
Naujausios
Viskas prasidėjo nuo dovanėlės draugei
Giedrę visą gyvenimą lydėjo piešimas ir meilė medžiui. Užaugusi baldininkų šeimoje ir sukūrusi savo šeimą, toli nuo medžio gaminių nepabėgo. Baigusi interjero dizaino studijas ir nuo pat mažumės būdama kūrybinga, turinti daugybę idėjų, kurį laiką sėkmingai dirbo baldų projektuotojos darbą. Bet, kaip teigia pati pašnekovė, kas turi pradžią, vadinasi, turi ir pabaigą.
Dažniausiai visi geri dalykai nutinka neplanuotai ir netikėtai. Taip atsitiko ir šį kartą. Lygiai prieš keturis metus, norėdama nustebinti mylimą kitur gyventi išvykstančią draugę, plungiškė nutarė padovanoti jai savo pačios rankų darbo gaminį. Ilgai sukti galvos, kas tai galėtų būti, tikrai nereikėjo. Piešti mokėjo tobulai, o medienos gauti buvo nesudėtinga, tad jos sukurta ir dekoruota medinė kaladėlė buvo ne tik originali, tada dar nematyta, bet ir ilgaamžė bei širdžiai miela dovana.
Dabar ją prisiminusi Giedrė nejučia nusišypso, nes per tuos metus gerokai ištobulino kaladėlių apipavidalinimą. Bet juk visada būna pirmas blynas, o šitas, beje, net ir labai neprisvilo.
„Pamačiusi, kad pavyko puikiai, tarytum ir pati užsikabinau. Norėjau daryti dar ir dar. O po to jau ratas užsisuko tiesiog savaime, – šypsosi prisiminusi. –
Pamatė tą mano darbą vieni draugai, tuoj pat užsinorėjo ir jie, ir dar kiti. Taip vienas po kito pasipylė užsakymai. Kažkokios reklamos net nereikėjo – žmonės pasiekdavo mane vieni per kitus dalindamiesi ta žinia. Sukosi mintys tik, kaip čia tos medienos daugiau gauti.“
Toji kūrybinė liepsna neišblėso ir gimus pirmam sūnui. Giedrė neslepia, kad suderinti motinystę ir mėgiamą veiklą buvo sudėtinga, bet nėra nieko neįmanoma, ypač jeigu kažko trokšti visa širdimi.
Preciziškas darbas ir kokybė
Veikli moteris visada mėgo krapštytis po namus, čia vieną kampą atnaujindama, čia kitą. Savo gyvenimo aktualijomis, įvairiomis temomis mielai dalindavosi socialiniuose tinkluose, taip gimė jos tinklaraštis „Suku lizdą“, kur vietą rado ir jos darbų nuotraukos.
„Man yra labai svarbu natūralumas ir žinojimas, kad į pasaulį neatnešiu dar vienos šiukšlės, – tokių principu tiek gyvenime, tiek kūryboje vadovaujasi plungiškė. – Dabar žaislų rinka pasaulyje yra didžiulė. Kur bepažvelgsi – visur tik plastikas. Todėl labai atsakingai žiūriu į savo gaminių kokybę. Rinkdamasi medžiagas jiems vadovaujuosi paprasta taisykle – lyg rinkčiausi savo pačios vaikams.“
Paklausta, kiek laiko trunka pats kūrybinis procesas – nuo medinės kaladėlės išpjovimo iki ji pasiekia pirkėją, moteris giliai atsidūsta. Pasak jos, tai ilgas ir sudėtingas procesas, vingiuojantis keliais etapais. Visų pirma, vyras išpjauna kaladėles. Po to reikia labai kruopščiai su švitriniu popieriumi nušlifuoti visas briaunas, kiekvieną kraštelį, kad būtų malonu paimti į ranką. Praėjus visą šį dulkių etapą, kaladėlė dažoma, dekoruojama, džiovinama, aliejuojama.
Pats paskutinis štrichas yra siuntinio pakuotė, į kurią moteris irgi žiūri atsakingai. Savo rankdarbius sako pakuojanti naudodama ir antrines žaliavas, taip stengiantis tausoti aplinką bei panaudoti tai, kas guli po ranka, nieko neišmetant.
Kiekvienas jos sukurtas gaminys yra vienetinis. „Kito tokio pačio tikrai niekur nerasit, o ir man pačiai nebūtų įdomu kartotis. Mano kaladėlės turi netgi savo pasą. Jis daromas kiekvienam klientui asmeniškai, užrašau, kam kaladėlės skirtos, kada buvo pagamintos, kokia priežiūra ir panašiai.“
Suprantama, kad tokios personalizuotos dovanos niekam kitam neįteiksi – ji kuriama konkrečiam užsakovui. Pasakodama apie tai Giedrė prisiminė vieną daug nervų kainavusį, tačiau sėkmingai pasibaigusį nutikimą. Kartą išsiuntė dvi siuntas kaladėlių klientėms, kurių laukė krikštynų šventės, ir, pasirodo, supainiojo, kam kuri skirta. Viena laimė, kad abi moterys buvo iš to paties miesto ir geranoriškai pačios apsikeitė gautais siuntiniais.
Tarsi šeimos relikvija
Paklausta, kaip apsisprendžia, kokiais raštais ar piešiniais dekoruoti kaladėles, Giedrė sako, kad visada stengiasi įsiklausyti į klientų norus ir lūkesčius. Antai dabar labai paklausios kaladėlės su vaikų vardais – jas tapo populiaru dovanoti gimtadienių ar krikštynų proga, naudoti fotosesijoms ar tiesiog papuošti namus.
Moteris sulaukia ir prašymų iš atsiųstų fotografijų perpiešti vaikų veidus, jų mylimus žaislus ar net augintinius, įamžinti gimimo datą. Kartais jos kurtos kaladėlės tarnauja ir kaip mokomoji priemonė, mat ant jų moteris nupiešia abėcėlę. Toks dovanotas kaladėlių rinkinys ne tik džiuginą akį ir širdį, bet ir pasitarnauja vaikučiui mokinantis pažinti raides, dėlioti pirmus žodelius. Ne veltui juk sakoma, kad pats geriausias mokslas yra žaidimo forma.
Be kaladėlių Giedrė gamina ir gimimo metrikėles, girliandas, lėlytes, smilkalų stovelius ir kitus pasakiško grožio darbus. Medinių žaislų ir interjero detalių išliekamoji vertė, anot pašnekovės, yra tiesiog neįkainojama. Močiutės anūkui padovanota tokia dovana išliks ir jo vaikams bei anūkams, bus perduodama iš kartos į kartą, nuguls į prisiminimų dėžutes. „Kaip šiandien vintažo medžiotojai ieško įvairių senų daiktų, taip po daugybės metų galbūt ieškos ir mano kaladėlių“, – svarsto menininkė.
Idėjų – nors vežimu vežk
„Dažniausiai dirbu naktimis. Tada būna laikas sau, kai galiu niekieno netrukdoma medituoti, pamiršti visas bėdas ir rūpesčius“, – sako Giedrė. O štai jos dienos prabėga laiką leidžiant su vaikais, užsiimant namų ruoša ir... tarpuose tarp buities rūpesčių spėjant popieriuje išguldyti visas gimstančias idėjas, ką naujo sukurti, pagaminti, patobulinti, pasiūlyti savo klientams. „Oi, kad kas duotų daugiau valandų paroje“, – juokiasi ji.
O kaip vaikai žiūri į mamos darbą? Giedrė skuba pasakoti, kokius šaunius du pagalbininkus turinti namuose. Berniukai ir patys daug piešia, kuria. Mielai ir mamos kaladėles „pagražintų“, jei tik ji leistų. Bet čia gelbsti Giedrės specialiai tam reikalui pagaminti medinukų rinkiniai, kuriuos gali dekoruoti ir patys mažiausieji. Reikia tik dažų ir fantazijos. Ko jau ko, o jos Budginų atžaloms tai tikrai netrūksta. Nieko čia daugiau ir nepridursi – auga jaunieji talentai.
Plungiškė pasidžiaugė turinti ir didelį vyro palaikymą. Reikia sutikti, turbūt ne kiekvienas būtų patenkintas, namuose radęs krūva medienos, kalną dulkių ir dažų indelių daugiau nei virtuvėj prieskonių.
„Vyras žino, kad aš be kūrybos negaliu. Ir tai yra mano svajonių darbas, kurį susikūriau pati“, – teigia Giedrė, kuri po motinystės atostogų į savo ankstesnę darbo vietą taip ir nebegrįžo. Sako, gimus vaikams kaip niekad gerai pajutusi, kaip greitai bėga laikas. Tai atnešė suvokimą, jog nebėra kada atidėlioti – metas stotis ant savo pačios kojų ir siekti savo tikslų. Šito ji norėtų palinkėti ir kiekvienai moteriai – daugiau drąsos ir ryžto pildyti savo svajones!