
Naujausios
Aktualijos, kurių pamiršti negalime
Minėtos sutarties 1 straipsnyje Lietuva ir Rusija pripažįsta viena kitą visateisiais tarptautinės teisės subjektais ir suvereniomis valstybėmis pagal jų valstybinį statusą, įtvirtintą pamatiniuose valstybių aktuose.
Sutartimi Rusijos Federacija pripažino SSRS įvykdytą agresiją, įskaitant aneksijos prieš Lietuvos Respubliką faktą, Lietuvos Respublikos tęstinumą ir tapatumą 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Aktu įsteigtai Lietuvos valstybei. Tokios sutarties nepavyko pasirašyti nei estams, nei latviams.
Ši sutartis – daugybės žmonių veiklos rezultatas, turintis tarnauti mūsų laisvės garantu, bet matant ir girdint, ką dabar krečia kremlius, abejonės, ar dar įmanoma tikėti ir pasitikėti Rusija, išsisklaido.
Jei ne karinės, tai ekonominės grėsmės ne vien tik Ukrainai, bet jau ir visam pasauliui akivaizdoje svarbu prisiminti ne tik valstybines sutartis (ir stebėti, ar jų laikomasi). Verta prisiminti ir kokia buvo laisvės kaina, kiek žmonių sudėjo savo gyvenimus ir viltis į šį aukurą, imtis aktyvių veiksmų, kad vėl neprarastume to, kas iškovota.
Nors prie istorinių patriotinių temų grįžtame vis dažniau, bet dar nepakankamai, nes šios temos – sunkios ir ne tokios patrauklios. Man dažnai kyla klausimas, ar dar pažįstame, ar mename, ar tinkamai saugome už mūsų laisvę gyvenimus paaukojusių žmonių atminimą? Jei prireiktų, ar galėtume pakartoti šių žmonių žygius mes patys? Ar mūsų idealai šiandien galėtų būti Dievas ir Tėvynė, kokie buvo daugeliui Lietuvos laisvės kovotojų, tokių kaip monsinjoras Alfonsas Svarinskas?
Mokęs visada sakyti tiesą
Liepos 17 d. sukako 8 metai nuo monsinjoro A. Svarinsko mirties. Tądien nepasitaikė nei išgirsti, nei perskaityti kokios bent nedidelės šią asmenybę menančios žinutės. Alfonsą Svarinską iš arčiau pažinojusių žmonių ratas mažėja, kaip ir prisiminimas apie jo nuveiktus darbus kunigo taip mylėtos Lietuvos labui.
Drąsus, niekam nepataikaujantis, tvirtos valios ir nuomonės žmogus ne vienam kėlė baimę, o sovietų pastangos pateikti jį kaip blogą ir nenormalų šį įspūdį ne vienam sustiprindavo. Režisierius Ferdinandas Kauzonas net buvo sukūręs dokumentinį filmą „Kas Jūs, kunige Svarinskai“, kuriuo mėginta jį parodyti kaip gudrų tarybų valdžios priešą.
2017 m. žurnalistas Andrius Gudauskas ir režisierius Juozas Sabolius sukūrė dokumentinį filmą „Alfonsas Svarinskas“. Autoriai filme atkūrė įvairius monsinjoro gyvenimo laikotarpius, nenuilstamą kunigo kovą už tikėjimą, Bažnyčios ir valstybės laisvę.
Tuometinis komunistų partijos laikraštis „Tiesa“ vis mėgdavo įdėti A. Svarinską šmeižiančių straipsnių, kuriuos iliustruodavo ir kunigo nuotraukomis su tamsiais akiniais. Girdi, nepatikimas, slepia akis, nors iš tiesų monsinjoro akys buvo silpnos ir jautrios šviesai. Bet net tokią detalę tarybinė propaganda išnaudojo tam, kad pakirstų visuomenės pasitikėjimą šiuo žmogumi.
ApIinkybės buvo leidę kurį laiką dirbti kunigo Alfonso Svarinsko draugijoje. Jis buvo paprastas, nuoširdus žmogus, gyvenęs kukliai, užjaučiantis kiekvieną nelaimėje, padedantis, kai pagalbos reikia, nebijantis pasakyti tiesos, tikėdamasis tiesaus atsakymo. 22 sovietų lageriuose praleisti gyvenimo metai ir išbandymai juose buvo išmokę greitai ir gerai perprasti žmones. Pelnyti monsinjoro pasitikėjimą šiek tiek užtrukdavo, bet užsimezgusią pažintį išlaikydavo ilgai, rasdamas laiko parašyti laiškų, šventinių sveikinimų.
Įsitikinęs, kad sutiktu žmogumi galima pasikliauti, A. Svarinskas buvo be galo įdomus ir atidus pašnekovas, iš pokalbių su juo galėjai išmokti tiek daug nežinomos Lietuvos istorijos, gyvenimo išminties. Jis labai dažnai mėgo pajuokauti, net savotiškai švelniai paerzinti pašnekovą, tačiau niekada nepatyriau, kad būtų mėginęs užgauti ar įžeisti. Visada mokė sakyti tiesą, kaip sunku bebūtų. Ypač mėgo bendrauti su jaunimu. Neretai nustebindavo savo paprastumu, darbų, ypač kaimo, išmanymu, juk buvo kaimo vaikas.
„Du esmę pasakantys žodžiai – laisvės kovotojas“
A. Svarinskas gimė Ukmergės apskrityje, Pamernackų kaime, 1932–1942 m. mokėsi Vidiškių pradžios mokykloje, vėliau Deltuvos mokykloje bei Ukmergės A. Smetonos gimnazijoje. 1942–1946 m. studijavo Kauno tarpdiecezinėje kunigų seminarijoje, tačiau nutraukė studijas ir įsijungė į antitarybinę kovą Ukmergės apylinkėse veikusioje Šarūno partizanų grupėje. Slapyvardžiu Laisvūnas jis aprūpindavo partizanus medikamentais, spauda, dokumentais. Netrukus už šią veiklą įkliuvo sovietams ir buvo nuteistas 10 metų kalėjimo. Iki 1956 m. kalėjo Intos ir Abezės lageriuose (Komija). Kartu kalėjęs vyskupas Pranciškus Ramanauskas 1954 m. spalį slapta įšventino A. Svarinską į kunigus.
Po įkalinimo grįžęs į Lietuvą, tarnavo altarista Kulautuvoje ir Betygaloje, bet po poros metų už antimarksistinės-antisovietinės literatūros laikymą buvo areštuotas ir nuteistas 6 metams kalėti Mordovijos lageriuose. į Lietuvą grįžo 1964 m., gyveno ir dirbo įvairiose parapijose nuolatos sekamas saugumo. Nuo 1972 m. bendradarbiavo Lietuvos katalikų bažnyčios kronikoje.
1978 m. kartu su kitais kunigais disidentais įkūrė Tikinčiųjų teisėms ginti katalikų komitetą, skelbė jo dokumentus. Po kelerių metų už antisovietinę veiklą areštuotas ir nuteistas 7 metams griežtojo režimo lagerio ir 3 metams tremties. 1983–1988 m. kalėjo Čiusovo rajono (Permės sritis, Rusija) griežtojo režimo lageriuose.
1988 m. į Maskvą atvykęs JAV prezidentas Ronaldas Reiganas pareikalavo paleisti A. Svarinską. Šis prašymas įvykdytas, be tik su sąlyga, kad dvasininkas išvyks iš Sovietų Sąjungos. Kunigas buvo trumpam užsukęs į Viduklę, vėliau ištremtas į Vokietiją be teisės grįžti į tėvynę. Iki 1990 m. jis gyveno Frankfurte prie Maino, lankė lietuvių kolonijas, atstovaudamas Lietuvos disidentams bendravo su daugeliu pasaulio veikėjų.
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę A. Svarinskas grįžo į Lietuvą. Netrukus buvo paskirtas Kauno arkivyskupijos kurijos kardinolo Vincento Sladkevičiaus kancleriu, o 1991 m. išrinktas į Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą, ėjo Lietuvos kariuomenės vyriausiojo kapeliono pareigas.
A. Svarinsko pastangomis keliose Ukmergės rajono vietose įamžintas ten žuvusių partizanų atminimas. Ukmergės rajono Kadrėnų kaime jis įkūrė parką partizanams atminti, kuris dar vadinamas Svarinsko parku. Jame pastatytas ir JAV prezidentui R. Reiganui atminti skirtas kryžius.
Prieš mirtį 2014 m. monsinjoras spėjo išleisti atsiminimų knygą „Nepataisomasis“, pavadinęs ją savo pravarde, įrašyta operatyvinėse KGB bylose. Atsiminimuose pasakojama apie vaikystę, šeimą, mokslus, tarnystę pirmosiose parapijose, patirtus areštus, KGB tardymus, kalinimus, sutiktus žmones. Planavo išleisti ir antrą atsiminimų tomą, bet mirtis nutraukė visus darbus. Palaidotas Ukmergės rajono Dukstynos kapinėse.