Pasižadėjimai

„Žemaičio“ nuotr.
Koordinačių sistema plokštumoje ir erdvėje pavadinta garsaus matematiko Dekarto vardu. Dar iki šios sistemos sukūrimo žmonės, nors ir skirtingai, ėmė skaičiuoti laiką, fiksavo momentus, kai įvykdavo koks nors įvykis, skaičiavo, kaip toli vienas nuo kito vyko įvairūs gamtos ir visuomenės gyvenimo reiškiniai. Visa tai buvo laiko koordinatė. Šiandien mokslininkai bando sujungti erdvės ir laiko koordinates į visumą. Žinoma, tai jų problemos...

Paprasti žmonės, nors ir suprasdami, kad laikas galėjo būti, o kai kur ir yra kitaip skaičiuojamas, savo gyvenime atskaitos tašku ima metų pasikeitimo momentą. Prasidedant naujiesiems mes visi norėtumėm bent šiek tiek pasikeisti. Žinoma, pirmiausia norėtumėm tapti sveikesniais, todėl rūkantys norėtų mesti, valgantys – tai riboti, vartojantys alkoholį – bent sumažinti vartojimą. Išvardinti dalykai aktualūs ir man asmeniškai, kaip ir daugeliui kitų pažįstamų ir nepažįstamų. Girdėjau ir pasižadėjimų aktyviau judėti, sportuoti, keliauti, skaityti, susipažinti, vesti-tekėti, gimdyti, vaikus auginti, tėvus ar senelius karšinti, nustoti dirbti... Prisipažinkit, juk ir jūs kažką iš šio sąrašo pasižadėjote?

Kad ir kaip norėjau išgirsti, neišgirdau, kad kas nors sakytų, jog norėtų atsisakyti turimos valdžios ar įtakos, turto, sveikatos ar džiaugsmų. Negirdėjau ir žmonių, kurie sakytų, kad jokioje situacijoje nesieks valdžios, įtakos, karjeros ar pinigų, kad baigs kariauti svetimoje šalyje.

Nelabai buvo girdimi ir pasisakymai, kad keis savo pažiūras. Esu patyręs, kad pažiūros keičiasi be triukšmo ir tik joms pasikeitus balsas sustiprėja. Kažkaip naujai suskambo atvejai, kai piliečiai patriukšmauja (pagrįstai ar nepagrįstai), o po to metasi į politinius sūkurius. Vieni panori tapti prezidentais, merais, kiti Tarybų nariais, dar kiti nori daugiau „patiktukų“ surinkti po kokiu nors įkeltu savo pasvarstymu. Todėl visados į triukšmaujantįjį žiūriu kaip į potencialų politiką, kuris netrukus ir galbūt ilgai lems mano likimą. Ir jums siūlau tokius triukšmadarius stebėti.

Prabėgo metai, nusinešę karalienės, futbolo karaliaus, popiežiaus, karių, paprastų žmonių gyvybes. Jie liks tik atmintyse ir pasižadėjimuose.