Į mėnulį

Nuotrauka iš asmeninio R. GENTVILO archyvo
Ką tik paskelbta, jog mūsų žemėje jau aštuoni milijardai žmonių. Daug ar mažai? Manyčiau – daug, o turint omenyje, kad jie pasiskirstę netolygiai, kai kur – nepakeliamai daug. Tai gimdys vis naujas problemas, galinčias peraugti į maisto, vandens karus, kuriais tikrai pasinaudos vienokie ar kitokie pasaulio politikai.

Gaila, bet mūsų Lietuvoje gyventojų mažėja. Gal reikėtų prisiminti Kazio Pakšto idėją ir Lietuvą iškelti į Madagaskarą, kur susimaišytume su kitataučiais, taip jiems ir sau padėdami.

Kai kas, remdamasis „rusų pasaulio“ koncepcija, mėgina plėstis. Kažkoks keistas tas plėtimasis: mažinant tiek savų, tiek artimųjų pagal rasę ir pagal kalbos panašumą, skaičių. Vakar Rusija į Ukrainą paleido daugiau kaip šimtą raketų. Bombardavo energetikos įmones, civilinius objektus. Kliuvo net Lenkijos pasienio gyventojams. Kas tai: atsitiktinumas ar naujas veiksmų eskalacijos ratas? Tikėkim, kad netyčia: tiesiog Rusijos raketos pasiklydo ar jas gaudydami ukrainiečiai nepataikė. Vienaip ar kitaip, tai negirdėtas, neregėtas dalykas. Mano dar neišblėsusi atmintis to neleidžia prisiminti.

Ir pamanyk: kai Rusijos raketos skrenda į Ukrainą, amerikiečiai po kelių dešimtmečių paleido erdvėlaivį į mėnulį. Tiesa, žmonių jame nėra, tik manekenai. Sako, jei misija pavyks, tai kitą kartą skris ir žmonės. Daugelis žinome, kad kosmoso įsisavinimo srityje nuo seno Amerika ir Rusija lenktyniavo. Buvo ir gražių momentų, kai tos super valstybės draugavo, kartu skrisdamos į orbitinę stotį. Gražu būtų, kad tas bendradarbiavimas ir toliau vystytųsi. Mano kuklus pasiūlymas būtų, kad amerikiečių erdvėlaivis į mėnulį nuneštų ir rusų kosmonautą. Negaila būtų, jei net ir Rusijos prezidentą. Tada būtų galima plėstis nieko negąsdinant ir nežudant. Daug esančių ir bręstančių pasaulinių problemų išspręstume...

Kol aplink karas, Lietuvoje verda interpeliacijų mūšiai. Opozicija imasi bene rimčiausio visos kadencijos darbo – interpeliuos užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį. Daug klausimų jam prigalvojo, nors dauguma tautiečių žino, kas į juos bus atsakyta. Panašu, kad situacija tokia: šeštokas Petriukas stebisi, kad mokytoja jo vis klausinėja. Kažin ar ji gali dirbti mokytoja?