
Naujausios
Pievos pievoms nelygu
Čiaudulinė kraujažolė, gyvatžolė, kraujalakė, pagulusioji tridantė, šilkažiedė gaisrena, mandrauninkė, glindė ir dar daugybė kitų vardų yra visai ne kažin kokių egzotiškų, o mūsų natūralių pievų gėlių. Ir vienos, ir kitos sparčiai nyksta, nes nyksta ir tradicinis ūkininkavimo būdas. Kur dar laukuose pamatysi pavieniui besiganančius karvę, arklį, būrelį avių ar ožkų. Kaimai tuštėja, ūkiai vis labiau specializuojasi ir stambėja, keičiasi ir pats ūkininkavimo būdas. Dabar gyvuliai ne ganomi, o laikomi ir šeriami tvartuose, be to, ir pati gyvulininkystė kaip ūkio šaka Lietuvoje traukiasi. Dėl to keičiasi ne tik pačios pievos, bet ir santykis tarp pievų bei ariamos žemės – pastarosios plotai kasmet didėja vis sparčiau.
Anksčiau visų žemės ūkio darbų cikle vienas iš svarbių momentų buvo ganiavos pradžia. Pirmas į lauką leisdavo avis, nes jų snukučiai nedideli, jos praminta iš vos išlindusių pirmųjų želmenų, apie kurių dydį sakydavo – aviai pagraužti jau užtektų.
Karves ir prieauglį išleisdavo žolei prastypus ir sušilus. Kur galvijai nenuėsdavo, leisdavo arklius, nes tie mažiau išrankūs.
Dabar ganoma mažai, nes pievos šienaujamos po kelis kartus, jose veši daugiausiai specialiai atrinktos greitai augančios pašarinių žolių rūšys, tręšiamos tiek mineralinėmis, tiek organinėmis trąšomis. Tradicinei ganiavai tokių laukų naudoti neapsimoka. Be to, tvartuose laikomus gyvulius patogiau penėti ar melžti, nei vaikytis juos po laukus.
Paskutiniais metais Lietuva pagal kviečių eksporto statistiką pasaulyje užima 14 vietą. Įprastais žolynais apaugusias pievas keičia ariami laukai, o pievos vis labiau sukultūrinamos apsėjant dobilais, motiejukais, eraičinais ir kitais natūralioms pievoms nebūdingais augalais. Pievas plėšiant retai lėkščiuojama ar ariama, velėna ir visa gyvybė suardoma chemija.
Kur platūs javų laukai, ten karvutes pakeitė galingos naujos žemės ūkio mašinos, nes grūdai neša geresnį pelną nei pienas ar mėsa. Pragmatiškai į žemės ūkio verslą žvelgiantis žmogus paklaustų, kur čia problema, ko čia reikia virkauti dėl tų pievų, jei javai mūru žaliuoja. Įpykę ūkininkai dabartinį žemės ūkio ministrą jau pravardžiuoja pelkių ministru, visokiais būdais siekia jį išversti iš posto ir pamatyti ten teisingą ministrą, kuris leis sėti tiek kviečių, kiek norėsis ir kur net neįmanoma. Kad tik nepritrūktume duonos.
Kasdienės duonos alkis
Duonos netrūksime, jei tik netingėsime dirbti. Lietuvos žemė praeityje išmaitino žymiai gausesnes šeimas ir dar eksportui liko, kodėl dabar, turėdami galingą techniką ir įvairias modernias technologijas, gąsdinamės badu, o gal tik – sumažėsiančiu pelnu?
Ko stokojame – supratimo apie sudėtingą įvairių gamtos rūšių pasaulį, kurio mes beveik nepažįstame ir neturime laiko bei noro su juo pažindintis. Gyvojoje grandinėje kiekvienas gyvis, menkiausias vabalas yra labai svarbus ir gali būti lemtingas mūsų pačių išlikimui, nes bent vienos ar kitos rūšies išnykimas suardo darnią gamtos sukurtą pusiausvyrą. Vardan kviečių į tai šiandien mojame ranka, bet ką apie tai pasakys užaugę vaikai ar anūkai? Ar jiems užteks vien javų laukų, ar nepasiges ir tos biologinės įvairovės, kurią būsime negrįžtamai paaukoję ant grūdinių altoriaus?
Sunaikinome ir išstūmėme smulkiuosius ūkius, kur žmonės ūkininkavo tvariai. Su tuo išnyko ne tik tradicinis tokio gyvenimo būdas, bet ir žinios, iš dalies net vartota kalba, iš kartos į kartą perduodama patirtis, galų gale ir noras tokį darbą dirbti. Užuot vargus su gyvuliais, paprasčiau ir lengviau pieno ar mėsos nusipirkti parduotuvėje.
Visai nekreipiame dėmesio ir į klimato kaitą, tarsi tai mūsų neliestų. Kokia laimė, kad šiemet sulaukėme įprastos lietuviškos vasaros – su lietumis ir debesimis, su saulute ir vidutiniška šiluma. Tuo tarpu Europos šalys kepa 40 laipsnių karštyje, dega miškai, per anksti ir per maži sudžiuvo javai, nebėra vandens laistyti ir atsigaivinti, žmonės ir gyvūnai leipsta nuo karščio.
Šiuos didžiąją Europos dalį apėmusius nenormalius karščius galėtume priskirti išimčiai, tačiau tos išimtys kartojasi vis dažniau ir vis stipriau, norime tą pripažinti ar ne, klimatas kinta labai sparčiai ir ne į naudą žmonijos egzistencijai. Bet mes visada turime svarbesnių reikalų.
Kaip išsaugoti natūralias pievas
Galbūt ramunės ar katilėliai ir neišgelbės nuo gresiančios klimato kaitos katastrofos, tačiau ateičiai galime išgelbėti juos. Ar pasigedote pavasariais geltonos burbulių jūros, ar gėrėjotės grakščiomis kiškio ašarėlėmis ar dailiais snapučių žiedeliais? Jų kasmet mažėja, jiems ir daugeliui kitų buvusių pievų augalų jau reikia pagalbos. Ta pagalba visai paprasta – tik tradicinis ūkininkavimo būdas ganant ir šienaujant pievas, kaip tą darydavo anksčiau.
Tuo tikslu prieš porą metų pradėtas naujas bandomasis agrarinės aplinkosaugos projektas LIFE NATURALIT (tai vienintelė Europos Sąjungos finansinė priemonė, prisidedanti išimtinai prie bendrijos aplinkos apsaugos ir klimato kaitos iššūkių sprendimo). Viena iš šio projekto priemonių vadinasi „Gausiai žydinčių natūralių pievų išsaugojimas“. Šioje programoje dalyvaujantys ūkininkai savo tik natūraliose ir senose pievose mokosi atpažinti pagrindinius augalus, stebėti, kaip atrodo įprastu būdu tvarkoma pieva. Kol kas tai labiau tiriamojo pobūdžio eksperimentinis bandymas ūkininkų ir gamtininkų pastangomis stebėti dar esančių natūralių pievų augalijos kaitą.
Svarbų darbą čia atlieka ūkininkai, nes jiems tenka išmokti atpažinti augalus, juos surasti ir registruoti. Tokiu būdu plečiamas ir ūkininko, ir visos šeimos akiratis. Augalai registruojami prieš nušienaujant, šienavimo laikui nėra jokių nustatytų datų, ūkininkams reikia senpievių nearti, nesausinti ir neatnaujinti įsėliais. Už šį darbą mokamos papildomos išmokos. Pats tinkamiausias tokių pievų tvarkymo būdas yra gyvulių ganymas, tad ši programa idealiai tinka laikantiems mėsinius galvijus ar avis.
Be abejo, vien ganymas natūralių pievų neišsaugos, tą padaryti gali tik ekologijai dėmesio skiriantys ūkių šeimininkai. Švietimas, supratimas ir iš dalies kompromisas, kad iš savo laukų gaus mažiau tonų pašarų, nei ten pasėjus kultūrinę žolę, išgelbės natūralias pievas ateities kartoms. Tai nemažas iššūkis, nes dobilais ir liucerna gyvulius pašersi sočiau nei vėdrynais ar kartenėmis. Tinkama kompensacija ir skatinimas saugoti biologinę įvairovę greičiausiai pasiteisins, nes, savaime suprantama, kad bet kuris ūkininkas, siekiantis pelno, sės dobilus, ne kraujažoles. Bet jų ir daugybės kitų pievų augalų labai reikia biologinei įvairovei išsaugoti, vabzdžių ir kitokių gyvių egzistavimui. Ar turime teisę į tai nekreipti dėmesio?
Na, o visi, kurie dar turi dalgius ar mena, kaip jais naudotis, Baltijos aplinkos forumo yra kviečia į antrą nacionalinį šienpjovių čempionatą rungtis dėl metų šienpjovio ir šienpjovės titulų. Varžybos vyks rugpjūčio 6 dieną Šilutės rajone, Rupkalvių kaime esančiose Nemuno deltos pievose. Visi susidomėję dar gali registruotis internete adresu https://bef.lt.Tą patį savaitgalį visai greta čempionato vyks ir Rusnės festivalis su gausybe veiklų ir muzikos. Jei vienu ar kitu susidomėsite, gal net susirungsime – juk dalgį dar moka laikyti ir ne vien tik vyriškos rankos.