
Naujausios
Pokario teroro įšalo nelaisvėje
„Išdrįso papasakoti“ rašome todėl, kad iki šiol daugelio karo ir pokario baisumus patyrusių žmonių širdyse amžinu įšalu tebetūno okupanto sukelta baimė, jog už bet ką gali būti persekiojamas ir nubaustas ar net sumokėti savo gyvybe. Dabartinėje laisvoje Lietuvoje gyvenantys jauni žmonės dažnai negali įsivaizduoti ir patikėti, ką teko patirti jų seneliams ir tėvams.
Kiek daug įvairių skaudžių savo tautos patirčių dar nežinome, jų neišpasakojome ir neįvertinome. Kad to negalime pamiršti ar atiduoti laiko tėkmei, vėl skaudžiai primena dabartinė situacija Ukrainoje. Be to, artimųjų netekties skausmas nepraeina visą gyvenimą, į atmintį įsirėžę pokario žiaurumai apnuodijo ją visam laikui.
Todėl Regina ilgai dvejojo, tarėsi ir su dukra, ar verta skambinti į redakciją, ar verta atverti senus randus. Nors jau tris dešimtmečius gyvename laisvoje šalyje, sovietų žiaurumą menanti moteris, kaip ir ne vienas to meto prievartą matęs žmogus, vis dar prisibijo už tiesą ir atvirumą sulaukti bausmės. Štai kaip sovietų atnešta „laisvė ir teisingumas“ buvo įbauginę žmonės, iki šiol priverstus gyventi su bausmės baime.
Darnios šeimos laimė sudužo į šipulius
Vėsią birželio popietę šiemet vėluojančius žydėti bijūnus ir darželius aprodžiusi Regina pasakojo margą kaip jos siūti skiautiniai gyvenimo istoriją. Buvusio Rietavo miškų ūkio darbuotoja, iki šiol tebegyvenanti tuometinio ūkio žinybiniame pastate (tiesa, dabar tai jos nuosavybė), nesiguodžia niekuo ir džiaugiasi gyvenimu.
Ir kas beprisimena tuos miškus su visais ūkais, čia juk seniai įsikūręs „Šiloporas“ – polistireninio putplasčio gamykla, o visus kitus dalykus nusinešė srauni laiko upė. Nebėra mylimo vyro, vaikai sukūrė savo gyvenimus. Gerokai aštuntą dešimtį metų perkopusi Regina šiandien gyvena su savo prisiminimais, dainomis, maldomis, gėlėmis, gražiausiais mezginiais. Priblėsus akių šviesai, ilsisi ir siuvimo mašina, o buvęs gyvenimas atsispindi tik to meto negausiose nuotraukose ir prisiminimuose. Regina nieko nekaltina – tokie buvo laikai. Tačiau kad geriau suprastume, kokia gera ir graži dabartis, būtina prisiminti praeitį.
Viena, dėl ko Reginai ir jos sesėms buvo labai skaudu, – kad tokiame varge mamai teko vienai užauginti vaikus, kad labai trūko tėvo. Kokius vargus patyrė jos motina, po vyro suėmimo likusi su mažais vaikais, sunku nusakyti. Nors ir pačiomis sunkiausiomis sąlygomis gyvendama, niekam neatidavė nė vienos atžalos, visus augino ir jais rūpinosi viena pati, leido į mokslus.
Norėdama išmaitinti mergaites, motina dirbo ne pagal savo išgales, siuvo, persiuvo, mezgė, lopė, kad tik vaikai būtų bent kiek aprengti ir pavalgę. Būdavo, net kiaušinį dalija į kelias dalis, o kai visai nieko nebelikdavo valgyti, mama pamaišydavo kur gavusi kiaulinių miltų, prabalindavo kokiu šlakeliu pieno – štai ir pavilgas. Jokių socialinių išmokų, našlaičių ar maitintojo netekimo pašalpų tada nemokėjo, jų tėvas buvo tarybų valdžios priešas ir todėl „denacifikuotas“.
Dėl tokio sprendimo šeima paskendo varguose. Nors sovietai oficialiai deklaravo, kad nebeliko jokių tarnysčių, tarnauti teko ir Reginai. Dar paaugliukė mergaitė buvo pasamdyta tarnauti į Klaipėdos kraštą Lankupius, pas kolūkio brigadininką Ašmontą. Anas sakęs, kad reikia vaikams auklės, o iš tiesų norėjo ūkio darbininkės. Regina tarnavo jam 5 metus, dirbo visus darbus, ravėjo daržus, liuobė gyvulius, o algos ne taip jau daug ir duodavo. Jei šalia būtų buvęs tėvas, gyvenimas būtų buvęs kitoks.
Miškininkas, Lietuvos karys ir šaulys
Povilas Bulvydas gimė 1901 metais Rietavo valsčiaus Stumbrių kaime. Buvo lankęs mokyklą, gražiai rašė, taip ir pradėjo dirbti eiguliu Šakinų, o paskui – Rindės kaime.
Miškininkų toje šeimoje būta ne vieno. Be to, buvo tarnavęs nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje, įstojęs į Šaulių sąjungą. Šeima gyveno gan gerai, laikė gyvulių, paukščių, turėjo keletą avilių bičių. Reginos tėvai iki suėmimo kartu pragyveno vos 12 metų. Deja, dėl neaiškių motyvų vietiniams enkavėdistams P. Bulvydą įskundė gerai jį pažinojęs tos pačios kuopos šaulys.
Vyras suimtas 1945 m. sausio 20 d. naktį Plunkėnų kaime buvusiuose savo namuose. Tąnakt tėvo lovoje miegojusi Regina mena, kaip apsupus namą šis tik spėjo sudejuoti „Jėzus Marija“, tačiau jokio išsigelbėjimo nebuvo. Dukra tėvo švarko kišenėje iš vakaro buvo palikusi savo mėgstamą gintarinį žaisliuką – su juo vyras nesiskyrė iki pat mirties lageryje.
Po tėvo arešto tą pačią naktį enkavėdistai išvertė visus namus, atėmė gyvulius, net išdraskė viduržiemį miegančių bičių avilius. Moteris su mažamečiais vaikais buvo išvaryta iš namų. Su mergaitėmis ji prisiglaudė pas savo motiną tame pačiame Plunkėnų kaime. Tą naktį enkavėdistai siautėjo visame kaime, naršė, ieškojo jaunų vyrų karo tarnybai, o kiek jų jaunų, dailių išžudė...
Reginos akyse tebestovi vaizdai, kaip mama raudodama skalbia kruvinus suskretusius tėvo baltinius, kuriuos ji parsinešdavo iš Telšių kalėjimo. Vaikai mėgino mamą guosti, bet kur ten vaikiškoms širdelėms tą pajėgti.
Kol Barboros vyras kalėjo Telšiuose, ji, išsidaužusi nuo kasdienybės rūpesčių, pėsčiomis nueidavo į Telšius aplankyti savo nekaltai įkalinto vyro. Po keletos mėnesių baigėsi ir tai, nes grandinėmis surakintus kalinius pėsčiomis išvarė į Vilnių.
„Pro tavo šalį bitės medų neša, o pro mano – kulkos lekia“
Povilas Bulvydas buvo nuteistas penkiolikai metų laisvės atėmimo ir kartu su kitais politiniais kaliniais išgabentas į Vorkutos darbo konclagerius. Iš ten kartą per ketvirtį į namus galėjo parašyti laišką. Tačiau gautus laiškus saugumo sumetimais šeima bijojo laikyti, jų iki dabar neišlikę.
Povilo Bulvydo gyvybė šiame lageryje užgeso 1954 metų gruodžio 2 dieną varge ir ligose, taip niekada ir nebepamačius šeimos, gimtinės, artimųjų. Vien už tai, kad jis buvo savo šalies pilietis, patriotas, miškininkas ir šaulys.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Povilui Bulvydui po mirties suteiktas laisvės Kovų dalyvio statusas.
Dėliodama senas nuotraukas ir dokumentus Regina kalbėjo, kad sunku apsakyti tą skausmą – viskas širdyje, bet neaprašoma. Teisingi tremtinio dukters žodžiai.
Mieli skaitytojai, nuoširdžiai dėkojame visiems, kas atsiliepėte, skambinote ir dalijotės savo skaudžiais prisiminimais. Jie neliks nuošalyje ar užmarštyje, galbūt kai ką dar paskelbsime ir kituose laikraščio numeriuose, o svarbius jūsų papasakotus faktus persiųsime Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui.