Žvaigždės ir kabutės

Nuotrauka iš asmeninio R. Gentvilo archyvo
Prasidėjo pasaulio futbolo čempionatas. Sakyčiau, ypatingas. Pirmą kartą jis vyksta tokiu laiku ir tokioje pasaulio šalyje kaip Kataras, kur ypač padidėjo žalieji plotai, jei kalbėsime apie naujas futbolo aikštes, nors vandens trūkumas ir aukšta oro temperatūra daugeliui sportininkų nėra įprasta. Nežinau, ar tai atsilieps rinktinių rezultatams, bet intriga tikrai išliks. Juk jau pirmosios kovos pažėrė nemažai netikėtumų. Vienaip ar kitaip, šis renginys savo svarba ir masiškumu nusileidžia tik Olimpinėms žaidynėms.

Futbole dažniausiai pergales atneša ne kažkurios žvaigždės spindesys, o komandinis žaidimas. Futbolo genijai tik papuošia komandas. Panašiai vyksta ir kitose srityse: darbinėje veikloje, menuose, politikoje. Visose tose srityse turim nusipelniusių žmonių, kuriuos galime vadinti ir vadiname žvaigždėmis.

Keisčiausiai atrodo politikos žvaigždės. Jos neišsitenka nei partijos, nei frakcijų Seime rėmuose. Tokias žvaigždes turi dauguma partijų. Jas galima atskirti iš to, kaip dažnai kalba prie mikrofono, kaip nepaklūsta savo partijos ar frakcijos nuomonei, kaip visiškai nereaguoja į visuomenės nuomonę arba traktuoja ją taip, kad būtų pagrindžiami jų pačių tikslai. Tai P. Gražulis, R. Žemaitaitis, M. Maldeikis, A.Širinskienė, V. Valkiūnas, A. Gedvilas, dabar – ir M. Majauskas bei dar kelios gerai žinomos politikos žvaigždės.

Tokių žmonių yra visose partijose ir visose Seimo frakcijose. Kai kurie jų kviečiami ir į analitines arba pramogines TV laidas. To priežastis – arba jų skvarbus žvilgsnis į vykstančius reiškinius, arba tam, kad žiūrovui būtų galimybė atsipalaiduoti. Man pačiam sunku apsispręsti, dėti kabutes rašant žodį ŽVAIGŽDĖS ar ne.

Žinoma, tokiomis savybėmis pasižymime ir mes, esantys kitoje ekrano ar laikraščio pusėje. Bet mes – paprasti žmonės, galvojantys dažniausiai apie save, o jie juk politikai, prisiekę visiems ir visados būti teisingi. Štai kodėl juos ir vadiname populistais. Jų siekis – ne visos visuomenės gerovės plačiąja prasme sukūrimas, o tik kelių į savo išlikimą politikoje tiesimas.

Bet juk negali vien žvaigždės laimėti...