Ga­li­my­bių stu­di­ja su­kė­lė diskusijų

Ga­li­my­bių stu­di­ja su­kė­lė diskusijų

Galimybių studija sukėlė diskusijų

Kelmės rajono Tarybos posėdyje UAB „Enero“ atstovai pristatė galimybių studiją dėl Tytuvėnų kultūros centro statybos ir vietos statybai parinkimo. Kadangi Europa neskiria paramos naujiems pastatams, tik senų pastatų renovacijai, rekomenduojama rekonstruoti senąją biblioteką, pailginant ją iki 50 metrų.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Tytuvėnams reikia kultūros centro

Į Popiežiaus Jono Pauliaus II piligrimų kelią įtrauktas Bažnyčios ir vienuolyno architektūriniu ansambliu ir išskirtine gamta garsėjantis Tytuvėnų miestas iki šiol neturi nuosavo kultūros centro pastato. Miesto kultūra bazuojasi bažnyčiai priklausančiame avarinės būklės mediniame pastate.

Apie Kultūros centro Tytuvėnuose reikalingumą jau kalbama keleri metai. Kalbos ypač suintensyvėja prieš rinkimus. Pažadai jį pastatyti tampa daugelio politikų „arkliuku“, norint išjoti tarp laimėtojų.

Kultūros centrą ketinta statyti miesto pakraštyje, šalia turgaus aikštės. Tačiau prasidėjo diskusijos dėl vietos. Ir kai kurių politikų, ir miestiečių nuomone, Kultūros centras turėtų būti miesto centre.

Vėliau apsižiūrėta, jog Tytuvėnų kultūros centrui Valstybė gali neskirti lėšų, nes Kelmėje statomas daugiafunkcis sporto centras, kurio statybos jau pirmasis etapas kainuos apie 14 milijonų litų. Savivaldybė iš savo biudžeto Tytuvėnuose pastatyti naują kultūros centrą – nepajėgi.

Išeitis – Europos parama

Šį rudenį jau žengtas pirmasis realus žingsnis link Tytuvėnų kultūros centro statybos. Pasamdyta UAB „Enero“ parengti galimybių studiją. Nuspręsta renovuoti ir gerokai praplėsti miesto centre esantį bibliotekos pastatą. Kadangi tai būtų renovacija, būtų galima tikėtis Europos paramos.

Galimybių studijos rengėjai konstatavo, jog Tytuvėnų kultūros centro būklė – labai prasta. Jo remontuoti neapsimoka, kadangi tai nuomojamos patalpos. Siūloma panaudoti senąjį bibliotekos pastatą, prie jo pridurti priestatų. 50 metrų ilgio pastate būtų 1200 kvadratinių metrų naudingo ploto. Čia būtų įrengta 180 vietų žiūrovų salė, biblioteka, repeticijų patalpos, holas, rūbinė, choreografijos ir persirengimo kambariai, aparatinė.

Šildymo sistema būtų kombinuota: saulės kolektoriai ir tradicinis būdas.

„Niekinis reikalas“?

Kad pastatas tilptų ir turėtų reikiamą plotą aplinkai, reikėtų sujungti tris sklypus. Viename sklypų yra senas pašto pastatas. Jį reikėtų nugriauti.Iškyla tik pora problemų. Dalis sklypo patektų į regioninio parko teritoriją, be to ribotųsi su kultūros paveldo teritorija.

Galimybių studijos rengėjai negalėjo pasakyti, kaip į tai reaguotų Tytuvėnų regioninio parko direkcija ir Kultūros paveldo departamentas. Jie aiškino, jog galimybių studija – labai preliminari.

Rajono Tarybos narys A. Prokopavičius tokią „nesuderintą“ studiją pavadino "niekiniu reikalu". Gal Kultūros paveldo departamentas arba Tytuvėnų regioninis parkas užprotestuos dėl tos statybos?

Kitas Tarybos narys Z.Mačernius tvirtino, jog Tytuvėnuose ir taip daug pastatų. Jeigu bus panaikintas Profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyrius, pastatų atsiras ir Budraičiuose.

Tačiau E.Ūksas atrėmė, jog Z.Mačernius jau yra siūlęs Tytuvėnų kultūros centrą perkelti į Pagryžuvį, dabar – į Budraičius. „Gal dar perkelkim ir į Pašilę?“ – ironizavo E.Ūksas. Jo nuomone, būtina pritarti bibliotekos rekonstrukcijai, nes Tytuvėnų miestas pagaliau turės normalius kultūros namus.Jam pritarė ir partijos kolega V.Šimkūnas.

Tarybos narys V. Každailis abejojo, ar miesto centre pastatyti kultūros namai neužstos bažnyčios ir vienuolyno architektūrinio ansamblio. Studijos rengėjai jam atsakė, jog pastatai specialiai parinkti neaukšti, kad neužstotų miesto perlo.

Galimybių studijos rengėjų nuotr.

VIZIJA: Jeigu pavyktų nupirkti, sujungti tris sklypus ir gauti Europos paramą bibliotekos rekonstrukcijai, Tytuvėnus galėtų papuošti toks Kultūros centras.