atidarė dar vieną saloną „antrame Lietuvos gale“ – Vilniuje. Sostinėje kelias į sėkmę taip pat nebuvo rožėmis klotas, nes konkurencija – didelė, niekas išskėstomis rankomis nelaukė kažkokios įmonėlės iš Žemaitijos, bet po truputį pardavimai ir ten įsibėgėjo, o šių metų sausį „Regila“ Vilniuje atidarė antrą saloną.
„Buvau susipykęs su Plunge“
„Ko meldžiu Dievą – kad man jėgų užtektų, nes proto jau turiu“, – šypsosi verslininkas. Paklaustas apie ateities planus prasitaria, kad dabar jam svarbiausia pabaigti priestatą Plungėje, kur planuoja perkelti užuolaidų siuvyklą. O štai apie naujus salonus sako kol kas negalvojantis, mat paprasčiausiai savaitėje nebeužtektų dienų visuose pabuvoti. Tiesa, Klaipėdoje Jociams talkina vyriausias sūnus Regimantas. Vidurinėlis Laimonas nutarė išminti savo takus į sėkmę, tad tėvų įsukta veikla jo nedomina. Jaunėlis, gavęs tėčio vardą, dar mokosi mokykloje – kol kas neaišku, kokiu keliu pasuks ateity.
O štai Ričardas ir Loreta Jociai abu pilna galva panėrę į savo verslo reikalus. „Nuo pat jaunų dienų ir darbe, ir namie esam kartu. Tai yra sudėtinga. O gal ir gerai, nes ji žino visą pulsą“, – svarsto verslininkas. Loreta rūpinasi užuolaidų siuvimu ir finansų apskaita, jis pats atsakingas už prekybą. Todėl išgirdus, kad prieš trejus metus R. Jocys apsigynė andragogikos – suaugusiųjų švietimo – magistro diplomą, ne vienam pakyla antakis.
„Supratau, kad man aukštosios matematikos ir fizikos jau tikrai nereikės – nebepanaudosiu. Bet kalbant apie socialinius ryšius, bendravimą su darbuotojais ir klientais, tikrai buvo kur tobulėti“, – paaiškina tokį pasirinkimą.
Plungiškiai R. Jocį pažįsta ir kaip politiką – kelerius metus jis aktyviai dalyvavo Liberalų sąjūdžio Plungės skyriaus veikloje, kaip šio skyriaus atstovas buvo išrinktas į Savivaldybės tarybą, tačiau daug kam netikėtai pastaruosiuose savivaldos rinkimuose nutarė nebedalyvauti.
Vyras neslepia, kad taip ir nesugebėjo prisijaukinti politiko vaidmens – slėgė nuolatiniai nesutarimai ir intrigos „politinėje virtuvėje“, didelis biurokratizmas, į kurį sudūžta nemažai gerų idėjų. Galiausiai teko pripažinti, kad politika maišo ir darbui, ir asmeniniam gyvenimui, todėl nutarė rinkimuose nebedalyvauti.
„Ant dviejų kėdžių nepasėdėsi: turi arba politika, arba verslu užsiimti. Pasirinkau verslą. Po to politikavimo epizodo buvau susipykęs su Plunge, įgijau čia priešų, atsirado nepatenkintų mano siūlymais. Buvo net minčių išsikelti gyventi kitur, bet galiausiai supratau, kad tai tėra mano vidinės emocijos. Susitaikiau su savimi ir aiškiai įsivardinau, kad esu tikras plungiškis ir niekas to iš manęs neatims“, – teigia pašnekovas.